Liigu otse sisu juurde

Sürrealism 100

Tartu Kunstimuuseum ja Eesti Rahva Muuseum tähistavad sürrealismi manifesti 100. aastapäeva omanäoliste kunstiprojektidega. Ole sinagi nähtamatult nähtav igaveses müsteeriumis!

Lugu

1924. aastal sõnastati sürrealismi manifest. 100 aastat hiljem tähistame seda tähelepanuväärset sündmust Tartus, mis on alati olnud Eesti sürrealismi kese. Sürrealismis on olulisel kohal ebareaalsus, unenäod, hallutsinatsioonid ja patoloogilised seisundid – mõtestame neid nähtusi tänapäevases võtmes ning pöörame tähelepanu praegugi aktuaalsetele vaimse tervise küsimustele.

Sündmused toimuvad koostöös Praha Rahvusgaleriiga. 20. Sajandil oli Praha Pariisi kõrval üks olulisemaid sürrealismi keskusi. Sarnaselt Eesti kultuuri- ja kunstiloole, on ka Tšehhi ja muu Kesk- ning Ida-Euroopa kunst jäänud suurest narratiivist teenimatult kõrvale ja tähelepanuta.

Elamus

2024. aastal avaneb kultuurihuvilistel Tartus ainulaadne võimalus kõrvutada kohalikku kunsti rahvusvahelise sürrealistliku loominguga. Lase oma alateadvusel lennata Tartu Kunstimuuseumi ja Praha Rahvusgalerii koostöönäitusel ning külasta Tartu Kunstimuuseumis toimuvaid näitusi, kus on tegu Eesti 1980ndate sürrealistliku karikatuuriga, Kris Lemsalu isikunäitust ning Ilmar Malini loomingu ülevaatenäitust. Lisaks ootab sürrealismisõpru ulatuslik publiku- ja haridusprogramm.

See on hoogne kultuuriretk läbi sajandi, mille käigus jõutakse ka sürrealismi kõige kaasaegsemate vormideni!

Mõju

Näitused avavad sürrealismi sisulist ja ajaloolist tausta ning tutvustavad Ida-Euroopa kunstipärandit nii kohalikule kui rahvusvahelisele publikule. Kõrvutades kunstiklassikat tänapäeva tippkunstnike kultuurilooliste marginaaliatega (näiteks karikatuur ja reklaam) pöörame tähelepanu ühiskonda teravalt puudutavatele vaimse tervise muredele. Sürrealism mõjutab Eesti elu ka aastal 2024.

ma olen suur segadus rongkäigus

ma olen nõgi ma olen voorus ma olen tuul

ma olen tigude müstiline selgroog