Liigu otse sisu juurde

Tabamata kõla

Põlvkondadeülese koostööna valminud film pakub põneva võimaluse piiluda Lõuna-Eesti tulevikku!

Lugu

Tere tulemast kultuuripealinna Tartusse! Aasta on…2074? 2024. aastal toimunud vestlustest Lõuna-Eesti noorte ja eakate elanike vahel on sündinud ulmefilm, milles elutarkused aastast 1974 põimuvad ennustustega aastaks 2074. Kas tulevik saab olema helge või tume? Aeg näitab! Kindel on aga see, et ka 50 aasta pärast on siinsed inimesed kätte harjutanud oma ellujäämise kunstid, mis nende elu parimal moel edasi viivad.

Elamus

“Tabamatu kõla” on teadusulmeline rännak Tartu ja Lõuna-Eesti tulevikku. Tunnustatud Suurbritannia kunstnike rühmituse Blast Theory eestvedamisel otsitakse uudseid tulevikunägemusi ja pannakse need ekraanil elama. Kuidas tulla toime süveneva kliimakriisiga? Kuidas reageerida suurtele tehnoloogilistele või ühiskondlikele murrangutele, mida me isegi ette kujutada ei oska? Õnneks saab tulevikuks valmistuda mineviku kogemustele toetudes!

Põlvkondiühendavas projektis intervjueerivad Lõuna-Eesti noored oma vanavanemate põlvkonna esindajaid, kes meenutavad, milline oli elu aastal 1974 ja mõtisklevad, milline võiks olla ühiskond sada aastat hiljem. Kogutud mälestuste, ennustuste ja võimsate eriefektide abil ning koostöös filmitootjaga Lanzadera Films jõuab Eesti ja Euroopa filmisõpradeni värske ja hoogne tõlgendus tulevikust, mis võib toimida nii hoiatuse kui ka inspiratsioonina. Filmis näeb ehtsaid Lõuna-Eesti paiku ning lisaks professionaalsetele näitlejatele teevad kaasa ka kohalikud elanikud.

Lisaks siinsete eripärade ja tugevuste rõhutamisele käivitab film laiema arutelu selle üle, mida tähendab olla eurooplane ja kuidas kohalikud kogukonnad saavad positiivseid muudatusi juhtida. Lugu siinsete inimeste südikusest ja leidlikkusest linastub 2024. aasta novembris ning jõuab veebi vahendusel ka tuhandete teiste vaatajateni.

Blast Theory kutsumuseks on traditsioonilise filmimeediumi piiride nihutamine ning vaataja üllatamine ja innustamine. Oma loomingus keskenduvad nad sotsiaalselt ja poliitiliselt olulistele teemadele. Blast Theory on võitnud ihaldatud Ars Electronica preemia Golden Nica ja olnud nomineeritud neljale BAFTA auhinnale. Blast Theory teoseid on muuhulgas eksponeeritud Veneetsia biennaalil ja Tribeca filmifestivalil, samuti on nad teinud koostööd Suurbritannia telekanaliga Channel 4, Kuningliku ooperimajaga (Royal Opera House) ja Sundance’i filmifestivaliga.

Mõju

Projekt toob kokku erinevad põlvkonnad ning innustab neid mõtlema ühiselt kodupaiga tulevikule. Euroopa lääne- ja idaserva loomekoostöös omandavad tuttavad paigad ja ideed uudseid varjundeid ning Lõuna-Eesti inimeste tõlgendus oma kodukoha tulevikust inspireerib kinohuvilisi nii Euroopast kui ka kaugemalt.