Liigu otse sisu juurde

Tartu 2024 Ellujäämise Kunstide Dokprogramm ootab filmiideid Euroopa ja Eesti filmitegijatelt

Sihtasutus Tartu 2024, Eesti Filmi Instituut ja MTÜ Tartu Filmiselts kutsuvad Eesti ja Euroopa filmitegijaid osalema ideekonkursil, mis otsib Lõuna-Eestit jäädvustavaid lühifilmide ideid teemal “Ellujäämise Kunstid”. Ideede esitamise tähtaeg on 1.detsember 2022.

Kaamera.
17. okt. Kaidi-Lisa Kivisalu

Foto: Argo Ingver

Ellujäämise Kunstide Dokprogrammi kunstilise juhi Kaarel Kuurmaa hinnangul on säärases mahus Lõuna-Eesti kultuuri ja mõtteloo jäädvustamine esmakordne: ”Dokumentaalfilm on kunstiliigina unikaalne, sest ta ühtaegu loob ja jäädvustab reaalset elu. Kohalikud inimesed ja maastikud on siinkohal kunstnikele inspiratsiooniallikaks, millest tõukudes dokumentalistid oma töövahenditega ehk kaamerate ja mikrofonidega uuele lõuendile maalima hakkavad.”

Konkursi eesmärk on leida eri teemad ning autorid, kes avaks Tartut ja Lõuna-Eestit kunstiliselt põnevaimal moel nõnda, et lühifilmid oleks küll omaette teosed, aga samas moodustaksid ühtse kultuurilise koodiga terviku – lühidokumentaalfilmide kogumiku “Ellujäämise Kunstid”. Tootmisesse valitakse kaheksa filmiideed, neli Eesti filmiloojatelt ning neli rahvusvahelistelt režissööridelt. Selline sümbiootiline kultuuritõlgendus pakub selles kultuuris sees tegutseva inimese poolse kirjelduse ning rahvusvahelised režissöörid toovad projekti aga eemalt vaatava pilgu. Nende kaamera talletab Lõuna-Eestis toimuvaid looduslikke- ja sotsiaalkultuurilisi protsesse väljapoolt, tõstes sellega esile siitsamast kohapealt mitte nii selgelt märgatavaid kultuurimustreid, lisades neile omaenda kunstnikukäekirjaga ainuomaseid isiklikke detaile.

Eesti Filmi Instituudi eksperdi Filipp Kruusvalli sõnul: “On ainulaadne, et Ellujäämise Kunstide Dokprogramm toob Eestisse ühel ajal niivõrd palju maailmanimega filmitegijaid. Eeldatavalt saab nende Lõuna-Eestis viibimine, meistriklassid ja tehtavad filmid olema Eesti kultuuri jaoks tähendusrikas ja Eesti filmikunsti rikastav.”

Lühifilmide ideid hindab SA Tartu 2024 ja Eesti Filmi Instituudi esindajatest ning kultuurivaldkonna ekspertidest koosnev žürii, kes valib välja kuni 8 tootmisse minevat ideed. Projekti raames ühe filmi tootmiseks eraldatav toetus on kuni 34 250 eurot. Lühifilmi oodatav pikkus on 8–22 minutit ning need peavad valmima 2024. aasta veebruariks. Ideid ootame 1. detsembriks 2022.

Ellujäämise Kunstide Dokprogramm kuulub Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi. Dokprogrammi elluviiaks on MTÜ Tartu Filmiselts. Filmikonkurssi finantseerivad Sihtasutus Tartu 2024 ja Eesti Filmi Intituut.

Rohkem infot:
Tartu 2024 Ellujäämise Kunstide Dokprogramm
Ellujäämise Kunstide Dokprogrammi filmikonkurss