Liigu otse sisu juurde

Uus linnaruumifestival Toome müks ootab Tartus Toomemäge avastama

4. juunil toimub Tartus Toomemäel linnaruumifestival „Toome müks“, mille kavva kuuluvad arutelud linnaruumi kujundamise üle, töötoad, ekskursioonid  ja ansambli Lexsoul Dancemachine kontsert. Avatud on taimetoiduala. Tegu on Eurooa kultuuripealinn Tartu 2024 programmi projekti “Toomemäe taasavamine” eelsündmusega.

21. apr. Kaidi-Lisa Kivisalu

Foto: Kiur Kaasik

Festivali eesmärk on algatada arutelu Toomemäe tuleviku üle ja näidata, milliseid võimalusi park juba praegu nii linnaelanikele kui ka kultuurikorraldajatele pakub.

„Festivali idee on sündinud Tartu Ülikooli muuseumi akendest välja vaadates ja unistades sellest, mida me Toomemäel näha ja kogeda tahaksime. Olgu selleks siis  lõõgastust ja varju pakkuvad pargialad, kohviku- ja kontserdimelu või tegevused, mis võimaldavad korraga lõbusalt aega veeta ja midagi uut õppida. „Toome müks“ annabki võimaluse üheskoos ideid katsetada, võimaluste ja probleemide üle arutleda ning teha järeldusi tulevikuks,“ rääkis projektijuht Karoliina Kalda.

Arutelud toimuvad kahes osas. Esmalt mõtiskletakse, kuidas arendada üht tõelist südalinna parki, mis pakuks tegevust kõigile linlastele. Koos kultuurikorraldajatega algatatakse mõttevahetus selle üle, mil moel arendada Toomemäel ürituste korraldamiseks vajalikku taristut.

Teises osas vesteldakse Tartu üliõpilasliikumiste potentsiaalist kujundada linna- ja ülikoolielu, kusjuures osa arutlejatest on Tartus, aga osa Riias. Sihtasutuse Domus Dorpatensis ja Läti Üliõpilaskondade Liidu korraldatav hübriidarutelu on eelüritus suurele, vähemalt 15 riiki hõlmavale arvamusfestivalile, mis toimub Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 raames.  

Päeva jooksul on avatud Toome teaduslinn, mille juures toimuvad töötoad suurtele ja väikestele. Kell 14–19 saab osaleda Inwards Festivali loodud audiorännakul.  

Rikkaliku taimetoiduvalikuga rõõmustavad „Toome müksu“ külalisi restoranid Kolm Tilli, Väike Kuuba, Köömen ja Külm. Päeva lõpetab koostöös Estonian Funk Embassyga korraldatav Lexsoul Dancemachine’i kontsert toomkiriku varemetes. Bänd esitab nii vanu hitte kui ka hulga muusikat juulis ilmuvalt LP-lt „Lex on the Beach“.

Toome teaduslinna töötoad, taimetoiduala ja arutelud on kõigile tasuta. Lexsoul Dancemachine’i kontserdi piletid on müügil Piletilevis.

„Toome müks“ annab avalöögi Tartu Ülikooli muuseumi projektile „Toomemäe taasavamine”, mille eesmärk on Toomemäele kui Tartu linna südamele uus elu sisse puhuda. Valmib toomkiriku valguslahendus ja -etendus. Kunstnike, kogukonna ja teadlaste koostöös sünnivad parki kunstiteosed, mis kannavad pealkirja „Elupäästjad“.

„Toomemäe taasavamine“ kuulub Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 põhiprogrammi.

Fotod pressile:
https://drive.google.com/drive/folders/1GpDHOCZIVE1qpdtJmGm5soKLx49bTjBK?usp=sharing

Lisateave:
Karoliina Kalda,
„Toomemäe taasavamise“ projektijuht,
[email protected]