Liigu otse sisu juurde

Stencibility tähistab 15. sünnipäeva kümnete uute tänavakunsti teoste ja näitusega

Sel nädalal ehk 4.-7. juulil toimuval rahvusvahelisel tänavakunsti festivalil Stencibility loob üle kahekümne kunstniku Tartu tänavatele kümneid uusi teoseid. Publik on oodatud avastama teoseid linnaruumis, mängima tänavakunsti peitust näitusel „Peitus: Pärmikas” Tartu endises pärmivabrikus, sõitma ringi „SLÄP!” kleepsubussiga ning osalema töötoas ja tuuridel.

Festivalil osaleva Pintsli (EE) teos Tartus, Magasini tänaval. Foto: Ruudu Rahumaru
02. juuli

Festivali 15. tegutsemisaastat tähistava festivali peakorraldaja Sirla rääkis, et festivali mõte on läbi aastate olnud tänavakunsti kogukonna ja vaba loomingu toetamine ning linnaruumi isikupärasemaks ja põnevamaks muutmine. Stencibility festival põhineb paljuski usaldusel kunstnike vastu – me küll pakume Tartusse tulevatele kunstnikele valiku avalikus ruumis asuvaid seinu, ent ei ütle ega küsi ette, mida nad sinna loovad. Nii on iga festivali tulemus ka korraldajate jaoks tore üllatus,” selgitas Sirla.

Festivali korraldajad on kutsunud juubelihõnguliseks festivaliks ja Euroopa kultuuripealinna aastaks Tartusse üle kahekümne kunstniku ning valinud hoolega teoste ja sündmuste asukohti. Näituseseeria Peitus” asukohaks otsustati sel korral valida aastaid tühjana seisnud endine pärmivabrik. On väga eriline tunne luua näitust Tartu ajaloos ja alternatiivkultuuri arengus olulist rolli mänginud Pärmikas. Ka festivalile kutsutud kunstnikud on tutvunud hoone rikkaliku ajalooga ning loovad sellest inspireeritud teoseid kolmele korrusele,“ ütles festivali kuraator ja korraldaja Kadri Lind. Mõni aeg peale näituse toimumist on omanikel plaanis kesklinna lähedal asuv pärmivabriku hoonekompleks rekonstrueerida ja osaliselt ka lammutada.

Tartu tänavatele ja pärmivabriku hoonesse loovad uusi teoseid tänavakunstnikud Sepe (PL), Jay Pop (PL), Zahars Ze (LV), Kobayashi (PL), NSN997 (IT), Trafik (LT), Martynas Auž (LT), Akvilė Magicdusté (LT), ROMBO (LV), Ziepe (LV), Tron Karton (LV) ja Klub2020 (PL), DUPLO3 (EE), Pintsel (EE), 126 (EE), KAIRO (EE), Edward von Lõngus (EE), Stina Leek (EE), GUTFACE (EE) ja teised. Festivali programmi leiab veebilehelt www.stencibility.ee/festival-2024

Kuigi festival lõppeb 7. juulil, jääb tänavakunsti näitus Peitus: Pärmikas” publikule avatuks kuni 4. augustini 2024 (N-P, kl 13-19). 

Vaata galeriid näituse avamisest.

Rahvusvaheline tänavakunsti festival Stencibility kuulub Euroopa Kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi. Stencibility festivali eestvedamisel on aastate jooksul loodud Tartu tänavatele üle 100 teose, samuti on teoseid ja näituseid  („Hello Mister Police Officer”) tehtud teistes linnades ja riikides.