Skip to main content

Tartu 2024 Ettevõtlusnädalal: iga tartlane peaks andma maailmale teada, et Tartu on 2024. aastal kultuuripealinn

4. kuni 10. oktoobrini toimub Eestis Ettevõtlusnädal, millest võtab osa ka sihtasutus Tartu 2024. Sündmuse avakonverentsil “Pööripäev ettevõtluses” toimus arutelu “Tartu 2024 - pöördeline võimalus ettevõtjatele”, milles arutlesid edukate loomingulistest koostöödest Estiko grupi külalislahkussektori müügi- ja turundusjuht Angela Järg, Sokisahtli tegevjuht Maarja Kasar ning Eesti Jalgpalli Liidu avalike ja koostöösuhete osakonna juht Mihkel Uiboleht. Arutelu juhtis Tartu 2024 turundusjuht Marika Goldman.

06. okt. Kaidi-Lisa Kivisalu

Vasakult: Marika Goldman, Maarja Kasar, Angela Järg, Mihkel Uiboleht. Foto: Klavs Vasilevskis Photography

 
Euroopa kultuuripealinnaks olemine on pöördeline võimalus ettevõtjatele. Seetõttu kutsus kultuuripealinn vestlusringi osalema suursündmuste kogemusega ettevõtted ja korraldajad, et jagada häid kogemusi ning ühiselt arutada, mis on eduka koostöö saladus.

Sokisahtli tegevjuht Maarja Kasar rääkis, et nende ettevõte pakub suursündmustele täislahendust meenete ja kingituste näol. “Meiega saab toota, pakume laoteenust, e-poodi, turundust ja jaemüüki. Pakume ettevõtetele teenust nende vajadustest lähtudes,” selgitas Kasar.

Angela Järg rõhutas vastastikuse usalduse ja ajaplaneerimise olulisust sündmuse edukal läbiviimisel: “Kui Tartusse või Lõuna-Eestisse tuleb suursündmus, siis me kindlasti oleme osa sellest. Eduka suursündmuse koostöö võti on usaldamine. Meie usaldame sündmusekorraldajat ja nemad meid. Võimalikult vara tuleb sündmust planeerima hakata. Miski pole võimatu, aga aeg on see, mis määrab kõige rohkem.” Loomingulised lahendused tekivad tugevas koostöös korralduspartneriga.

Mihkel Uiboleht tõi välja, et kuigi praktiline organiseerimine alates toitlustamisest kuni helilahenduste korraldamiseni on sündmuse edukaks elluviimiseks vajalik, on iga tegevuse tegelik alus idee või kontseptsioon. “Inimestele jääb meelde kontseptuaalne tervik. Me sidusime oma sündmuse [UEFA Superkarikas 2018] Eesti Vabariik 100 motiiviga. See tekitas inimestele ka arusaama, miks seda sündmust vaja on.”

Kuid mis ikkagi teeb suursündmuse edukaks ja kuidas edu hinnata? Kas kõige olulisem mõõdupuu on kogutud statistikast leitud numbrid? Tartu 2024 arutelul osalenud kõnelejad tõstsid esile väärtusi nagu püsiv koostöö, osalejate rahulolu ning võimalust korraldada tõeliselt meeldejääv sündmus. Angela Järg lisas: “Oluline on osaleja rahulolu ja positiivne elamus. Tahame, et meie sündmust mäletataks pikalt ning inimesed räägiksid sellest meeldivast kogemusest ka teistele. Kõik numbrid on loomulikud olulised, aga positiivse emotsiooni edasikandmine on olulisem.”

Aruteluringi lõppedes liikus diskussioon suursündmuste korraldamise hetkeolukorrale Covid-aegses maailmas. Kuna pandeemia on tugevalt mõjutanud sündmuste korraldamise võimalusi, tekib küsimus, kas neil üldse on tulevikku. Mihkel Uiboleht nentis, et probleeme kindlasti on, kuid olukorda aitab leevendada selge kommunikatsioon. “Reaalsus on see, et osad inimesed ei tule kohale, sest nad kardavad haigust. Teised ei taha vaktsineerida või testida. Üritusi on väga vaja, inimesed lihtsalt valivad nüüd rohkem,” sõnas ta. Tung inimestega kokku saada ja suhelda on ikkagi väga suur. Angela Järg nõustus, et inimesed vajavad sündmusi, kuid märkis, et sündmuste korraldajad on hästi ettevaatlikud ning kaaluvad virtuaalseid lahendusi.

Aruteluringi lõpusõnumina jäi kõlama, et iga tartlane peaks võtma oma missiooniks anda maailmale teada, et Tartu on 2024. aastal kultuuripealinn. See saab olla igaühe otsene panus Euroopa kultuuripealinna edukasse elluviimisse.


Foto: Klavs Vasilevskis Photography