Liigu otse sisu juurde

KURIOOSUM! Lõuna-Eesti mehe garaažist võluti välja see imemasin

AI genereeritud peedist pesumasin

Juraski küla mehe Ülo Puna (75) garaažist tuli päevavalgele üllatav avastus. Võrukas oli leiutanud põllumaa peetidest pesumasina. See ei ole metafoor, vaid päriselt peedist pesumasina. Muldsete kätega meistrimehe leiutist saab peagi muuseumis oma silmaga uudistada. 

“Leiutamine on meie peres alati tavapärane olnud. Elasime üle nõukaaja, kui ei olnud mitte midagi ja pidid oma nõu ja jõuga hakkama saama. Üks traktor sai kokku klopsitud, mõned tööriistad aias paremini toimetamiseks,” rääkis Ülo.

Peedirikka aasta püstitas Punale paraja probleemi. Peet küll meeldib, kuid iga päev seda süüa ka ei jaksa. Nii üritas nutikas mees leida lahenduse, et toit raisku ei läheks.

“Samal ajal läks meil pesumasin katki. Mis ma ikka linna sõidan ja uue ostan. Mõtlesin, et saan ise midagi valmis teha. Eks ma kõiki peete kasutada ei saanud. Naine ei lubanud. Ütles, et midagi peab hamba alla saama,” sõnas Peeter.

Eemal abikaasa Malle raputab pead ning ohkab. Mehe leiutamise tuhin olevat viimaste aastate jooksul üle võlli läinud.

“Ülo nokitses nooruspõlves alati oma masinatega, kuid aastateks oli see huvi vaibunud. Ma tundsin lausa rõõmu, et ei pidanud pidevalt haamerdamist või saagimist kuulma,” rääkis Malle. “Siiski on mees nüüd rohkem köögi abiks ja sellest on hea meel!”

Leiutis pole veel lõpuni täiustatud. Meistrimees veel nuputab, kuidas ühte pisikest probleemi lahendada.

“Ainuke probleem on see, et valget pesu ei saa hästi selle masinaga pesta,” muigas meistrimees viibates oma roosakaks tõmbunud sokidele. “Siiski tundub, et olen sel aastal moes, sest kogu kultuuripealinn on roosa pintsliga üle värvitud.

Ülo lugu võib olla küll aprillinali, aga Eesti Maanteemuuseumi, Eesti Põllumajandusmuuseumi ja Tartu Linnamuuseumi ühine näituseprojekt “Peedist pesumasin” ei ole. Leiutamisest, leidlikkusest ja taaskasutusest pakatav näitus nakatab igaüht isetegemise pisikuga!

Uuri lähemalt