Liigu otse sisu juurde

Tartu 2024 Extended noored käisid Kaunases ideid kogumas

30. juuni hommikul alustas Vanemuise teatrimaja eest oma teekonda Leedu poole bussitäis noori kultuurikorraldushuvilisi. Nimelt on Kaunas sel aastal Euroopa kultuuripealinn ja kust oleks noortel veel parem õppida ja ideid ammutada 2024. aastaks, mil sama tiitlit on au kanda Tartul ja Lõuna-Eestil. Lisaks Tartu 2024 Extended programmi noortele reisisid Kaunasesse ka 2024. aasta kultuuripealinna Bodø noorteprogrammi liikmed Norrast.Carolyn Mardim, Tartu 2024 Extended liige

Noortegrupp lehvitab.
16. jaan. Kaidi-Lisa Kivisalu

Fotod: Fredrik Stenbro

Juba bussisõit oli väga meeleolukas: korradati viktoriin, mängiti seltskonnamänge ning harjutati omavahel lähemalt tutvumiseks inglise keelt. Pärast kaheksa tunnist sõitu jõudsime sihtkohta. Teadmist, et Kaunas on rabavalt ilus linn, kinnitas veel enam järgmise hommiku giidituur. Nägime oma silmaga väga kunstilist, moodsat aga samas ka ajaloolise hõnguga linnapilti. Ilm oli suurepärane ja kuldas kogu Kaunase päikesega üle.


Meie reisi peamine eesmärk oli oma osaleda kohalike noorte korraldatud Audra festivalil ja külalise kogemusest õppida. Eestis oleme ehk enim harjunud muusikafestivalidega, kuid Audra kujutas endast interdistsiplinaarset festivali ehk saime kogeda kunstinäituseid, tantsu- ja moeetendusi, kontserte ja muud põnevat. See oli igati mitmekülgne ja inspireeriv festival.

Minu isiklik lemmik oli kaasaegse tantsu performance, mis käsitles isiksuse loomist, kasvamist ning julgust teistest erineda ja oma asja ajada. Kõige lahedam selle etenduse juures oli asukoha valik. Traditsiooniline lava puudus, mistõttu ei olnud esinejad ja publik eraldatud. Nii tantsijad kui publik olid tohutult vaprad, sest tegu oli päikselise ruumiga, kus temperatuur tõusis üle kolmekümne soojuskraadi. Nii mõnigi inimene publikust oli minestamas, ülikondades ja dressides tantsijad pidid aga intensiivselt liigutama. Teine muljetavaldav sündmus minu jaoks oli moeshow, mis tõi suurele lavale professionaalsed, mõnikord jahmatavad ja järgmisel hetkel kadestusväärsed kollektsioonid.


Kogu festival oli äärmiselt laheda õhustikuga. Lõpupaugu kõigele andis Tommy Cash erakordse ja omalaadse kontserdiga. Parim õppimise moment meile kui noortele kultuurikorraldajatele oli hetk, mil esmakordselt Cashi karjääris kadus poole loo peal elekter. Rahvas hullus, Cash oli segaduses ja tehnikud jooksid lahendusi otsides ring. Paus kontserdis, mis oli täidetud publiku hullumisega ja pimedusega, kestis umbes viis minutit, kuni pidu läks edasi. Alati tuleb ootamatusteks valmis olla.

Kaunase reis õpetas meile palju. Võtan endaga kaasa teadmise, et kommunikatsioon on oma sündmuse edukaks elluviimiseks ülimalt oluline. Sündmuse asukoht tuleb teha inimestele nähtavaks ja info peab olema täpne ning arusaadav ka väliskülalistele. Õppereis läks kindlasti asja ette. Loodan, et ka Tartu ja Lõuna-Eesti noored suudavad pakkuda Euroopa kultuuripealinna tiitliaastal külalistele unustamatuid elamusi.