LAE JUHEND ALLA SIIN
Selles juhendis on ära toodud minimaalsed nõuded ja soovitused keskkonnahoidlike sündmuste korraldamiseks. Juhendiga käivad kaasas praktilised soovitused ja kontrollnimekirjad, mis aitavad korraldajal orienteeruda siin toodud nõuetes.
Juhend toetub Tartu 2024 SA keskkonnastrateegiale ning on üks oluline samm selle elluviimisest. Juhend ja toetavad materjalid on valminud SA Tartu 2024, Tartu linna ja kestliku ürituskorralduse konsultatsiooniettevõte Acento koostööna.
Juhend on uuendatud 11.05.2022.
Küsimuste korral võta ühendust: Triin Pikk, triin.pikk@tartu2024.ee.
1. Materjalid ja ostud
Minimaalsed nõuded
1. Külastajate nimekaardihoidjad või kaelapaelad peavad olema korduvalt kasutatavad.- Loo koht, kuhu osalejad saavad jätta materjalid, mida kasutatakse pärast üritust uuesti (näiteks väljapääsu juures kastike, kuhu koguda nimesildid).
- Eelista söödavaid kinke! Suurema tellimuse puhul kontakteeru otse tootjaga, väiksema mahu korral leiab sobivaid söödavaid kingitusi mahetooteid müüvatest poodidest ja taluturgudelt.
- Kaalu kingina näiteks annetust loodushoiu organisatsioonile või pääset kultuurielamusele.
- Kui on kindel soov kinkida midagi püsivamat, siis eelista keskkonnahoidlikult ja sotsiaalselt vastutustundlikult toodetud kinki. Head on praktilised kingitused, mida saaja suure tõenäosusega tegelikult ka vajab ja kasutab.
3. Dekoratsioonid peavad olema korduvalt kasutatavad.
- Eelista korduskasutatavaid lahendusi, looduslikke materjale, mis on toodud lähedalt ja mille korjamine ei ole loodusele koormav või erinevaid taaskasutatud materjalides tooteid. Uuri kohalikust aiandist või lillepoest, kas nad rendiks taimi teie üritusele.
- Kasuta nii vähe kui võimalik ja nii kaua kui võimalik, kasuta mis sul juba on! Järgijäänu saada ringlusesse!
Soovitused
- Siltide, õppe-, koolitus- ja muude materjalide disain ning valik peaksid võimaldama korduskasutamist. Korraldajad peaksid nende tagastamise ja kogumise tegema külastajale mugavaks ning selgelt arusaadavaks.
- Võimalikult palju asendada paberil olevaid materjale (kutsed, trükised jms) elektrooniliste alternatiividega. Võimalusel kasutada ringlusse võetud paberit või printimist tootmisjääkidele ja vanapaberist toodetud paberile. Kui võimalik, kasutada keskkonnasõbralike trükivärve.
- Meeneid ja kinke jagada nii vähe kui võimalik. Kui see on ikkagi vajalik, eelistada keskkonnahoidlikke teenuseid ning annetusi-toetusi. Füüsiliste kinkide puhul eelistada näiteks kohalikku toitu ja maitseelamusi ning praktilisi, keskkonnahoidlikest materjalidest toodetud esemeid.
- Inventari, materjalide ja vahendite tellimisel valida mõõdukad kogused, mis tagavad, et ülejäägid oleksid minimaalsed. Soovitatav on suuremate koguste materjali, inventari vms soetamisel teha koostööd teiste sarnaste või samal ajal toimuvate ürituste korraldajatega, et optimeerida pakendamist ning vähendada transpordi vajadust.
- Vältida kaupade, kinkide jm inventari liigset pakendamist.
Foto: Mana Kaasik
2. Toitlustus ja veekasutus
Minimaalsed nõuded
1. Ühekordsete joogikõrte, segamispulkade ja kokteilikaunistuste kasutamine ei ole lubatud.- Kasuta korduskasutatavaid lahendusi ja alternatiive: pillirookõrs, metallist- ja klaasist kõrred. Küsi kõrre eest panti, et saaksid kõrsi korduvalt kasutada või tasu, sellisel juhul saab klient endale päriseks
- Pane paika, mida teha nii järgijäänud toiduga kui tekkivate toidujäätmetega ja leia vastavad partnerid: Kas pakkuda toidu kaasapakkimist osalejatele või leida kohalik annetamisvõimalus? Kas toidujäätmed saab ära anda biojäätmete käitlejale või viia kohalikku komposti?
3. Kasuta alati korduskasutatavaid nõusid, söögiriistu ja serveerimislahendusi.
Soovitused
- Lubada osalejatel kaasa võtta korduskasutatavad joogipudelid ja oma toidunõud. Võimaldada üritusel nõude loputamist.
- Üritustel teha kättesaadavaks tasuta puhas kraanivesi, paigutada veepunktid toidualade lähedale.
- Võimalusel vältida pudelivee (ja muude pudelijookide) serveerimist, pakkuda korduskasutatavate joogipudelite täitmise võimalust.
- Joogiklaasid täita vastavalt külastaja vajadusele, mitte neid ilma külastaja soovita täis valada.
- Toitude ja toitlustajate valikul veenduda, et pakutakse ka 100% taimseid (vegan) roogi. Catering’i puhul tellida vähemalt üks täistaimne roog ja toiduüritustele kaasata vähemalt paar täistaimseid roogi pakkuvat toitlustajat.
- Eelistada toitlustajaid, kes pakuvad hooajalisest ja mahedast toorainest valmistatud toitu ning võimalusel eelistada rohelist energiat kasutavat toitlustusettevõtet.
- Eelistada õiglase kaubanduse põhimõtete järgi toodetud kohvi, teed, suhkrut ja muid toiduaineid ning jooke.
Foto: Mana Kaasik
3. Jäätmekäitlus
Minimaalsed nõuded
1. Jäätmete liigiti kogumise kohustus kehtib nii osalejatele kui ka korraldajatele ja kauplejatele.Üritusel kasutatakse prügikonteinerite tähistamiseks järgnevaid tähistusvärve:
taara – roheline
biojääde – pruun
segapakend – kollane (kui on nõue jäätmehoolduseeskirjas ja külastajatel seda tekib)
segaolme – must
Ürituse produktsiooni ja ettevalmistuse raames ning üritusel osalevatel kauplejatel ja teistel partneritel tuleb eraldi koguda koos järgmiste tähistusvärvidega:
segaolmejäätmed – must
segapakend – kollane
papp ja paber – sinine
kui tekib, siis ka biojäätmed – pruun
kui tekib, siis ka panditaara – roheline
kui tekib, siis ka ohtlikud jäätmed – punane
kui tekib, siis ka vedeljäätmed (sh toiduõli) – teistest eristuv
- Külastajatelt jäätmete kogumise liigid sõltuvad ürituse iseloomust, minimaalselt tuleb koguda eraldi segaolmejäätmed, biojäätmed ning panditaara ja pakendid (kui seda üritusel tekib).
- Jäätmete kogus sõltub sellest, mis vahenditega üritust ettevalmistatakse, mida üritusel müüakse, mida võivad külastajad kaasa võtta ning mis on ürituse sisu.
- Laena võimalusel liigiti kogumise silte ja raame. Kui laenata ei ole võimalik, siis tee sildid iga liigi kohta ja vastava selgitusega, mis on sinu üritusele sobiv lisainfo. Siltide kujundusfailid asuvad siin.
- Esimesena võta ühendust kohaliku omavalitsusega ja uuri, kas nende allasutus või lepingupartner sobib üritusel liigiti kogutud jäätmete äravedu pakkuma.
Soovitused
- Liigiti kogumist toetab jäätmekonteinerite/-raamide selge ja arusaadav märgistus eesti keeles ning vajadusel võõrkeeltes. Siltidel tuleb kasutada läbivalt kindlaid tähistusvärve ning soovitatavalt ka ikonograafiat. Selleks on tasuta kättesaadavad prügikastide siltide kujundusfailid.
- Külastajatele täiendava selguse loomiseks on headeks abivahenditeks tootenäidiste lisamine konteineritele-siltidele või n-ö seemneks jäätmekonteinerisse.
- Tõhusaks liigiti kogumise kvaliteedi parandamise meetmeks on rohesaadikute kasutamine, kes aitavad jäätmekogumispunktide külastajatel paremini jäätmeid sorteerida. Selleks saab edukalt kasutada vabatahtlikke, noortemalevat või tudengeid.
Foto: Kiur Kaasik
4. Transport
Minimaalne nõue
1. Jagada külastajatele infot erinevate transpordivõimaluste kohta, mis on alternatiiviks üksi autoga tulemisele; välisriikidest tulijatele jagada infot lennureisi kliimamõju kompenseerimise võimaluste kohta.
- Lisa sündmuse infokandjatele ja promomaterjalidele soovitus tulla üritusele ühistranspordiga, rattaga või jalgsi.
- Lendamise kliimamõju kompenseerimiseks häid lahendusi ei ole. Soovi korral võib siiski toetada kohalikke keskkonnaorganisatsioone, kes hoiavad väärtuslikke looduskooslusi elus, Eestis näiteks ELF https://elfond.ee/toeta ja Sihtasutus Koosloodus https://koosloodus.ee/tooted/istik/
Soovitused
- Arvestada võimalusel ürituse toimumiskoha valikul, et see oleks lihtsasti ligipääsetav ühistranspordi ning rattaga. Teavitada alati osalejaid, kuidas on üritusele võimalik tulla ühistranspordiga ning kus asuvad parkimisalad, et kesklinnas toimuvatel üritustel ummikuid vältida.
- Võimalusel panna käima eribussid/-rongid.
- Korraldajatele võib soovitada müüa teatud üritustele pileteid autopõhiselt: pilet auto kohta, sõltumata reisijate arvust.
Foto: Heigo Teder
5. Energia ja ressursitõhusus
Minimaalsed nõuded
1. Mitmepäevase ürituse külastajatevälisel ajal tuleb elektrikasutus toimumispaigas viia minimaalseks viisil, mis ei takista ürituse toimumist.- Mitmepäevaste sündmuste eelsetel ja vahelistel öödel vii elektrikasutus minimaalseks - vähenda valgustus, keera muusika kinni, hoia töös ainult hädavajalikke külmutus/soojendusseadmeid, lülita välja osa ekraane.
3. Korraldaja peab ürituse ajal ja järel jälgima, et ei tekiks ressursikadu.
- Määra oma tiimist inimene, kes kontrollib jooksvalt, et vesi veekraanides ei ole jäänud jooksma, desovahendite anumad ei leki, elektrilised seadmed ei ole jäänud “tühjalt” tööle.
Soovitused
- Eelistada üritusel taastuvenergiaallikatest pärit elektrienergiat. Eritranspordi tellimisel eelistada väikese CO2-heitega sõidukeid (nt gaasibussid ja heitnormile EURO6 vastavad bussid).
- Jälgida üritusel kasutatava inventari valimisel, et see oleks võimalikult energiasäästlik. Kasutada elektrienergiat tarbivaid seadmeid väikseimas võimalikus mahus, mis on vajalik ürituse korraldamiseks.
- Kasutada üritusel inventari, mis vähendab ressursside raiskamise võimalust: eelistada pumba või taimeriga kätepesujaamu, liikumisanduriga valgustust, täidetavaid desovahendite anumaid ühekordsete asemel jne.
Foto: Mana Kaasik
6. Arvestamine ümbruskonna ja kogukonnaga
Minimaalsed nõuded
1. Ürituse territoorium peab pärast üritust jääma sama heasse seisukorda kui enne seda.- Mõtle läbi, millised on olulisemad looduslikud alad või objektid, mis asuvad ürituse toimumispaigas ja selle lähistel ning mille kaitsega tuleb arvestada (veekogu, vanad puud vms).
- Loo selged ja viidastatud liikumisteed ja juhised osalejatele, esinejatele ja kauplejatele - see aitab hoida tundlikumad alad kaitstuna.
- Teavita kohalikke elanikke ajutistest muudatustest võimalikult pikalt ette. Kaasa võimalusel toimumispaiga lähikogukonda ürituse korraldusse nt vabatahtlikena, paku soodustusega sissepääsu/kauplemisvõimalust jne.
Soovitused
- Vähendada üritusega seotud heli- ja valgusreostust, mis võib häirida ümbruses elavaid inimesi ja koduloomi (võimalusel eelistada ilutulestiku asemel valgusinstallatsioone; mitte jätta ürituse toimumispaika terveks ööks täisvalgustust, muusikat mängima jne).
- Jälgida transpordi/parkimise korraldamisel, et see häiriks minimaalselt kohalikku elu. Teavitada ajutistest muudatustest võimalikult varakult.
- Kaasata võimalusel ürituse korraldusse toimumispaiga piirkonna kogukonda ja inimesi, pakkudes neile osalemist vabatahtlikena või soodustusega sissepääsu, kauplemisvõimalust jne.
Foto: Argo Ingver
7. Kommunikatsioon
Minimaalsed nõuded
1. Keskkonnahoiuga seotud reeglid peavad külastajatele olema edastatud ja avalikult kättesaadavad vähemalt nädal enne üritust.2. Partneritele/kauplejatele peavad keskkonnahoiuga seotud reeglid olema edastatud kirjalikult koostöökokkulepete sõlmimise hetkel või piisavalt varakult enne ürituse toimumist, et kaupleja/partner oleks võimeline keskkonnahoiu reegleid täielikult täitma.
- Keskkonnahoiu- ja jäätmekorralduse reeglite selgitamiseks loo lihtsad ja selged juhised, mis jõuavad aegsasti sihtrühmadeni (nt kauplejad, esitlusaladel osalejad jms).
- Kajasta sündmuse avalikus kommunikatsioonis ka keskkonnaalaseid eesmärke ja tegevusi. Toeta kommunikatsiooni nii kohapeal kui sündmuse eel infograafikaga (sildid, viidad jms).
- Ole kommunikatsioonis järjepidev, korda keskkonnahoidlike põhimõtteid, mida järgid, nii auditooriumile, tiimile, partneritele kui ka kauplejatele/esitlusaladele. Kasuta lihtsat keelt ja vältida erialast sõnavara.
Soovitused
- Vajalik on järjepidev ja korduv kommunikatsioon kasutatavate keskkonnahoidlike põhimõtete kohta. Seda on tarvis teha nii auditooriumile, tiimile, partneritele kui ka kauplejatele/esitlusaladele. Kasutada tasub lihtsat keelt, vältida erialast sõnavara.
- Keskkonnahoiu ja jäätmekorralduse reeglite selgitamiseks luua lihtsad ning selged juhised, mis jõuavad aegsasti sihtrühmadeni (nt kauplejad, esitlusaladel osalejad jt). Produktsiooni- ja ülesehitustiimidele ning kauplejatele/esitlusaladele ja partneritele on tarvis keskkonnahoidliku korralduse reegleid meenutada kohapeal vahetult ürituse eel ning ajal.
- Keskkonnahoidlikkuse teavitust tuleb toetada ürituse avalikus kommunikatsioonis ning ka kohapealse infograafikaga (sildid, viidad jms).
- Valmistada ette võimalikud vastused kogukonna, osalejate ja meedia kriitilistele küsimustele (nt rohepesu süüdistused ja tõrjuv hoiak külastaja lisapingutuste suhtes).
Foto: Kiur Kaasik
Soovitused külastajale
Materjalid, ostud
- Kui plaanid ürituselt midagi kaasa osta, siis võta kodust kott/karp kaasa.
- Uuri enne üritust, kas on vaja piletit välja printida ja prindi ainult siis, kui seda on vaja.
Toit
- Loe enne üritusele minekut, kas korraldaja on palunud võtta kaasa oma topsi, kausi ja söögiriistad.
- Kui sul on vaja tervislikel põhjustel kasutada joomiseks kõrt, siis võta see palun kodust kaasa.
- Palu väiksemat portsu, kui tead, et ei jaksa palju süüa. Nii aitad vähendada toidu raiskamist.
Transport
- Jaluta või sõida rattaga, kui vähegi ürituse asukoht seda võimaldab.
- Kui üritus toimub asulatest eemal, siis uuri korraldajalt, kas on ürituse poolt transport lähimast bussi või rongijaamast toimumispaika.
Energia
- Tualeti ja kätepesujaama kasutades jälgi, et vesi ei jääks jooksma.
Jäätmed
- Järgi jäätmete kogumise nõudeid, nii aitab korraldajal liigiti kogutud jäätmed ringlusesse saata.
- Üritusele kaasa võetud toidupakendid vii endaga koju kaasa ning pane kodulähedasse pakendikonteinerisse.
Mõju toimumispaigale
- Järgi korraldaja juhiseid.