Liigu otse sisu juurde

Valga Arhitektuuriresidentuur VARES tervitab oma esimest residenti Alastair Howardit ning kutsub avapeole 24.-25. veebruaril

VARESe residentuuriprogrammis osaleb aastal 2024 17 residentuuriprojektiga ligikaudu 40 residenti, kes valiti välja kahe avaliku kutsungi tulemusena välja eelmise aasta lõpus. Lisaks sellele korraldab VARES augustikuu teises pooles kahenädalase suvekooli teemal “Ruumiaktivism”.

Silt majal.
12. veebr.

Esimesel poolaastal osalevad põhiprogrammis residendid Eestist ja mujalt:

Alastair Howard on Inglismaalt pärit arhitekt. Huvi stsenograafia vastu paneb teda katsetama lavaehituses kasutatavate mehhanismidega, mille tulemusena sünnivad VARESe maja animeerivad leiutised.

Laura Pint on Eesti arhitekt, kelle residentuuri lähtepunktiks on omadussõna “pehme”. Tema residentuuri jooksul valmivad mööblitootmise ülejääkidest installatsioonid nii VARESe majja kui ka Valga linna.

Anni Saviaro on Soome arhitekt, kes kirjutab väitekirja kahanevatest linnadest ning õiglasest linnaplaneerimisest. Valga on talle huvitavaks juhtumiuuringuks ning kohalikele esitleb ta oma senise uurimuse tulemusi.

Ben Weir on Põhja-Iirimaalt pärit arhitekt, kelle loomingu huviorbiidis on (kunstnike) prekaarsed ja muutustele avatud elutingimused. Residentuuris olles plaanib ta vabastada küttekehad nende tavapärasest kohtkindlusest. Selleks kavandab ja ehitab ta kuumust kiirgavate mööblitükkide perekonna, igapäevase matkaloleku isemoodi saatjateks.

Ola Lewczyk on Poola kunstnik, kes residentuuris olles valmistab kohalikest (orgaanilistest)( leidmaterjalidest (nagu ehitusprügi, tolm, juusked, liiv jne) telliseid. Selle kaudu püüab ta leida viise, kuidas ümbermõtestada kohalikkusel põhinevat materjalitootmist ning sidet ümbrusega.

Liis Vares on Eesti koreograaf ja kunstnik. Teda huvitavad ruumid, mis ilmnevad siis kui lahti lasta funktsionaalsusest ning väljakujunenud esteetilisest meelest ja normidest. Ta näeb füüsilise ja virtuaalse ruumi ühendamises potentsiaali kehalisest erivajadusest ning perifeersusest tingitud eraldatuse vähendamiseks.

Jinseok Choi on Lõuna-Koreast pärit ning praegu Los Angeleses töötav interdistsiplinaarne kunstnik. Valgas avab ta kohalikele suunatud parandustöökoja, et mõtiskleda manuaalse töö, produktiivsuse ja tootlikkuse tähenduste üle tänapäeva ühiskonnas. 

Päär Keedus & Karolin Kull on Eesti sisearhitektid, keda käivitavad kohalikkus, taaskasutatud materjalid ja ise-ehitus. Valka plaanivad nad luua koha-spetsiifilise installatsiooni.

Lisaks toimub suvel kahe kuu pikkune temaatiline grupiresidentuur “Kahtlaste materjalide jäätmaa”, milles osalevad 7 arhitekti valisime välja eraldi kutsungiga. Emel Tuupainen, Jack O’Hagan, Sandra Mirka, Aistė Gaidilionytė, Kamilė Vasiliauskaitė, Jakob D’Herde pühenduvad igaüks omal moel meid järjest enam ümbritsevate odavate, kiirete ja ebakindlate materjalidega katsetamisele ning nende järelelu uurimisele. Residentuur päädib grupinäitusega augusti keskel.

Juuni esimesel nädalal võõrustame kunstnikke-uurijaid Baltic Linesi projektist. Residentuur on osa suuremast uurimustööst, mis käsitleb Balti regiooni (rööbas)ühendusi ja geopoliitilisi arenguid kriitilise urbanismi vaatepunktist, keskendudes peamiselt Rail Baltica megaprojektile.

2024 aasta igal kuul toimub Valga linnas vähemalt üks avalik sündmus, mille raames tutvustavad VARESe residendid oma töid ja tegemisi nii kohalikele kui ka laiemale publikule.

VARESe ja Tandeemsi koostööprojekti raames lükkub käima ideevõistluste seeria Flock of Ideas ehk “Ideede parv”. Poole aasta jooksul toimub 5 rahvusvahelist väikevõistlust Lätis ja Eestis. VARES korraldab veebruarikuus võistluse Linnahalli võimalike tulevike teemal ning aprillikuus konkursi Valga linnaojade ainetel.

VARES on osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammist. Residentuure toetab Eesti Kultuuriministeerium. Põhja- ja Baltimaade residentuure rahastab Nordic Culture Point, suvist grupiresidentuuri LoovEuroopa “Culture Moves Europe”. Ideevõistluste sarja toetavad Erasmus+, Tallinna Strateegiakeskus ja Valga vallavalitsus.