Skip to main content

Tartu Kureeritud Elurikkuse alasid kujundatakse hooajalise niitmisega

Augusti viimastel päevadel viiakse Tartu Kaubahoovi ja Uueturu parkide ja Barclay platsi elurikkuse aladel läbi hooajaline niitmine. Projekti Kureeritud Elurikkus eestvedajate poolt sel suvel kujundatud ja uuritud maalappide niitmisega luuakse paremad tingimused suve lõpus levivatele liikidele.

28. aug. Kalle Paas

Kureeritud Elurikkuse üks algatajatest Karin Bachmann kinnitas, et niitmisel on nii esteetilised kui botaanilised põhjused. „Eesti niite on läbi aegade hooldanud suured rohusööjad ja ka linnaruumis on niitmisel elurikkuse kujundajana oluline roll,“ selgitas Bachmann. Projekti teine eestvedaja Merle Karro-Kalberg lisas, et niitmine on praegu – augusti lõpus – vajalik, kuna sellega soodustatakse selliste liikide levimist, mis muidu ei suuda läbi lamandunud heina kasvada.

Üks täiendavaid põhjusi, miks katselappidel taimestikku nüüd niidetakse, on lootus, et sooja sügise korral lähevad osad taimed septembri lõpus veel kord õitsema ja pakuvad seeläbi tolmeldajatele toidulauda ning inimestele silmailu.


Suve jooksul Tartu parkide elurikkuse alasid arendanud Kureeritud Elurikkuse projektitiim jätkab tegevust. Sügistalvel on kavas tutvustada seniseid kogemusi ja koguda ettepanekuid parkide kasutajatelt, järgmisel kevadel jätkub elurikkuse kureerimine parkides.

“Oleme alati rääkinud parkidest kui maastikulaborist, kus saame katsetada eri viisidega, kuidas elurikkust tõsta. Seni tehtu ongi meie esimene samm, et parkidesse elu tagasi tuua,” ütles Merle Karro-Kalberg.


Elurikkuse alade loomise kõrval on projekt Kureeritud Elurikkus tänavu hõlmanud paljusid toetavaid tegevusi nagu vestlusringid, giidituurid, tegevused lastele ja noortele ning katsealade elurikkuse ja parkide kasutamise uurimine. Projekti pikaajaline eesmärk on kujundada Tartu pargid ümber kohtadeks, kus inimesed veedaksid aega senisest enam. Oluline teetähis on aasta 2024, mil Tartu kannab koos Lõuna-Eestiga Euroopa kultuuripealinna tiitlit.

Kureeritud Elurikkust viivad läbi Tartu maastikuarhitektid Karin Bachmann, Anna-Liisa Unt ja Merle Karro-Kalberg. Rohkem infot saab projekti kodulehelt aadressil http://tartu2024.ee/elurikkus.

Lisainfo:
Karin Bachmann
[email protected]
53487656