Liigu otse sisu juurde

Uku Suviste, Stefan ja Angus tulevad koju tagasi! Euroopa kultuuripealinn alustab avapidudega Lõuna-Eestis

Veerand Eestit on kauaoodatu lävel – 2024. aastal algab Tartus ja Lõuna-Eestis Euroopa kultuuripealinna tiitliaasta! Euroopa kultuuripealinna aasta suurejooneline avatseremoonia algab 26. jaanuaril Tartu südalinnas ja kannab pealkirja „Kõik on kokku üks!“. Avaetenduse lavastaja on Taavi Tõnisson ja dramaturg Eero Epner.

Kontsert.
Foto: Maanus Kullamaa
30. dets.

Kultuuripealinna tiitliaasta saabumist kuulutab terve Lõuna-Eesti. Programmis on üle tuhande sündmuse aasta läbi, meelepärase leiab kindlasti igaüks. Avamisele Tartus eelnevad ja järgnevad pidulikud eel- ja järeltähistamised Viljandis, Valgas, Võrus ning Põlvas.

Südatalvel astub Lõuna-Eestis lavale kaheksaliikmeline bänd Angus, kes süstib talvisesse kaamosesse suvist reggae– ja ska-muusikat. Kultuuripealinna avamistel ühendavad nad jõud iga maakonna kohaliku tähega, et tuua publikuni uues kuues armastatud lood.

5. jaanuaril kell 19 Tartu 2024 avamine Valgas

Euroopa kultuuripealinna aasta esimese tähistamise au läheb Valga maakonnale. Valga, Tõrva ja Otepää vald tulevad kokku, et tõmmata pidu käima ning pidulikult avada kultuuripealinn Valga maakonnas.

Angusega liitub laval Valga juurtega džässitalent Karmen Rõivassepp, kes on viimased kümme aastat tegutsenud Taanis ning pälvis seal tänavu koos Aarhus Jazz Orchestraga salvestatud plaadi „Ambivalence“ eest Taani parima džässhelilooja tiitli. Sama preemiaga pärjati muusik sel aastal ka Eestis. Nüüd naaseb ta kodulinna, et meelitada valgalaste kõrvu oma maheda häälega.

Piirilinna Valgat väisavad ka meie naabrid Lätist. Lavale astub DJ Magnuss Eriņš, kes paneb tantsukingad pilli lööma.

12. jaanuaril kell 19 Tartu 2024 avamine Viljandis

12. jaanuaril võtab Euroopa kultuuripealinna aasta avamise teatepulga üle Viljandi linn. Suur tähistamine paneb Viljandi keskväljaku rõkkama. Angusega liitub Viljandi kodukandi mees, 2023. aasta meesartistiks pärjatud Stefan, kes toob oma suurimad raadiohitid Euroopa kultuuripealinna lavale. Viljandist tuule tiibadesse saanud Stefani lõunamaine temperament ning isikupärane ja võimas vokaal ei jäta külmaks ühtegi kultuuripealinlast.

19. jaanuaril kell 19 Tartu 2024 avamine Võrus

Euroopa kultuuripealinna tiitliaasta avamine kogub aina hoogu. Antsla, Rõuge, Setomaa ja Võru vald ning Võru linn kutsuvad kõiki osa saama umbõ hääst vabaõhupeost.

Angusega liitub Võru linnas sündinud Uku Suviste, kes ei vaja pikka tutvustamist. Aastaid Eesti popmuusika taevas säranud artist naaseb kodulinna, et tähistada Euroopa kultuuripealinna tiitliaasta saabumist Võru kandi rahvaga.

27. jaanuaril kell 19 Tartu 2024 avamine Põlvas

Põlva, Kanepi ja Räpina vald lõpetavad Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 avapidustused Põlvas 27. jaanuaril. See on viimane kummardus avatseremooniale Lõuna-Eesti kultuuriaasta alguses. Angusega liitub Põlvas sündinud ja kasvanud pärimusmuusik Meelika Hainsoo, kes on Eesti rahvakultuuri edendaja. Ta otsib oma muusikas eelkõige läbipaistvust, kooskõla ja ilu ning jagab seda Põlvas Euroopa kultuuripealinna sõpradega.