Me toome ja loome Tartu kesklinna parkidesse ja haljasaladele rikkalikumalt elu - rohkem inimesi, lopsakamat taimestikku, huvitavaid tegevusi, mängu- ja sportimisvõimalusi, maastikukunsti. Tartu muutub selliselt veel mõnusamaks paigaks nii taimedele, putukatele, väikestele loomadele kui inimestele. 

Lugu 

Kas linnas on võimalik kasvada koos loodusega? On, aga see ei juhtu iseenesest. Tartu kesklinna parkides napib täna igas mõttes mitmekesisust. Õnneks on kõvasti ruumipotentsiaali ning seda saab kureerida ja suunata. Eesmärk on, et inimesed ja linnaloodus saaksid teineteist väärtustades koos eksisteerida. 

Elurikkuse suurendamine on linnades vajalik kliimamuutuste mõjude leevendamiseks ning liikide ja nende elupaikade kao vähendamiseks ja inimestele vaimselt ja füüsiliselt parema elupaiga loomiseks. 

Elamus 

Me täiendame kesklinna parkepuuduolevate funktsioonidega. Loome paigad kohtumiseks ja mõtisklemiseks, kus võib aega veeta ja mängida. Saad elurikkusega tutvuda ning käed külge panna. Kesklinna pargid muutuvad maastikulaboriks, kus muudatused süsteemselt dokumenteeritakse ning tulemuste põhjal tehtud järeldused saavad eeskujuks ja juhendiks mistahes analoogsete ruumiolukordade paremaks muutmiseks.  

Värskusesüsti saab ka kõik muu, mis teeb pargist pargi: liikumis- ja tegevusruum, funktsionaalne taristu, ruumikunst. Uuele lopsakusele äratatud looduskeskkond on üks osa parkide liigirikkusest ja mitmekesisusest. 

Mõju 

Me hakkame dokumenteeritud elurikkuse tõstmise teadmist eksportima ka mujale. Elurikkuse kadu on probleem igal pool ja knowhow, kuidas seda linnadesse tagasi tuua, on väga vajalik. 

Hea linnaruumikogemus võimendab kultuuripealinnaelamust ning sõnum viiakse siit endaga kaasa nii lähedale kui kaugele. Ka tartlased õpivad paremini loodust tundma ja märkama.

Eestvedajad: Merle Karro-Kalberg, Karin Bachmann, Anna-Liisa Unt

Kontakt: merlekar@gmail.com

Ole kursis Euroopa kultuuripealinna programmiga. Telli meie uudiskiri!