Liigu otse sisu juurde

VIDEO: Neeme Raud: “ERM kui telg – Jaapanist Euroopa kultuuripealinna”

Tartu kannab tänavu koos Lõuna-Eestiga Euroopa kultuuripealinna tiitlit. Tartul on veel üks tahk, mis kohe silma ei paistagi. Nimelt on kultuuripealinn huvitavate niititega seotud Jaapaniga.

Eesti Rahva Muuseumi hoone talvel.
Sidemeid on Tartu ning Jaapani vahel mitmeid. Alates juba Eesti Rahva Muuseumi hoonest Raadil, mille üks arhitekt oli jaapanlane Tsuyoshi Tane.
13. märts

Esmapilgul näivad Lõuna-Eesti, Tartu ja Jaapan nagu kolm kauget ning kõrvutamatut paika. Ent lähem vaatlus näitab, et huvitavaid otseseid ja mõttelisi sidemeid on nende vahel üsna mitmeid.

Alates juba Eesti Rahva Muuseumi hoonest Raadil, mille üks arhitekt oli jaapanlane Tsuyoshi Tane. Omal ajal, koos rahvusvahelise noorte arhitektide grupiga ERMi projekteerides, oli Tane alles uustulija valdkonnas, kuid nüüdseks on temast Jaapanis ja rahvusvaheliselt saanud arhitektuuriilma tähtnimi, kelle üht esimest suurt hoonet Tartusse lausa spetsiaalselt vaatama sõidetakse.

Üks niidikesi on ka Mari Kalkuni muusika edu Jaapanis ja soov tuua jaapanlased nüüd oma koju, oma metsa lausa, Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 Aigu Om! festivalile. 

Üks kõrghetki Eesti ja Jaapani teljel on maailma haardega Jaapani visuaal- ja helikunstniku Ryoji Ikeda kordumatud digitaalmaastikud, mis jäävad meeltes kestma pikalt pärast nende tajumist. Oma kõige uuema teose, loob Ikeda spetsiaalselt Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 jaoks eelolevaks sügiseks inspireerituna muuhulgas eestlaste geenidest, mida Tartus kohapeal uurimas käis.

Lennart Meri ütles kord kenasti – selle mõttega algab muide ka ERMi püsinäitus:  “Eesti ja Jaapan ongi ju naabrid, siin ei olegi mingit küsimust; selle, mis seal vahel on, võib ära unustada.”

Vaadake videoreportaažist, kuidas see mõte ei olegi ehk nii ulmeline.

Neeme Raud

Vaata videot siit.