Liigu otse sisu juurde

Tartu 2024 esitles Euroopa kultuuripealinna põhiprogrammi esimest osa meeleoluka Jääreiviga

Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 tähistas täna Tartus oma programmi sündi Jääreiviga. Tartlased ja sündmuste eestvedajad kogunesid Raekoja platsi uisuväljakule, kus endise stomatoloogia kliiniku akendelt andis pöörase kontserdi bravuurikas ja ettearvamatu ansambel REDEL, lisaks kõlas OOPUSE uudisteose “Maailma loomine” esiettekanne ja reivimuusikat mängis DJ Kersten Kõrge.

Skating rink.
17. veebr. 2022 Kaidi-Lisa Kivisalu

Foto: Mana Kaasik.

Kultuuripealinnale on tegu sümboolse teetähisega, sest publikul on nüüd võimalus tutvuda programmiga. “Tartu on koos Lõuna-Eestiga 2024. aasta Euroopa kultuuripealinn. Me kutsume siinsetest elamustest osa saama publikut nii Eestit kui välismaalt,” kinnitab Tartu 2024 loovjuht Kati Ilves.“ Jääreiv tutvustas esimesi ametlikku programmi kuuluvaid elamusi, mis pakuvad eelolevatel aastatel erilisi kogemusi ning muudavad kunstide kaudu maailma.” Tiitliaasta avapidustusteni on jäänud kaks aastat. Loovjuhi sõnul täieneb ametlik programm sel ja järgmisel aastal veel paljude sündmustega.

Sihtasutuse Tartu 2024 nõukogu esimees ja Tartu linnapea Urmas Klaas leiab, et kultuuripealinnaks olemine pakub Tartule ja tervele Lõuna-Eestile väga head võimalust muutuda nähtavamaks mitte ainult Eestis, vaid kogu Euroopas. “Mul on väga hea meel, et kokku on saanud nii tugev programm, mis vaatleb meie eest seisvaid globaalseid probleeme väga erinevate nurkade alt. Need projektid räägivad üha süvenevast kliimakriisist, ühiskondlikest pingetest, kogukondade püsimisest – see kõik on praegu äärmiselt aktuaalne,” lisas Klaas.

Tartu Raekoja platsis on huvilistele avatud kultuuripealinna programmile pühendatud hüpiknäitus, kus külastajad saavad tutvuda elamustega, mida neil on võimalik peagi Tartus ja Lõuna-Eestis kogeda.

Euroopa kultuuripealinna programmi tutvustamiseks kasutati Tartu 2024 uuendatud visuaalset identiteeti, mis valmis koostöös Tartu loovagentuuriga NOPE Creative.


Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 põhiprogrammi esimese osa moodustavad 25 projekti:

Suudlev Tartu on inimliku hoolivuse ja lugupidamise algatus, mis koosneb haridusprogrammist, suurest kontsertlavastusest ning enneolematust ühissuudlusest. Asjadest räägitakse lihtsalt ja ausalt ning sündmustel pakutakse suurepärast meelelahutust. Eestvedajate sõnum on: “Sest mis on elu ilma suudlemiseta? Lihtsalt morn kulg.” Korraldajad: Tartu Üliõpilasmaja, Kulno Kungla, Meelika Hirmo, Kadri Asmer ning Tartu Ülikooli teaduskool.

Tartu maailmaülikool on kogukonna-akadeemiate sari. Neis inspireerivad üksteist ja parandavad maailma Lõuna-Eesti aktiivsed kogukonnad ning maailma tippteadlased ja -kultuuritegelased. Osavõtjad otsivad koos teiste ärksameelsetega lahendusi globaalsetele probleemidele lokaalselt ja vastupidi. Korraldajad: Triinu Laan ja Tartu Ülikooli eetikakeskus.

“Toomemäe taasavamine” – Tartu linna keskne koht Toomemägi ärkab ellu valguse, kultuuri ja teaduste kaasabil. Tartlased ja Tartu külalised saavad jalutada toomkiriku varemete vahel, mida kaunistab terviklik valguslahendus, ja kogeda Toomemäel üllatavaid installatsioone, mis tutvustavad Tartu Ülikooli kultuuripärandit. Toomemägi on väärt avastamist! Korraldajad: Mariann Raisma, Karoliina Kalda, Külli Lupkin ja Tartu Ülikooli muuseum.

Hübriidarvamusfestival Tartus ja Euroopas. Aastal 2024 on Tartu samal ajal digitaalne maailmalinn ja roheline väikelinn. Tulevikust hoolivaid inimesi kutsutakse kaheks päevaks Tartu [eel]arvamusfestivalile ja üle-Euroopalisele Hybrid European Democracy Festivalile. Aruteludes luuakse huvitavaid mõttelõngu, mis viivad igale poole Euroopasse, Lõuna-Eesti suitsusaunadest Lääne-Euroopa ülikoolilinnakuteni. Korraldajad: DD Sihtasutus, MTÜ Arvamusfestival ja Üliõpilaskonna Sihtasutus.

“Kureeritud elurikkus” toob ja loob Tartu kesklinna parkidesse ja haljasaladele rikkalikumalt elu – rohkem inimesi, lopsakamat taimestikku, huvitavaid tegevusi, mängu- ja sportimisvõimalusi, maastikukunsti. Tartu muutub selliselt veel mõnusamaks paigaks nii taimedele, putukatele, väikestele loomadele kui inimestele. Korraldajad: Merle Karro-Kalberg, Karin Bachmann, Anna-Liisa Unt.

Ellujäämise Kunstide Dokprogramm loob dokumentaalfilmide kogumiku. Need Lõuna-Eesti mitmekesisust näitavad teosed valmivad Eesti ja maailma režissööride koostöös. Lühifilmid liidetakse kokku “Ellujäämise kunstide” filmikassetiks, mida on võimalik vaadata kinodes üle Eesti, telekanalitest või linastustel pisikestes külades. Kellele sobivad pigem õhtukleit ja ülikond, naudivad neid filme Lõuna-Eesti erilisusest mõnel Euroopa mainekal filmifestivalil. Korraldajad: Liisa Nurmela, Anna-Liisa Ingver, Kaarel Kuurmaa.

“Maailma maaliin” avab Lõuna-Eestit marsruut-etendustega erinevate keelelis-kultuuriliste gruppide silmade läbi. Karakterid, lood ja oskused on Lõuna-Eestis alati au sees olnud! Korraldajad: Nastja Pertšjonok ja International House Tartu

“Stencibility läheb Euroopasse” tutvustab nii kohalikule kui ka rahvusvahelisele publikule Tartu tänavakunsti eripära ja tänavakunstnikke. Aastatel 2022-2023 külastatakse erinevaid Euroopa linnu ja festivale. Aastal 2024 toimub Tartus suur Stencibility erifestival. Korraldajad: Kadri Lind, Sirje Joala.

“Loodus loob” on festival, mis paneb publiku märkama elurikkust meie ümber. Festivali tegevustega süvenetakse looduse ja kultuuri seostesse linnaruumis ning publikule esitletakse loodusest inspireeritud loomingut. Korraldajad: Margus Kasterpalu, Veljo Runnel, Reet Mägi.

“Metsavaimud masinas” on korraga nii Eesti Rahvaluule Arhiivi kogudest koostatud looduspärimuse veebiantoloogia ning ka rahvusvaheline digikunsti näitus, mis avab vanade pärimuste tähendust. Korraldajad: Taive Särg, Henri Hütt, Ave Goršič.

“Metsikud bitid” on tehnoloogilise kunsti vabaõhunäitus, mis paneb vaataja mõtlema looduse ja tehnoloogia seoste üle. Kaks väiksemat välinäitust toimuvad 2022. aastal Euroopa kultuuripealinnas Kaunases ning 2023. aastal Lätis. Projekt kulmineerub põhinäitusega Otepää lähistel asuvas tehnoloogia- ja kunstitalus Maajaam. Korraldajad: Timo Toots, Mari-Liis Rebane, Kadri Lind, Marie Kliiman, Taavi Suisalu.

“Kasvades oma toiduga” on keskkonnasõbraliku toidu kasvatamise algatus, mis haarab õppeasutusi ja peresid kogu Lõuna-Eestist. Programmi raames õpetatakse lapsi väärtustama toitu seemnest kompostimiseni. Sõnum omakasvatatud puhtast toidust jõuab üle Euroopa! Korraldajad: Elen Peetsmann, Karin Pai, Eeva Kirsipuu-Vadi.

ReVogue moefestivali eesmärgiks on suunata inimesi kiirmoekettidest ja kasutute moekaupade ostmiselt läbimõeldumale moetarbimisele. Toimuvad moesündmused, sealhulgas moemess ja kolm moeetendust – MoodPerformanceTants, OmaMood ja Antoniuse Moeetendus. Ole moodne, ära osta uut! Korraldajad: Maiken Austin ja Estonian Fashion Festival.

“Emajõe ja Suure Järvistu taasavastus” on rahvusvaheline laevafestival, mis annab nii eestlastele kui külalistele Euroopast võimaluse teha lähemat tutvust Võrtsjärvest Peipsini ulatuva põneva ja veel vähe tuntud veteilmaga. Festivali raames toimub sadamates mitmekesine kultuuri- ja haridusprogramm nii laevadel kui kallastel. Korraldajad: Eestvedajad: Liisa-Lota Kaivo, Linda Saare, Kadi Ploom, Karoliina Lass.

Sürrealism 100 raames korraldatakse Tartu Kunstimuuseumis ja Eesti Rahva Muuseumis neli kunstiprojekti, mis on pühendatud sürrealismi manifesti 100. aastapäevale. Sündmustega kaasneb mitmekülgne publiku- ja kõrvalprogramm. Korraldaja: Tartu Kunstimuuseum.

“Varjatud maailmade avardumine” tegeleb erilist tuge vajavate inimeste loomingulise eneseväljendusvõimaluste avardamisega. Autsaiderkunsti tutvustatakse laiemale publikule ja 2024. suvel avatakse rahvusvahelise autsaiderkunsti näitused kolmes Eesti linnas – Tartus, Narvas ning Viljandis. Korraldajad: Mari Vallikivi, Eva Laantee Reintamm, Annika Vihmann.

Kirjandusfestival Prima Vista 2024 “Paremad ja halvemad tulevikud” on valdkondade ülene kirjandusfestival, mis käsitleb kunstilises ja kriitilises vormis utoopiate ja düstoopiate tänapäevast tähendust. Festival kutsub kokku erinevate maade kirjanikud, kunstnikud, akadeemikud ja kultuuripubliku, et kaardistada ja mõtestada võimalikult mitmekesiselt ja laiapõhjaliselt meie tulevikuga seotud ühiskondlikke hirme ja lootusi. Korraldajad: Jaak Tomberg, Agnes Neier.

“Hinge helid” on ambientmuusika elamuskontsertide sari Tartus. Publikule luuakse elektroonilise muusika, psühhogeograafilise teatri, visuaalide ja valguse mänguga terviklikke kogemusi. Igale elamuskontserdile eelneb temaatiline kuuldematk. Korraldajad: Tristan Rebane, Merili Laur, Anni Sikk.

“Peedist pesumasin” on Eesti Maanteemuuseumi, Eesti Põllumajandusmuuseumi ja Tartu Linnamuuseumi ühine näituseprojekt leiutamisest, leidlikkusest, taaskasutusest ja isetegemisest. Pole oluline, kas oled sa noor või vana ning mis on sinu oskused, “Peedist pesumasin” tahab äratada igaühes isetegemise pisiku! Korraldajad: Paavo Kroon (Eesti Maanteemuuseum), Madle Uibo (Tartu Linnamuuseum) ja Ilze Salnaja-Värv (Eesti Põllumajandusmuuseum).

“Peaasi ajab naerma!” sõnum on, et ehkki vaimne tervis on oluline osa elust, on meie mured on tihti nähtamatud ja häbimärgi pitseriga. Seepärast on oluline luua toetav ja hooliv vaimsest tervisest rääkimise kultuur. “Peaasi ajab naerma!” lisab vaimse tervise teemade avamisele huumori nüansi ning kutsub selleks Lõuna-Eestis ellu vaimse tervise kohvikud, improkomöödia harrastusgrupid ning stand-up etendused, kus laval jagavad oma vaimse tervise lugu nii professionaalid kui kohalikud inimesed. Korraldajad: Minna Sild, Sandra Liiv, Mihkel Mooste. Partnerid: MTÜ Peaasjad, MTÜ Improkool, Kinoteater MTÜ.

“Kunst loob lähedust” arendab kunsti abil sotsiaalseid oskusi ja vastastikust mõistmist. Projekti käigus luuakse kunsti- ja sotsiaalvaldkondi siduv haridusprogramm, suhtlust toetavad kunstiteosed ja toimub rahvusvaheline kaasaegse kunsti näitus. Korraldajad: Hanna-Liis Kont ja Tartu Kunstimuuseum.

“Läbi linna” on elav lugu Tartust ja tartlastest, kus kogutakse eriilmeliste linnaosade elanike eriilmelisi mälestusi. “Läbi linna” paneb Tartu linnapildi loominguliselt kihama ja annab hääle neile, kes muidu kunstiliselt kaasa ei räägi. Publik saab kogeda linnaosa ja selle inimeste lugusid läbi rändava lavastuse. Korraldajad: Tiiu Tamm, Jaanika Tammaru, Merilyn Elge.

Lõuna-Eesti kogukonnaprogramm on kogu piirkonda hõlmav arendus- ja kaasamisalgatus, kus sõna on vägevatel kogukondadel, kelle loodud eripäraste sündmuste kaudu tutvustatakse siinsete paikade ja inimeste lugu tervele Euroopale. Korraldajad: Kristiina Tammets, Tiina Ivask, Kerli Kanger, Endla Mitt, Kaisa Timmi.

Põlvest põlve toob kohaliku ja rahvusvahelise publikuni vanemate põlvkondade ununema kippuvad oskused. Aastatel 2023-2024 toimuvad Tartus ja Lõuna-Eestis erinevad arhailise oskuste töötoad. Korraldaja: Ants Siim, Kärt Kunnus ja Anna Venchakova (Tartu Linnamuuseum)

Performa Borealis on rahvusvaheline professionaalne etenduskunstide festival, mille teemaks on sotsiaalselt vastutustundlik ja keskkonnateadlik teater. Festival toimub nii teatrisaalides kui linnaruumis ning publik saab vaadata nii visuaalteatrit, poliitilist teatrit, dokumentaalteatrit, kaasaegset tantsu ja tsirkust jne. See kõik on 2024. aastal tõeliseks inspiratsiooniks ja maiuspalaks. Korraldaja: Kristiina Reidolv, Inga Koppel, MTÜ Performa Borealis

Rohkem programmist: https://tartu2024.ee/programm