Liigu otse sisu juurde

Äsjase Euroopa kultuuripealinna programmijuht jagab Tartus ja Võrus kogemusi kogukondade kaasamisest

2018. aasta Euroopa kultuuripealinna Leeuwarden-Frieslandi programmijuht Immie Jonkman kõneleb 27. märtsil Tartus ja 28. märtsil Võrus kogukondade kaasamisest kultuuriprojektide loomisel ja elluviimisel ning jagab praktilisi näpunäiteid kohalikele kultuurikorraldajatele ja -asutustele.

18. juuni Kalle Paas


Tasuta avalikud loengud ja arutelud on mõeldud Tartu ja Lõuna-Eesti kultuurikorraldajatele, ja -juhtidele, turismi- ja loovettevõtjatele ning kultuurihuvilistele. Sündmused on osa Tartu ja 19 Lõuna-Eesti omavalitsuse kandidatuurist 2024. a Euroopa kultuuripealinnaks ja kuuluvad ka Kultuurikompassi üritustesarja.

Loeng-arutelust osavõtmiseks palume end registreerida:

  • Immie Jonkman esineb Tartus: kolmapäev, 27. märts 2019 kell 10-12, galerii Noorus (Riia 11, Tartu). Registreeri end osalema!
  • Immie Jonkman esineb Võrus: neljapäev, 28. märts kell 10-12, Võru vallavalitsuse saal (Võrumõisa tee 4a, Võru). Registreeri end osalema!

Immie Jonkman ja 

Leeuwarden-Friesland 2018

Äsja avaldatud raporti kohaselt aitas Leeuwardeni kultuuripealinna tegevustele ja projektidele kaasa vabatahtlikena kaasa ligi 10% piirkonna elanikest ning üritused pälvisid 5,3 miljonit külastust. Kuuldus Leeuwardenist, kui Euroopa kultuuripealinnast jõudis enam kui 50 miljoni inimeseni üle maailma.


Leeuwarden-Friesland üks tähtsündmusi: 

De Reuzen van Royal de Luxe. Foto: https://www.facebook.com/LF2018/

2013. aasta sügisel napsas Hollandis Euroopa kultuuripealinna tiitli suurte ja tuntud linnade Haagi, Maastrichti, Utrechti ja Eindhoveni ees kõigile ootamatult väike, 96 000 elanikuga Leeuwardeni linn. Linna kandidatuuri taha koondus 19 Friisimaa regiooni omavalitsust, et koos kogukondadega luua piirkonnale uus, jätkusuutlik visioon.

Neli aastat tugevat, kogukonda ühendavat tööd päädis 2018. aastal eduka Euroopa kultuuripealinna programmiga, mille juhtmõte oli iepen mienskip (friisi keeles “avatud kogukond”). See tähendab, et terve Leeuwarden-Frieslandi 2018 (LF2018) programm keskendus kohalikule algatusele ja koostööle ning regiooni ees seisvatele suurtele väljakutsetele.

Immie Jonkman rääkis 2018. aastal antud intervjuus: “We needed a change: (young) people were moving away because the cities were not attractive enough and the villages were losing services (shops, schools), less money for cultural activities, more rules and regulations for events, loss of biodiversity, no growth in cultural tourism. If we didn’t intervene Leeuwarden and the region of Friesland would become a grey and boring region.”


Immie Jonkman esinemas 2018. aastal Kaunas 2022 konverentsil. Foto: https://www.facebook.com/kaunas2022

Immie Jonkman oli Leeuwarden-Frieslandi üks peakorraldajaid protsessi algusest peale. Ta oli aastatel 2011-2018 tegev eri valdkondades nagu projektide koordineerimine, turunduskommunikatsioon ja eelarve.

2019. aasta kevadel, enne Tartu ja Lõuna-Eesti otsustavat perioodi 2024. aasta Euroopa kultuuripealinna Eesti lõppvoorus, on Immie jagamas oma edukat kogemust Lõuna-Eesti kultuurikorraldajate, turismisektori ja kogukonna esindajatega.

Loeng-aruteldes otsime vastuseid küsimustele: kuidas Tartu 2024 protsessi abil tõsta Lõuna-Eesti nähtavust Eestis ja Euroopas? Kuidas käivitada kohalikke kogukondi kultuurist kantud muutustele? Kuidas maksimaalselt tutvustada Lõuna-Eesti eripära siia jõudvatele kultuuripealinna külalistele? Mida on Tartul ja Lõuna-Eestil õppida LF2018 protsessi edukast kogemusest kogukondade kaasamisel, inimeste kultuurihuvi tõstmisel ja rahvusvahelisel koostööl?

Tartu 2024 ja Euroopa kultuuripealinn

Tartu kandideerib 2024. aasta Euroopa kultuuripealinnaks koos 19 Lõuna-Eesti omavalitsusega. Kandidatuuri juhtmõte on “Ellujäämise kunstid” ja see keskendub kolmele olulisele valdkonnale: elukeskkond, inimlikud oskused ja meie omapära Euroopas. Üks Eesti linn, mis hakkab kandma 2024. aasta Euroopa kultuuripealinna tiitlit, selgub käesoleva aasta augusti lõpus.