Liigu otse sisu juurde

Värske ilme saanud laululava võõrustab suvel maailmastaare, Eesti tippartiste ja aegade suurimat Tartu laulupidu

Tartu laululava pikisilmi oodatud remonditööd on edukalt lõpuni jõudnud ja värske ning kauni ilme saanud kultuurihäll on valmis sündmustest tulvil hooajaks. Suvekuudel jõuavad publiku ette suursündmused, mis toovad Tartusse kokku tuhandeid muusikahuvilisi nii Eestist kui ka piiri tagant.

Tartu laululava. Foto: Maanus Kullamaa
09. juuni

Juuni alguseks sai muuhulgas värske ilme lauluväljaku publikuala, kus osa istepinkidest vahetati välja ja osa remonditi. Väljaku kivikatendid korrastati ning korda tehti peavärava hoone fassaad.

„Alustasime laululava ettevalmistustega juba paar aastat tagasi. Täna oleme valmis suurima rõõmuga võõrustama kõiki artiste ja külastajaid,” rääkis Tartu Spordi müügi- ja teenindusjuht Auli Solo. „Sellisest suveperioodist olen unistanud juba pikalt. Usun, et selle programmist leiab igaüks omale midagi meelepärast.”

Juba esmaspäeval, 10. juunil täitub laululava 10 000 muusikafänniga, et tulla kuulama legendaarset Stingi, kes on Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 esimene Eestisse jõudev suurartist. Kontsert „My Songs“ sisaldab kõiki armastatumaid hitte ning hõlmab tema hiilgavat karjääri nii The Police’i liikme kui ka sooloartistina. 

Vaid veidi aega puhkust ning ongi aeg suurimaks Tartu laulupeoks läbi aastate. Tartu 2024 laulupeo peakontsert „Õnn ja rõõm” toimub 22. juunil kell 18.00 Tartu laululaval. Laulukaare all saab kokku ligi 10 000 lauljat ja muusikut, kes esitavad uuemaid ja vanemaid hingepuudutavaid laule. 

Tartu laululava värav sai kultuuripealinna brändingu. Foto: Maanus Kullamaa

Juulikuus tabab laululava väga tihe staaride paraad. Pärast 18 aastat kalendrite klapitamist leidsid ühise kuupäeva  ja kulutavad 5. juulil viimast korda lavalaudu ansambel Genialistid, kelle palavalt armastatud hitte nagu oskab kaasa laulda pea iga teine tartlane. 

7. juulil järgneb neile väärikalt rahvusvaheline megastaar Bryan Adams, kelle helivaramus on 17 stuudioalbumit ning kelle märkimisväärne karjäär on kestnud üle nelja aastakümne. Paar päeva hiljem ehk 9. juulil on käes klassikalise muusika rokkstaari Stjepan Hauseri kord, kelle kontserdis „Rebel with a Cello” seguneb talle omane särtsakas temperament tšellovirtuoosi romantilise ja lüürilise poolega. 

Ja kui kõik see ei rahulda nõudliku melomaani maitset, siis 18. juulil astub Jazzkaare ja Tartu 2024 koostööna laululaval üles maailmakuulus multiinstrumentalist ja muusikageenius Jacob Collier koos  a cappella ansambliga Take 6

Tartu 2024 tegevjuht Kuldar Leis on eesseisva osas optimistlik. „Euroopa kultuuripealinna-aasta paneb Tartu lauluväljaku taas suurte kontsertidega elama, mis näitab, et siinne piirkond on maailmakuulsatele artistidele atraktiivne. Produktsioonide muusikaline spekter on sel aastal tõesti erakordselt lai, kutsudes kuulama nii klassikalise muusika huvilisi kui ka popi- ja rokisõpru, liites väga erinevad muusikaarmastajaid”.

Veel enne suve ametlikku lõppu saab 7. septembril laululaval nostalgiaga tagasi vaadata Eesti Laulule ning Eurovisioonile, kuna koos annavad kontserdi 5Miinust ja Puuluup, kel üle lahe külaliseks selleaastane Soome esindaja Windows95man.

Ellujäämise kunstid aastast 1869. Foto: Maanus Kullamaa