Parimad praktikad Tartu 2024 Kultuurikompassilt: Helsingi Biennaal näitab, et keskkonnahoidlikud sündmused on võimalikud
150 000 külastajaga Helsingi Biennaal näitab, et taaskasutus on kunsti tulevik.Sündmuse CO2 jalajälje vähendamiseks on vaja ümberkorraldada senist materjalide kasutamist.Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 jagab korraldajatele praktilisi nippe, kuidas kergelt teha jätkusuutlikke valikuid.
Sõnapaar jätkusuutlik ja kultuur on Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 programmis sünonüümid, sest kõik kultuuripealinna sündmused seisavad samade keskkonnahoidlike väärtuste eest. On ilmselge, et iga valdkonna panus keskkonna mõju vähendamisel kliimamuutustega toimetulemiseks on ülimalt oluline.
Kultuurisektoril lasub kaalukas kohustus muuta oma senist tegutsemist jätkusuutlikumaks. Euroopa kultuurikorraldajad, loovisikud ja poliitikaloojad kogunesid aprillis Tartus Kultuurikompassi foorumil, et ühiselt arutada keskkonnahoidliku kultuurikorralduse tuleviku üle ning jagada oma praktilisi soovitusi Eesti kolleegidega. Helsingi biennaali keskkonnategevuste koordinaator Kiira Kivisaari tutvustas foorumil lihtsaid samme, kuidas on võimalik oma sündmuse ökoloogilist mõju vähendada.
Taaskasutus kõrgkunstis
Helsingi biennaal on kaasaegne kunstisündmus, mis toimub Vallisaari saarel. Esimene biennaal leidis aset 2021. aasta juunist hilisseptembrini. Möödunud aasta sündmusel eksponeeriti 41 kunstniku ja kunstirühmituse teoseid 150 000 külastajale. Sündmust korraldab Helsingi kunstimuuseumist, mis on seotud Helsingi linnavalitsusega, seega peab sündmus lähtuma linna keskkonnanõuetest.
“Helsingi biennaali põhiväärtusteks oli vastutustundlikkus ja keskkonnahoidlikkus. Kohe planeerimise algusest keskendusime tugevalt keskkonna küsimustele. Kasutasime oma keskkonnategevuste haldamiseks EcoCompass süsteemi. Samuti hindasime oma sündmuse CO2 jalajälge, et leida oma tegevuste suurimad murekohad. Avastasime, et need olid transport ning materjalid ja ostud,” sõnas Kivisaari.
Materjalide keskkonnahoidlik kasutamine väljendus ka kõikides biennaali kunstitöödes. Näiteks Jaakko Niemelä “Laituri 6” võeti peale sündmust tükkideks ning kasutatud materjalid tagastati nende omanikele. Tadashi Kawamata teos “Vallisaari Lighthouse” loodi materjalidest, mida kunstnik saarelt leidis.
Isegi Helsingi biennaali pood kaunistati taaskasutatud materjalidega ning saare loodusest kogutud elementidega. Sündmuse läbiviijate varustus renditi või taaskasutati. Näiteks mikrolaineahjud, külmkapid ja jalgrattad leiti kohalikust kogukonnast. Lisaks ei trükitud töörõivastele aastanumbrit, sest nõnda on samu riideid võimalik kasutada ka järgmistel biennaalidel.
“Esimese biennaali korraldamine õpetas meile palju. Pärast sündmust viisime läbi mõju-uuringu, mille tulemustest lähtume järgmise biennaali korraldamisel. Lähitulevikus töötame transpordi negatiivsete mõjude vähendamise kallal. Lisaks soovime laiendada oma sündmuse jätkusuutlikkust ka sotsiaalses mõõtmes. Näiteks soovime suurendada meie sündmuse ligipääsetavust kõikidele inimestele,” võttis Kivisaari oma kogemuse kokku.
Lihtsad näpunäited keskkonnahoidlikeks valikuteks
Sarnaselt Helsingi biennaalile on Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 sündmused keskkonnahoidlikud. See tähendab, et ka Tartu ja Lõuna-Eesti korraldajad arvestavad materjalide ja ostude puhul keskkonnahoidlike põhimõtetega. Kultuuripealinn on koostöös Tartu linna ja kestliku ürituskorralduse konsultatsiooniettevõtte Acentoga loonud keskkonnahoidlike sündmuste korraldamise juhendi, mis toob välja minimaalsed nõuded ja soovitused kultuurikorraldajatele.
Nimelt peavad külastajate nimekaardihoidjad või kaelapaelad ja dekoratsioonid olema korduvalt kasutatavad, meenete ja kingitustena ei tohiks jagada ühekordse kasutusega asju (v.a toit).
Juhend soovitab lisaks kujundada oma materjale nõnda, et korduskasutamine oleks võimalik.
- Võimaluse korral väldi materjalidele aeguva info trükkimist (kuupäevad, aastaarvud), siis saad ülejäänud materjale ka järgmisel üritusel kasutada.
- Dekoratsioonide puhul eelista korduskasutatavaid lahendusi, looduslikke materjale, mis on toodud lähedalt ja mille korjamine ei ole loodusele koormav või erinevaid taaskasutatud materjalides tooteid. Uuri kohalikust aiandist või lillepoest, kas nad rendiks taimi teie üritusele.
- Tee vahendite tagastamine ja kogumine külastajale mugavaks ning selgelt arusaadavaks. Märgi ära kast, kuhu saab kasutatava vahendi tagastada või ütle seda külastajale, kui müüd talle pileti või juhatada saali.
- Asenda pabermaterjalid elektrooniliste alternatiividega. Kui see pole võimalik, siis kasuta ringlusse võetud paberit või printimist tootmisjääkidele ja vanapaberist toodetud paberile.
Meeneid ja kinke jaga nii vähe kui võimalik.
- Eelista söödavaid kinke.
- Suurema tellimuse puhul kontakteeruge otse tootjaga, väiksema mahu korral leiab sobivaid söödavaid kingitusi mahetoodete kauplustest ja taluturgudelt.
- Suurepärane kingitus on pääse kultuurielamusele oma kohalikus omavalitsuses või linnas. Samuti võid kaaluda kingina näiteks annetust loodushoiu organisatsioonile.
- Kui on kindel soov kinkida midagi püsivamat, siis eelista keskkonnahoidlikult ja sotsiaalselt vastutustundlikult loodud kinki.
Inventari, materjalide ja vahendite tellimisel vali mõõdukad kogused, mis tagavad, et ülejäägid oleksid minimaalsed. Suuremate koguste materjali, inventari vms soetamisel tee koostööd teiste sarnaste või samal ajal toimuvate ürituste korraldajatega, et vähendada pakendamist ja transpordi vajadust.
- Kui vajad inventari või jääb midagi üle, siis kasuta SmartSwap keskkonda.
- Kui ehitad ise dekoratsioone, lava ja muud, siis rendi või laena tööriistad.
- Kontakteeru ehitusfirmade, teiste korraldajate või poodidega ja küsi värvide ja muu ehitusmaterjalide ülejääke, tootenäidiseid, praaktooteid, mida saaksid kasutada.
Tartu 2024 keskkonnahoidlike sündmuste korraldamise juhend võtab praktiliselt ja selgitavalt kokku minimaalsed nõuded ja soovitused keskkonnahoidlike sündmuste korraldamiseks. Juhendiga käivad kaasas praktilised soovitused ja kontrollnimekirjad, mis aitavad korraldajal orienteeruda välja toodud nõuetes. Muutus algab väikestest sammudest ja sinust. Tutvu juhendiga ja hakka julgelt katsetama. Muutuste eest seismine ja nende elluviimine on Ellujäämise Kunst.
Kultuurikompass on Tartu ja Lõuna-Eesti foorum, mis kutsub kultuurikorraldajaid, loojaid ja ettevõtjaid üksteiselt õppima.