Tartu 2024 Extended noored käisid Bodøs õppimas, kuidas suurüritust korraldada
13. juunil korraldasid Tartu sõsarkultuuripealinna Bodø noored festivali „Hjertebank" ehk „Südametukse. Festival toimus esimest korda ja tõi kokku üle 3500 noore muusikafänni. Kohal käisid ka Tartu 2024 noorteprogrammi Extended osalised.
Tartu 2024 Extended on arenguprogramm, mis on loodud noortele, et avastada ja õppida kultuurikorralduse maailma. Programmis saavad noored proovida erinevate sündmuste korraldamisel rolle peakorraldajast vabatahtlikuni. Norra aitas 18 Eesti noort viia Bodø-Tartu Duo Networking projekt, mille eesmärk on toetada koostööd Norra ja Eesti kultuuriasutuste ja kunstnike vahel.
Suudlevate tudengite kuju inspireeris noori polaarjoone taga festivali korraldama
Bodø noored rääkisid, et festival sai inspiratsiooni 2022. aastal Eestisse tehtud õppereisist, kus tutvuti Tartu 2024 programmiga. Eriti inspireeris neid „Suudleva Tartu” suurkontsert. „Korraldasime festivali, sest Bodø noortelt saadud tagasisidest selgus, et neil on linnas lihtsalt igav,” rääkis üks peakorraldajatest, 16-aastane Kristian.
Muusika tarvis oli festivalile ehitatud kaks lava: suurem Norra suurartistidele, keda oli kokku neli, ja väiksem Bodø noortebändidele. Pealaval esinesid lisaks teistele artistidele ka Eurovisioonil osalenud Alessandra ja Norra superstaar Sondre Justad, kelle lavašõule lauldi koha peal valjuhäälselt kaasa. Räägiti, et Sondre kogus tuntust omamoodi turundusega – nimelt suutis ta välja müüa terve 10 000-kohalise staadioni vaid suust suhu geriljaturundusega. Lisaks pakkus festival võimalust kuulata Eesti 5miinuse sarnast kollektiivi Undergrunn, kes muidu end ööklubide pimeduses peidab ja alla 21-aastastele fännidele kättesaamatuks jääb.
Festivalikülastajad said kohapeal tutvuda kohalike noorteorganisatsioonide tegevustega, süüa-juua ja end ehtida sädelevate näomaalingute telgis. Festivalialal tutvustasid end ka Extended noored – Tartu 2024 telgis sai tutvuda kultuuripealinna programmiga, mängida bingot, võita auhindu ning rääkida Tartu noortega. Lisaks oli külalistel võimalus uudistada Tartu Ülikooli teaduskooli loodud virtuaalreaalsust “Esimene suudlus”, mis oli loodud projekti “Suudlev Tartu” seksuaalharidusprogrammi raames. Tartu kohalikul DJ duol Keris oli harukordne võimalus mängida muusikat silent discol, mis hullutas noori terve õhtu vältel.
Extendedi noored intervjueerisid festivali külastanud noori ja laval esinenud Alessandra, millest sündis festivali kajastav video. Intervjuu käigus taheti norrakatelt muuhulgas teada saada, mis teeb neid õnnelikuks ja mis värvi on armastus. “See on suur küsimus,” vastas lauljatar Alessandra. “Mind teeb õnnelikuks loodus ja sellega kooskõlas olemine, samuti inimesed, kui nad ei käitu teistega pahatahtlikult. Mind teeb rõõmsaks muusika ja laulmine.”
Keskkonnahoidlike sündmuste korraldamisel oleme Norrast eesrindlikumad
Euroopa kultuuripealinna idee on kultuurist kantud areng. Extended noored said väärtuslikke kogemusi ja ohtralt inspiratsiooni, kuidas luua noortele suunatud suurüritust. Kohal oli 3500 kohalikku noort, mis on selle piirkonna kohta väga suur number, peaaegu kõik 15–16-aastased noored. Selliseid sündmuseid on oluline luua, et hoida väikest kogukonda aktiivsena ja kaasata noori kultuurikorraldusse.
Lisaks märkasid noored, et kui seni on enamik Tartu 2024 Extended noortele suunatud sündmuseid olnud tasuta, siis Norra festivalil oli teistsugune lähenemine. Festivalil oli noortele sobilik piletihind – 199 norra krooni ehk 17,5 eurot – ja seda seepärast, et igaüks mõistaks, et ka suure vabatahtliku või noorte panusega sündmuse juures on tehtud palju tööd. Nii madal hind soodustas eri majandusliku taustaga noorte festivalil osalemist ja andis kõigile võimaluse kogeda tipptasmel programmi. Korraldajd selgitasid, et just Euroopa kulturipealinna tiimi ja Bodø noorteprogrammi sponsorite toel sai piletihinna hoida nii noortesõbralikuna.
Ühiselt õpiti ka seda, kuidas mitte korraldada suurüritust ja mida tuleks järgmistel kordadel silmas pidada. Ühekordsete joogitopside ja nõude kasutamine, prügi sorteerimata jätmine ja räpane festivaliala panid Eesti noori imestama. Noorte seas jäi peale festivali kõlama mõte, et Eestis on hästi korraldatud keskkonnateemad kultuurisündmustel suureks väärtuseks ja keskkonnahoidlik mõtteviis väärib juba tunnustamist.
Visiidi vältel külastasid noored lisaks festivalile ka Bodø raamatukogu, tutvusid saamide näitusega, külastasid NÕUA kaasaegse kunsti galeriid, Bodø kultuuripealinna kontorit ja raekoda, käisid kohalikus saunas ning karastasid end Atlandi ookeani karges vees.
“KUS?” on suvefestival Tartus
12.–17. augustil toimub Tartus rahvusvaheline noortefestival “KUS?”, kuhu on oodata lisaks kohalikele noortele ka külalisi Bodø 2024 ja Oulu 2026 kultuuripealinnadest. Festivali peamõte “KUS mu süda on?” ei tunne piire ja on aktuaalne igas riigis, kutsudes inimesi mõtlema, mis neid päriselt õnnelikuks teeb.
Rahvusvaheline Noortefestival “KUS?” toob Tartusse mitmekesise programmi. Festivali sündmused toimuvad üle linna: need kutsuvad noori mõnusale piknikule, kus esineb Eesti luuletaja ja muusik EiK, traditsioonilisele majapeole, ainulaadsesse põgenemistuppa, mis on üles pandud vanasse lastehaiglasse, nautima erilist brunchi Tartu vanalinnas ja loomulikult tähistama rahvusvahelist noortepäeva Autovabaduse puiesteel koos toredate Eesti artistidega.
Vaata kogemusest valminud reportaaži!
Video:
Reporterid: Anete Pavlov and Klaudia Kaasik
Kaamera: Meriliis Ilves and Martin Lillevere
Toimetaja: Martin Lillevere
Teksti autorid: Meriliis Ilves, Anete Pavlov, Klaudia Kaasik, Martin Lillevere