Liigu otse sisu juurde

Tartu 2024 avamine

Kohtume, tantsime, rõõmustame – algab kordumatu aasta Tartus ja Lõuna-Eestis!

Saa osa pidulikust Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 avanädalast, mis tipneb 26. jaanuaril Tartus Emajõe kallastel vaatemängulise avatseremooniaga „Kõik on kokku üks!”. Sel erilisel kontsertetendusel astuvad lavale palavalt armastatud artistid, näitlejad, tantsijad ja täiesti ootamatud uued kooslused.

Ees on unustamatu nädal, mis paneb Tartus elu kihama ning juhatab sisse kultuurist pakatava aasta.

26. jaanuar • Avapidustused

10.00–12.00 Lastedisko

Eelregistreerimisega  •  Klubi Illusion

Euroopa kultuuripealinn kuulub kõigile, ka meie pesamunadele. Avamispäeva hommik algab klubis Illusion lustaka lastediskoga. Muusikat mängivad legendaarne Eesti HipHop Festivali eestvedaja DJ Maido Möls ja Noorte DJ Kooli õpilased. Samme näitavad ette pöörase Tantsulaagri tantsijad Britt Kõrsmaa, Märt Agu ja Oliver Soomets. Registreerimine sündmusele on suletud. Tartu 2024 Lastediskot aitavad korraldada Tartu Lasteaed Helika liikumisõpetaja ning õppejuht Tiina Kivisalu ja muusikaõpetaja Marju Järvpõld.

15.00–23.00 Soojenduspidu

Tasuta  •  Tartu Raekoja plats

Jaanuari pakase peletamiseks kutsume kõiki peolisi üheskoos soojendama varbaid ja südant Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 avatseremoonia soojenduspeol.

Tartu Raekoja platsi üllataval lavalahendusel annavad särtsu miljoneid kuulamisi kogunud Púr Múdd, Eesti tekno esileedi Merimell, R&B staar YASMYN, Briti muusikaedetabelites tähelendu teinud Rozell, Läti DJ Magnuss Eriņš, dünaamiline duo Eleryn Tiit ja Inga Tislar ning ööelu saadikud Kersten Kõrge ja Robert Kähr.

15.00 Kersten Kõrge ja Robert Kähr
16.00 Magnuss Eriņš
17.00 Púr Múdd
18.00 YASMYN
19.00 Tartu 2024 avatseremoonia Emajõel
20.00 Eleryn Tiit ja Inga Tislar
21.00 Rozell
22.00 Merimell

Üritus Facebookis

19.00–20.00 Tartu 2024 avatseremoonia

Tasuta  •  Vabaduse puiestee kallas

Euroopa kultuuripealinna tiitliaasta algab Tartus avatseremooniaga „Kõik on kokku üks!“ Kaarsilla ja Rahu silla (endine Võidu sild) vahelisel Atlantise-poolsel Emajõe kaldaäärsel. Publik saab jälgida etendust Vabaduse puiestee poolsel kaldal. Avaetendusel astuvad üles Trad.Attack!, Sander Mölder, Lonitseera ja paljud teised tuntud Eesti artistid, näitlejad ja tantsijad. Etenduse lavastaja on Taavi Tõnisson ja dramaturg Eero Epner. Seda ainulaadset produktsiooni saab nautida ainult üks kord avamisel.

Avalavastus „Kõik on kokku üks!” toob vaatajani loo, mis kõneleb inimeste, piirkondade ja ajastute omavahelistest seostest. Räägime Tartust: tõelisest ja utoopilisest, tulevikust unistavast ja minevikku mäletavast, energiast pakatavast, soojast ja turvalisest Tartust, kus on igaühe jaoks ruumi ja hea elada. Lavastus tuletab meelde, et saame valida, kas pöörame näo parema tuleviku suunas või pöörame selja.

Avatseremoonia teleülekannet näeb ETVs algusega kell 19.00.

Üritus Facebookis

20.30–21.30 Meelelahutuslik rongkäik

Start: Vabaduse puiestee
Lõpp: Eesti Rahva Muuseum
Kestus:
45 minutit

Õhtu jätkub üllatusterohke rongkäiguga, mis suundub mutantauto Reisiva Siili juhtimisel mürtsuva muusika ja tantsu saatel järelpeole. Tule ja saa osa aasta vingemast rongkäigust, kus rahva jalad panevad tatsuma Púr Múdd ja DJ Magnuss Eriņs. ERMi poole suunduval teekonnal on oodata veel mitmeid üllatusi, millest rongkäigulised osa saavad.

Rongkäigus Vabaduse puiesteelt ERMi saavad pidulised sõita ka Släp!i kleepsubussiga (erikujundusega Tartu linnaliini buss), mis stardib kell 20.30 Vabaduse puiesteelt ja liigub koos rongkäiguga ERMi juurde. Eelisjärjekorras lubame bussi liikumisraskustega inimesed, eakad ja lapsed.

Üritus Facebookis

26. jaanuar • Ametlik järelpidu

21.00–02.00 Tartu 2024 vabaõhureiv

Tasuta  •  Eesti Rahva Muuseum,
A-sissepääsu nokaalune, õues

Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 avatseremoonia järelpidu on enneolematu vabaõhureiv Eesti Rahva Muuseumi ees. Kultuuripealinna suurimal tantsupõrandal saavad kõik oma hinge vabaks lasta. Tartu ööelu taaselustamine algab siit!

Peaesinejaks pole keegi muu kui D&B legendide legend SIGMA, kes avalikustab samal päeval uue albumi „London Sound”. Tõelise maailmaklassi muusikutena on nad saavutanud ÜK edetabelites esikoha lausa kahel korral. SIGMA näol on tegemist tõeliste innovaatoritega ja nende repertuaari kuuluvad sellised kuumad hitid nagu „Nobody to Love”, „Changing” ja „Find Me”.

Vabaõhureivil teevad etteaste ka Eesti kultuuriminister Heidy Purga ning Emily Makis & Hi-Phi (ÜK). Emily taevalikud palad on Ühendkuningriigi undergroundi skeenel kõrgelt hinnatud ja vaieldamatult on ta üks tänase trummi ja bassi muusika juhtivatest häältest. Samuti astub lavale isa-poeg duo Sound In Noise x Olivar ft. MC Slin, kes kombineerivad raju D&B muusika räpibiitidega.

22.00 Heidy Purga (Eesti kultuuriminister)
23.00 Emily Makis & Hi-Phi (ÜK)
00.00 Sound In Noise x Olivar ft. MC Slin
01.00 SIGMA Dj-sett ft. MC Degs (ÜK)

Sõida tasuta ööbussiga ERMi pidustustele ja seejärel ERMist koju! Rohkem informatsiooni.

ERMi juures on avatud A-parkla (ajutiselt suletud 26.01 kell 19.00–21.30), B-parkla, C-parkla ja Tartu Lumepargi parkla. Nendes parklates saab tasuta parkida.

Üritus Facebookis

21.00–02.00 ÖÖ24 ERMis

Pilet 10/15 €  •  ERMi kassas
Eesti Rahva Muuseum, kõikjal saalides, A-sissepääs

NB! Piletite eelmüük on lõppenud. Lisapiletid kohapeal müügis vaid kohtade vabanemisel.

Ka Eesti Rahva Muuseumi siseruumides toimub 26. jaanuaril Euroopa kultuuripealinna avamispidustuste raames midagi erakordset.

Külalisi tervitab pikk laud, mis ulatub sissepääsust näitusesaalideni. Üles on seatud DJ-de ajarada, kus eri kümnendeid esindavad Eestimaa legendid mängivad oma lemmikmuusikat. Etteaste teevad Eiki Nestor, Peeter Volkonski, Jüri Makarov, Heivi Saaremets, Paul Oja, Hannaliisa Uusma ja Micaela S. Erakordse atmosfääri loob eriline valguskujundus. Kõik näitused on avatud ja tutvust saab teha näituse „Kellele kuulub öö?“ väljavalitud installatsioonidega. Terve näitus avatakse veebruaris. ERMi siseruumid muutuvad tõeliseks ööpoeesiaks.

Sõida tasuta ööbussiga ERMi pidustustele ja seejärel ERMist koju! Rohkem informatsiooni.

Tartu parkimistasude ja parklate kohta leiad info linna kodulehelt. ERMi juures on avatud A-parkla (ajutiselt suletud 26.01 kell 19.00–21.30), B-parkla, C-parkla ja Tartu Lumepargi parkla. Nendes parklates saab tasuta parkida.

Vaata rohkem

26. jaanuar • Ligipääsetavus ja muu oluline info

Tartu 2024 infopunktid

Tule küsi julgelt infot Tartu 2024 avapidustuste ja programmi kohta Tartu 2024 infopunktidest. Samuti leiad infopunktidest avanädala programmivoldikud, millelt saad muuhulgas info 22. jaanuaril algava Tartu 2024 templimängu kohta.

✳︎ Tartu 2024 saatkond (Raekoja plats 6)

Külasta Tartu 2024 peamist infopunkti, kust leiab lisaks toredatele inimestele ning külluslikule infole ka palju üllatusi. Infopunkt on avatud 20.01–27.01 kell 12.00–19.00 (erandiga: 26. jaanuar kell 10.00–22.00).

NB! Saatkonnas toimub leitud esemete tagastamine.

✳︎ Lõunakeskuse infopunkt 

Lõunakeskuses tervitame kõiki lõunaeestlasi Euroopa kultuuripealinna pidustuste puhul 25.01 kell 10.00–21.00 ja 26.01 kell 10.00–17.00. 

✳︎ Tallinna lennujaama infopunkt

Avapidustustustele ootame palju külalisi välismaalt. Tartu 2024 tervitab rõõmuga kõiki külalisi lennujaaamas ja suunab Lõuna-Eesti poole teele. Infopunkt Tallinna lennujaamas on avatud 24.01–25.01 kell 10.00–21.00.

Lisaks on avatud tavapärased Tartu 2024 infopunktid Tasku keskuses (Turu 2) ja Tartu külastuskeskuses (Raekoja plats 1a).

___________

Tartu 2024 infotelefon: +372 5411 2024
Võtame kõnesid vastu: 20.01–27.01 kell 12.00–19.00 (erandiga: 26. jaanuar kell 10.00–22.00)

Infomeil: [email protected]

 

 

23.–28. jaanuar • Avanädal

Nii nagu on Euroopa kultuuripealinna programm rikkalik, on ka avanädala kava täispikitud sündmustest ning kultuurielamustest. Sel nädalal ära hoia tagasi ning naudi kultuuri täiel rinnal. Meelepäraseid tegevusi leiab näituste, õhtuste pidude, muusikaviktoriinide, teatrietenduste ja palju muu seast.

Lauri Räpp Annelinnas.

Avamised Lõuna-Eestis

Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 tiitliaasta saabumist kuulutab terve Lõuna-Eesti! Ametlikule avamisele Tartu linnas eelnevad ja järgnevad pidulikud eel- ja järeltähistamised Lõuna-Eestis: Viljandis, Valgas, Võrus ja Põlvas.