Liigu otse sisu juurde

Sada päeva enne Euroopa kultuuripealinna avatseremooniat kerkib loor tiitliaasta programmilt

Täpselt sada päeva enne Euroopa kultuuripealinna avatseremooniat võtab Tartu 2024 üheks õhtuks üle Aparaaditehase loomelinnaku, kus teeb avalikuks enam kui 300 üritusega tiitliaasta programmi.

Kontsert.
Foto: Maanus Kullamaa
21. sept. Kaidi-Lisa Kivisalu

Neljapäeval, 19. oktoobril kell 19 rullub Tartu Aparaaditehase linnakus ja selle lähialal (Kastani 42) lahti meelelahutuslik vaatemäng “Sada ööd ja päeva Ellujäämise Kunstideni”. 

Lavale astub Alika Milova, Mari Kalkun, Maris Pihlap, ekstreemsportlased, akrobaadid, tantsijad ja paljud teised, kelle uudislooming moodustab vaatemängulise terviku tuleva aasta kultuuripealinna projektidest Tartus ja Lõuna-Eestis. Õhtule paneb kontserdiga punkti tuntud üllatusesineja, kes esitab värskelt valminud kultuuripealinna tunnuslugu.

Programmi avalikustamist juhib tehisintellektist oraakel, kes jutustab kultuuripealinna juhtidee Ellujäämise Kunstide lugu. Tiitliaasta üritused on sisu järgi jaotatud nelja programmiliini vahel: Elu ja Keskkond, Inimene ja Oskused, Omapära ja Euroopa, Teadus ja Tehnoloogia.

“Ellujäämise Kunstid – need on teadmised, oskused, väärtused, mis aitavad meil tulevikus paremini elada,” sõnas Tartu 2024 loovjuht Kati Torp. “Tartu 2024 programm on mitmekesine – see on korraga nii rahvusvaheline kui ka kogukondlik ja pakub üritusi igas eas publikule.”

Ellujäämise Kunste tõlgendavad kõik kultuurivaldkonnad: pärimus- ja toidukultuurist muusika, filmi ja visuaalse kunstini välja. “On väga erakordne, et meie programmi on kaasatud niivõrd erinevad loovisikud ja asutused nii paljudest riikidest. Vähemalt pooled meie sündmustest toimuvad ainulaadsetes Lõuna-Eesti paikades,” lisas loovjuht.

Programmi avalikustamisega algab piletimüük kõigile kultuuripealinna üritustele ning soetamist ootab Tartu 2024 Ellujäämise Kunstide raamat.

Aparaaditehase linnaku kõrval Kastani tänaval paikneb Tartu 2024 põhiprogrammi projekte tutvustav Ellujäämise Kunstide näitus. Külalisi toitlustavad Lõuna-Eesti püstijalasöögikohad, mis pakuvad kohalikke maitselamusi.

Üritus on tasuta. Korraldajad ootavad programmi avamisele igas eas publikut.

Tartu 2024 avalikustab kogu tiitliaasta programmi 19. oktoobril 2023. Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 avatseremoonia algab sada päeva hiljem – 26. jaanuaril 2024.