Liigu otse sisu juurde

Tartu 2024 korraldas Euroopa kultuuripealinna programmi esimese arendusprotsessi eel infopäevi

20.-22. aprillini toimusid infopäevad Tartule ja Lõuna-Eestile 2024. aasta Euroopa kultuuripealinna tiitli toonud kandidatuuriraamatus esitatud projektide arendajatele. Infopäevadel tutvustas sihtasutus Tartu 2024 meeskond mais algavat aastapikkust arendusprotsessi, mille edukalt läbivad projektid jõuavad Euroopa kultuuripealinna ametlikku programmi. Seoses jätkuva eriolukorraga toimusid infopäevad videosilla vahendusel.

Veebinõupidamine.
18. juuni Kalle Paas

SA Tartu 2024 juhatuse liikme Erni Kase sõnul on algaval arendusprotsessil kaks suurt eesmärki. “Meil on ülesanne valmistada Euroopa kultuuripealinna programmi jaoks ette võimalikult kvaliteetsed projektiplaanid,” selgitas Kask. “Samuti tõstame Tartu ja Lõuna-Eesti kultuurikorraldajate võimekust ning rahvusvahelist haaret ja need eelised toetavad kultuurivaldkonda ka pärast 2024. aastat,” lisas ta.


Esimene arendusprotsess on mõeldud nende projektide arendamiseks, mis esindasid Tartut ja Lõuna-Eestit võidukas Euroopa kultuuripealinna kandidatuuriraamatus. Fotol Tartu 2024 esitlusmeeskond, kes kaitses raamatut rahvusvahelise kultuuripealinnade ekspertkomisjoni ees.

Infopäevadel tutvustati projektide arendajatele arendusprotsessi ajakava ja töökorraldust, väärtusraamistikku ning hindamiskriteeriumeid. Kavakohaselt läbivad projektid, mis esindasid Tartut ja Lõuna-Eestit mullu ilmunud Tartu 2024 kandidatuuriraamatus, perioodil 2020. aasta mai kuni 2021. aasta kevad kuus moodulit. Iga moodul koosneb seminaridest ja iseseisvast tööst. Arendusprotsessi tegevusi koordineerivad Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 kolme programmiliini juhid Angela Ader (programmiliin “Omapära ja Euroopa”), Erni Kask (“Inimene ja oskused”) ning Triin Pikk (“Elu ja keskkond”).

Protsessist osa võtvate projektide meeskonnad juhinduvad oma arendustöös tagasisidest, mida annab valdkondlikest asjatundjatest koosnev Tartu 2024 loomenõukogu. Sama nõukogu otsustab arendusprotsessi lõpus, millised projektid on kutsutud Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 ametlikku programmi. Esimesele arendusprotsessile järgnevad selle eeskujul järgmised, et täiendada valmivat Tartu 2024 kultuuri- ja haridusprogrammi järgmiste regionaalsete, valdkondlike, rohujuuretasandi jt sündmustega.


Arendusprotsessi infopäevad toimusid eriolukorra piirangute tõttu Zoomi vahendusel. Vajadusel toimuvad elektrooniliste kanalite vahendusel ka järgnevad arendusprotsessi tegevused.

Arendusprotsessi ette valmistades võttis Tartu 2024 meeskond arvesse lisaks kultuurivaldkonna parimatele praktikatele ka kogemusi ettevõtlus- ja loomemajandusvaldkonnast ning kohtus ekspertidega Eesti juhtivatest inkubaatoritest, kiirenditest ja asutustest nagu Ajujaht, NULA ning Loov Eesti. “Loodan, et Tartu 2024 kultuuriprogrammi jaoks kokku pandud arendusprotsess kujuneb edaspidi mudeliks, mida saab rakendada paljude tähelepanuväärsete kultuurisündmuste läbimõeldud ettevalmistamiseks ja elluviimiseks,” rõhutas Triin Pikk.

SA Tartu 2024 juhatuse liikme Erni Kase sõnul tähendab kultuuriprogrammi arendusprotsessi käivitumine, et Tartu ja Lõuna-Eesti ettevalmistused Euroopa kultuuripealinnaks on jõudnud uude etappi. “Algav Tartu 2024 arendusprotsess on kultuurivaldkonna järgneva aasta üks olulisemaid ja laiahaardelisemaid ettevõtmisi, kuhu on kaasatud enam kui kolmekümne Tartu ja Lõuna-Eesti institutsiooni esindajad,” lisas Kask.

Tartu nimetati 2024. aasta Euroopa kultuuripealinnaks 2019. aasta 28. augustil. Valiku tegi Euroopa Liidu institutsioonide ja organite valitud rahvusvaheline sõltumatu ekspertkomisjon. Euroopa kultuuripealinna tiitli pälvinud Tartu 2024 loovkontseptsiooni pealkiri on “Ellujäämise kunstid”. Tartu kandideeris Euroopa kultuuripealinnaks koos 19 Lõuna-Eesti omavalitsusega.

Selle aasta alguses tööd alustanud SA Tartu 2024 ülesanne on olla eestvedaja kultuuripealinna programmi arendamises ja elluviimises, turunduses ja kommunikatsioonis, ent ka rahastuse korraldamises ning kultuuripealinna tegevuste hindamises.

Lisainfo:

Erni Kask

Juhatuse liige, programmikoordinaator

SA Tartu 2024

+372 736 1358, +372 50 93 270

[email protected]