Liigu otse sisu juurde

Tartus kohtusid Euroopa kultuuripealinnad ja kandidaatlinnad Soomest, Eestist ning Lätist

Eelmisel nädalal kohtusid Tartus Euroopa kultuuripealinnade ja kandidaatlinnade eestvedajad Soomest, Eestist ning Lätist. Kahe päeva jooksul vahetasid teavet ja kogemusi kokku üheksa linna esindajad. Tartu 2024 meeskonna eestvedamisel toimunud kohtumised andsid uut hoogu piirideülesele kultuurikoostööle.

Seltskond Aparaaditehase hoovis.
01. dets. kroot.filippov


“Koostöö kolleegidega naaberriikidest on Tartu 2024 õnnestumiseks väga oluline, sest Soomest ja Lätist ootame suurt osa eesseisvate Euroopa kultuuripealinna sündmuste välispublikust, -artistidest ja -partneritest,” sõnas kultuuripealinna teabe- ja turundusvaldkonna juht Kalle Paas. “Samuti on üks meie Euroopa kultuuripealinna eesmärke, et Tartu kasvaks rahvusvahelise kultuurilinna ja kohtumispaigana.

Äsja Soomest valitud 2026. aasta Euroopa kultuuripealinna Oulu esindaja, produtsent Henri Turunen kinnitas, et kogemuste vahetamine kolleegidega teistest riikidest on Euroopa kultuuripealinna edukaks elluviimiseks äärmiselt vajalik. “Meil on palju, mida Tartult õppida, sest olete samal teekonnal mõned etapid meist ees,” sõnas Turunen, kelle sõnul on Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 kommunikatsioon juba ka Soomes silma hakanud.

Henri Turunen on kindel, et kultuuripealinnad tugevdavad ka Eesti-Soome kultuurisidet. “Esimesed sammud on selle suunas tehtud. Sel sügisel tegid koostööd Oulu Lumo festival ja Tartu arhitektuurse valgustuse ja valguskunsti festival TAVA,” osutas ta.

Eelmisel nädalal viibisid Tartus ka delegatsioonid kolmest Läti linnast, mis pürgivad 2027. aasta Euroopa kultuuripealinnaks. Daugavpilsi, Liepaja ja Valmiera esindajad uurisid Tartu ja Lõuna-Eesti kandideerimiskogemuste ning ettevalmistuste kohta ja tutvustasid oma kandidatuurikontseptsioone. Kohtuti ka Tallinn 2011, Pilsen 2015 ja Narva 2024 meeskondadesse kuulunud ekspertidega, kes arutlesid kolleegidega oma töö kultuuriliste, sotsiaalsete ning poliitiliste mõjude üle.

Tartu 2024 teabe- ja turundusvaldkonna juht Kalle Paas tõstab esile ka Soomest valitud 2011. aasta Euroopa kultuuripealinna Turu esindajate ettekannet selle tulemustest. “Turu 2011 programm pälvis üle kahe miljoni külastuse, tiitliaastat kajastas kohapeal 500 välisajakirjanikku. Külaliste poolt kohapeal tehtud kulutuste ja saavutatud meediakajastuste koguväärtus ehk tulu piirkonnale ulatus üle 200 miljoni euro,” vahendab Paas, kelle sõnul on Turu eeskujuks, milline võib olla Euroopa kultuuripealinna mõju.

Sõltumatu rahvusvaheline ekspertkomisjon nimetas kahe aasta eest 2024. aasta Euroopa kultuuripealinnaks Tartu koos 19 Lõuna-Eesti omavalitusega. Tuleva aasta jaanuaris esitletakse Tartu 2024 kultuuriprogrammi esimest osa. Samal ajal avaneb ka taotlusvoor uutele rahvusvahelistele projektidele. Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 kohta saab lisainfot veebiaadressilt www.tartu2024.ee.

Galerii:  Tartus toimus Euroopa kultuuripealinnade tippkohtumine
Fotod: Mana Kaasik

Lisainfo:
Kalle Paas, Tartu 2024 teabe- ja turundusvaldkonna juht, [email protected], +372 53 421 824