Liigu otse sisu juurde

Tuhanded said osa Tartu 2024 programmi avamispeost Põlvas

Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 tutvustas täna Põlvas “Pealinna peol” 27 uut projekti, mis tiitliaastal Peipsi-äärest Läti piirini Lõuna-Eestis publikuni jõuavad.

Välikontsert.
21. märts Kaidi-Lisa Kivisalu

Foto: Maanus Kullamaa

„Tegu on suure ja olulise programmipusle tükiga, mis tõstab esile Tartu ning Lõuna-Eesti paikkondlikud eripärad, mis on Euroopale ja osalt mujal Eestiski veel vähetuntud, kuid mida kohalikud kõrgelt väärtustavad,” rääkis Tartu 2024 loovjuht Kati Torp.

Programmi avamisel soojendas publikut Ukraina DJ Putrik ning pidulisi hullutas rokkorkester Karmid Torud koos Lenna ja ansambliga Redel. Kontserdi lõpuakordi andsid Zetod eesotsas Jalmar Vabarnaga. Peost sai osa mitutuhat inimest.

„Erakordne oli näha Põlvas nii palju inimesi, et tähistada kultuuripealinna tulekut,” rääkis Tartu 2024 juht Kuldar Leis. „See näitab, et 2024. aasta Eesti tippsündmust teatakse ja oodatakse,” jätkas Leis.

Programmi avamisel kattis õhtuks Põlva kultuurikeskuse valguslõuendina kunstnik Rene Liivamägi. Õuealal pakkus silmailu installatsioon, mis tutvustas 2024. aasta Euroopa kultuuripealinna programmi Lõuna-Eestis. Kultuurikeskuses avas Toomas Kuusing graafika- ja maalinäituse „Harilikud maailmad”, mis jääb huvilistele avatuks 17. aprillini.

Kultuuripealinna-aastal jõuab Lõuna-Eestis publikuni 27 põhiprogrammi projekti:

Aigu Om! – mets, muusika ja sõna liidavad kokku kaks kauget kultuuri – Eesti ja Jaapani – ning innustavad külalisi nautima aeglasemat ja looduslähedasemat elu.

Alatskivi lossi valgusfestival – Alatskivi lossis ärkab kohalik ajalugu ellu läbi video, valguse ja heli ning käsitöö- ja maitseelamuste.

Eesti liikumis- ja heaolufestival – koguperefestival seob kultuurisündmused, Elva linnaruumi ning parimad viisid tervise toetamiseks.

Pühendusega Eesti klaverile – maailmatasemel kultuurielamus teeb kummarduse Eesti klaveriehitusele ja selle suurkujule Ernst Hiisile.

Kultuurifestival Kaera-Jaan – Kastre vallast pärit rahvalaulukangelane elab edasi kunstis, koorimuusikas, rahvatantsus ja kogukonnateatris.

Kambja kooriakadeemia – Eesti koorilaulutraditsioon kohtub maailma muusikaekspertiisiga, tulemuseks on kümme silmapaistvat kontserti.

Kanepi Festival – festival tutvustab intrigeeriva taime väärt omadusi toidust kosmeetikani.

Kolm silda üle piiri – toidu, muusika ja lugude kaudu põimuvad Eesti kagunurgas kohalikud elamused eurooplastest sõprade eripäraga.

Kunstifestival “Linnast välja” – Eesti ja väliskunstnike loodud teosed moodustavad inspireeriva trajektoori, mis kulgeb mööda tuntud ja vähem tuntud teid ning juhib tähelepanu väärtuslikele ja unustatud paikadele.

Kuko kuubis – Eesti ja väliskunstnike kaasaegset kunsti ja pärandit siduv “Kuko kuubis” saadab kunstnikud loomeresidentuuri, kus autori ja kohaliku kogukonna dialoogis sünnib ainukordne tõlgendus Eesti kultuuripärandist.

Loomeresidentuur Kullaaugu talus – looduskaunis ja inspireerivas Põlvamaa loometalus valmib tunnustatud Euroopa heliloojate käe all algupärane filmimuusika.

Eesti Bassioaas – Võrus rahvusvaheline loomefestival Eesti Bassioaas paneb väikelinna nädalaks helisema muusika rütmis.

Otepää Toidufest 2024 – festival paneb Lõuna-Eestit maitsma.

Pärandusfestival – festivalil arutatakse, kuidas rahvakultuuri teadmised aitavad leida säästlikke lahendusi majandus- ja keskkonnaprobleemidele ning huvilised saavad ka ise pärandoskusi õppida.

Rahvusvaheline puuskulptuuri ja maastikukunsti sümpoosium – sümpoosiumil valmivad looduslikest materjalidest kunstiteosed, mis rõõmustavad vaatajaid oma eluea lõpuni, muutudes seejärel taas osaks loodusest.

Räpina Hea kodu päevad – pärandkultuur põimub tänapäevaga ning kohalikud tarkused ülemaailmsete trendidega.

Suvelavastus “Salakuulaja Vastseliinas” – keskaegses linnuses rullub lahti keskaegne müsteerium, mis põhineb päriselulistel sündmustel.

Taevapargi pühitsemine – Põlva sirutab taeva ja igaviku poole: huvilisi ootab sümbioos maailmakultuurist ja -usunditest rituaalsete etteastete, muusika ja tantsu kaudu.

Treski Inspiratsioonipäev – meeleolukas muusika ja maailmatasemel inspiratsioonikõned ootavad sind ainulaadses sündmuspaigas Setomaa looduse rüpes.

Tõrva Loits 2024 – aasta tuliseim festival ootab sind Tõrva linnasüdames ja lähiümbruses, järvede ääres ja metsaradadel, päeval ja ööl.

Ugala teatri ja Valmiera draamateatri koostööprojekt – ühislavastus lahkab Eesti ja Läti noore armastuslugu ning toob kaks eri rahvust üksteisele lähemale.

Valguse festival 2024 “Kohtumine” – kummardusena NASA Kuu-missioonile Artemis 3 peegeldab festival kosmoselennu võtmehetki läbi kunsti, teaduse ja tehnoloogia.

Viljandi Tuled 2024 – ainulaadne valguse-heli-kunstikombo raputab talveunest üles ja lööb linna särama.

Paganlik pärimusÖÖ – pärimus, tants, valguskunst, teater ja muusika moodustavad Kubija laululaval müstilise koosluse.

Noorte kaasaegse kunsti aasta “Kunst on ellujäämise tööriist?” – noorte loodud teosed toovad esile Lõuna-Eesti piirkondade eripära ning julgustavad otsima ootamatuid vaatenurki.

Arhitektuuriresidentuur Vares – taaskasutades ja taasavastades tuuakse välja Lõuna-Eesti omapära ning õpitakse väärtustama olemasolevat ruumi.

Kirev Linda – legendaarne Linda kolhoosi rahvamaja taaselustab üheks õhtuks pika laua pidude traditsiooni ning kutsub huvilisi hoogsale retroretkele läbi piirkonna kultuuriloo.

Programmi kohta leiab rohkem infot Tartu 2024 kodulehel. Tartu 2024 tutvustab kultuuripealinna tervikprogrammi 19. oktoobril. Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 avapidustused saavad alguse 26.–27. jaanuaril 2024.