Liigu otse sisu juurde

Tartu 2024 vabatahtlikud Autovabaduse puiesteel: “Tulge kodust välja ja saage osa kultuuripealinna tegevustest”

Sel suvel valitses Tartu südames taaskord 9. juulist 8. augustini autovabadus. Tartlased ja Tartu külalised said nautida Vabaduse puiesteel mitmekülgset kultuuriprogrammi ja vaba aja veetmiseks loodud ainulaadset keskkonda. Tartu 2024 rikastas Autovabaduse puiestee programmi kahe kontserdisarjaga nii pealaval kui Tartu 2024 erilaval, töötubade, vestlusringide ja muuga. Kuu pikkuse linnafestivali edukaks läbiviimiseks kaasas Tartu 2024 44 vabatahtlikku, kes töötasid 105 vahetuses kokku 31 päeva. Vabatahtlikud Angela (49), Linda (18), Marieta (21) ja Nima (35) rääkisid lähemalt oma vabatahtliku tööst ja värvikatest hetkedest, mida nad Autovabaduse puiesteel kogesid.

Vabatahtlikud mängivad lastega.
15. sept. Kaidi-Lisa Kivisalu


Foto: Mana Kaasik

Tartu 2024 vabatahtlike tööpõld Autovabaduse puiesteel oli lai. Angela töötas vabatahtlikuna Tartu 2024 fännitoodete müügipunktis, Nima fotograafina. Linda ja Marieta proovisid kätt rohevabatahtlikutena. Marieta kirjeldas rohevabatahtlike tööd pandisüsteemis: “Meie ülesandeks oli juhtida Autovabaduse puiestee pandisüsteemi. Näiteks kui külastaja läks kuhugi sööki võtma, siis maksis ta kaks eurot pandinõude eest. Pärast söömist tõi külastaja selle nõu minu juurde tagasi pandiputkasse, kus me andsime külastajale raha tagasi.”

Autovabaduse puiestee pakkus kõikidele külalistele terve kuu vältel värvikaid elamusi. Neist said osa kõik Tartu 2024 vabatahtlikud, kes tõstsid esile kultuuripealinna muusikaprogrammi ja kokkupuuteid huvitavate inimestega. Angela jagas kogemusi välismaa klientidega suhtlemisel: “Rally Estonia nädalavahetusel sattus müügipunkti üks välismaa noormees. Eeldasin, et ta on kindlasti siin ralli pärast, kuid mees vastas, et ta on Tartus hoopis seetõttu, et talle meeldib reisida Euroopa kultuuripealinnadesse ja koguda nende särke. Mina sain selle talle siis müüa, see oli nii äge!” Marieta lisas, et Tartu südalinnas käib alati palju huvitavaid inimesi ja see ongi vabatahtliku töö kõige huvitavam osa. “Siin saad olla inimeste keskel ja nendega suhelda, kõigil on alati mõni huvitav lugu, mida rääkida,” lisas Marieta.

Vabatahtlikuna töötamine pakub väärtuslikke õppetunde ja põnevaid kogemusi kõigile hoolimata vanusest või varasemast töökogemusest. Seda kinnitasid kõik intervjueeritud vabatahtlikud, kes rõhutasid, et töö käigus leiti tutvusi ja saadi uusi teadmisi. Linda kirjeldas: “Eelmisel aastal Autovabaduse puiesteed külastades jäi mulle kogu ideest ja ettevõtmisest ülipositiivne tunne. Ma mõtlesin, et sellest oleks päris äge tegelikult lastelastele rääkida kunagi, et vaata, vanaema oli ka sellest osa.”

Nima, kes on pärit Iraanist, julgustab kõiki liituma Tartu 2024 vabatahtlikega, ka neid, kes ei kõnele eesti keelt: “Üritustel kaasalöömine ja kogukonda panustamine teeb tuju heaks. Välismaalasena tunnen, et olen nüüd rohkem tartlane. See on minu kodu ja ma sain olla abiks.” Linda lisas: “Tartu 2024 vabatahtlikuna saab väga ägedate inimestega tuttavaks. Samuti saad olla osa väga loomingulistest üritustest, mille peale ma arvan, et mujal maailmas võib-olla isegi ei tulda.” Angela lõpetas: “Ärge mõelge liitumise peale kaua, tulge kodust välja ja saage osa Tartu 2024 tegevustest.”

Tartu 2024 avas vabatahtlike kandideerimisvooru selle aasta märtsis, millega otsiti kultuuripealinna sündmuste juurde vabatahtlikke seitsmes kategoorias: saatjad, infotöötajad, eriürituste vabatahtlikud, lava abilised, tehnika-, ja keskkonna valdkonna abilised ning fotograafid. Esimesed vabatahtlikud lõid kaasa juba sel suvel erinevatel Tartu 2024 sündmustel.