Liigu otse sisu juurde

Parimad praktikad Tartu 2024 Kultuurikompassilt: ratastel välilava toob kontserdid tänavatele

Kultuurivaldkonna panus keskkonna mõju vähendamisel kliimamuutustega toimetulemiseks on ülimalt oluline. Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 seisab selle eest, et kõik kultuuripealinna sündmused korraldatakse ühtemoodi keskkonnahoidlikult ehk ühe ja sama juhendi eeskujul.

Esineja laval.
21. juuli Kaidi-Lisa Kivisalu

Euroopa kultuurikorraldajad, loovisikud ja poliitikaloojad kogunesid aprillis Tartus Kultuurikompassi foorumil, et ühiselt arutada keskkonnahoidliku kultuurikorralduse tuleviku üle ning jagada kogemusi Eesti kolleegidega. Veloconcerts looja Jonas Skielboe tutvustas foorumil innovaatilist ent lihtsat ja maailmamuutvat lavalahendust.

Soov muuta maailma viis innovatsioonini

Veloconcerts sündis soovist luua uus sündmuste korraldamise formaat ja tuua kultuur ka mittetraditsioonilistesse kohtadesse. Nii pani muusik Jonas Skielboe lava jalgratta peale.

“Alustasime tegevust 2019. aastal. Ma olin selleks ajaks tuuritanud kitarristina maailmas pea 20 aastat. Pärast laste sündi leidsin, et pean muutma tulevaste põlvede elu paremaks. Pidin võtma isikliku vastutuse ja tegema suure sammu keskkonnahoidlikuma elu suunas,” tõi Skielboe Eesti külastusel välja.

Ta sõnul oli esimese lava ehitamine suur väljakutse. Lõpptulemusena valmis viie meetri laiune lava, mis avanes kahe minutiga ja mahtutas kuni 11 inimest. Esimene lava kaalus ligi 90 kilo, mis on jalgrattaga sõitmiseks liiga raske. Kolm aastat hiljem on arendustööde käigus lava “alla võtnud” ja kaalub poole vähem.

Jonas Skilboe sõnul algab muutus väikestest sammudest ja suhtlemisest. Foto: Mana Kaasik

“Meie esimene kontserttuur toimus Austrias 2020. aastal. Pandeemia nõudis loomingulisi lahendusi. Näitasime oma lavaga, et saame tuua kultuuri tagasi inimeste juurde ilma massiivse ökoloogilise jalajäljeta. Kultuur peab kuulma kõigile. Minu eesmärk on teha kultuurist osasaamine lihtsamaks. Me kõik kuulame muusikat, aga kõigil ei ole võrdne võimalus osaleda kontsertidel. Veloconcertsiga saame täita linnad muusikaga, me aitame demokratiseerida ja rikastada kultuuri,” võttis Skielboe oma tegevuse kokku.

 

Lihtsad näpunäited keskkonnahoidlikeks valikuteks

Sarnaselt Veloconcertsile teevad ka Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 sündmuste korraldajad transpordi korraldamisel keskkonnahoidlikke valikuid. Kultuuripealinn lõi koostöös Tartu linna ja kestliku ürituskorralduse konsultatsiooniettevõtte Acentoga keskkonnahoidlike sündmuste korraldamise juhendi, mis toob kultuurikorraldajate elu lihtsamaks tegemiseks välja minimaalsed nõuded ja soovitused keskkonnahoidliku sündmuse korraldamiseks.

Muutus algab väikestest sammudest ja suhtlemisest. On ülimalt oluline, et korraldajad jagaks külastajatele infot erinevate transpordivõimaluste kohta, mis on alternatiiviks üksi autoga tulemisele. Välisriikidest tulijatele on hea meelde tuletada, kuidas kompenseerida lennurreisi kliimamõju.

  • Lisa sündmuse infokandjatele soovitus tulla üritusele ühistranspordiga, rattaga või jalgsi.
  • Arvesta ürituse toimumiskoha valikul, et see oleks lihtsasti ligipääsetav ühistranspordi ja rattaga. Teavita alati osalejaid, kuidas on üritusele võimalik tulla ühistranspordiga ning kus asuvad parkimisalad.
  • Võid ka müüa teatud üritustele pileteid autopõhiselt: pilet auto kohta, sõltumata reisijate arvust.
  • Võimalusel pane käima eribussid või -rongid.
  • Lendamise kliimamõju kompenseerimiseks head lahendused puuduvad. Siiski võib toetada kohalikke keskkonnaorganisatsioone, kes hoiavad väärtuslikke looduskooslusi elus, Eestis näiteks ELF ja Sihtasutus Koosloodus.

Tartu 2024 keskkonnahoidlike sündmuste korraldamise juhend võtab praktiliselt ja selgitavalt kokku minimaalsed nõuded ja soovitused keskkonnahoidlike sündmuste korraldamiseks. Juhendiga käivad kaasas praktilised soovitused ja kontrollnimekirjad, mis aitavad korraldajal orienteeruda välja toodud nõuetes. Muutus algab väikestest sammudest ja sinust. Tutvu juhendiga ja hakka julgelt katsetama. Muutuste eest seismine ja nende elluviimine on Ellujäämise Kunst.

Kultuurikompass on Tartu ja Lõuna-Eesti foorum, mis kutsub kultuurikorraldajaid, loojaid ja ettevõtjaid üksteiselt õppima.