Liigu otse sisu juurde

Rahvusvahelisel palkmajaehitajate meistrivõistlusel püstitati rekordeid

25.mail leidis Räpinas Euroopa kultuuripealinna programmi ja Räpina Hea Kodu päevade raames aset rahvusvaheline palkmajaehitajate meistrivõistlus, kus osales rekordarv võistlejaid erinevatest riikidest. Käsitöö palkmajaehitajate meister 2024 on Madis Jaaska Hobbiton OÜst.

Kokku oli võistlusele registreerunud 35 osalejat, mis on sündmuse 14.a pikkuse ajaloo rekord. Foto: Mikk Otsar
28. mai

Esmakordselt korraldati Eestis palkehituse pärandi väärtustamiseks nädalapikkune sündmuste programm, mis hõlmas seminare, töötubasid ja rahvusvahelist palkehituse konverentsi „Taaselustades pärandit“. Sündmused tõid kokku palkmajaehituse meistrid ja entusiastid, kes on pühendunud traditsioonilistele ehitusvõtetele ja soovivad valdkonda edendada. Nädal lõppes suurejoonelise palkehituse võistlusega, kus osalejad demonstreerisid oma meisterlikkust ja kiirust palkmajade ühe olulisima osa – nurgatapi ja vara valmistamisel.

Võistlustel osalesid meistrid nii Eestist kui ka kaugemalt – üks palkmajaehitaja Kanadast ja teine USAst. Kokku oli võistlusele registreerunud 35 osalejat, mis on sündmuse 14.a pikkuse ajaloo rekord. Võistlused kulgesid pingeliselt, kus kuni viimase hetkeni tuli anda endast parim, et viia koju meistritiitel koos hinnalise auhinnakomplektiga.

Võistluse võidab lühima ajaga ning korrektseimalt töö teostanud võistleja. Võistlus toimub kolmes kategoorias – professionaalid, õppijad ja kirvemehed. Kui professionaalide ja õppijate kategoorias on lubatud kõik käsi- ja elektritööriistad jm töövahendid, siis nn kirvemeeste klassis tohib kasutada üksnes motoriseerimata käsitööriistu.

Kui professionaalide ja õppijate kategoorias on lubatud kõik käsi- ja elektritööriistad jm töövahendid, siis nn kirvemeeste klassis tohib kasutada üksnes motoriseerimata käsitööriistu. Foto: Mikk Otsar

Professionaalide kategooria meistriks tuli kolmandat korda järjest Madis Jaaska, kelle lõpuaeg (võistluse sooritusaeg koos trahvisekunditega) oli 22 min 53 sek ning võistlusnurgaks Eesti tuulelukuga järsknurk. Madise üldine lõpuaeg ei ole küll võistluse läbi aegade rekord, kuid eraldi välja toomist väärib mehe nurgatapi tegemise aega ehk ülesande sooritusaega. Kui professionaalide kategoorias on lubatud ülesande maksimaalseks sooritusajaks 40 min, siis Madis Jaaska aeg oli 15 min 15 sek. Professionaalide kategooria II koht kuulus ilma ühegi trahvisekundita Ahto Naruski’le ajaga 23 min 36 sek ja kolmas koht Alari Suun’ile. Kõik kolm käsitöö palkmaja ehituse meistrit töötavad Eesti suurimas palkmaju tootvas ettevõttes Hobbiton OÜ.

Kirvemeeste kategoorias, kus osalejad pidid samuti määratud aja jooksul ehitama võimalikult täpse ja kvaliteetse palkmajaosa, oli võistlus pinev. Võitja Alari Suun suutis ülesande täita ajaga, mida võib pidada maailmarekordi vääriliseks. Nii kiire võistlusülesande täitmine ilma motoriseeritud tööriistu kasutamata pälvis nii kohtunike kui kaasvõistlejate tunnustuse. Alari Suun’i lõpuaeg oli 41 min 05 sek, kuigi kategoorias lubatud maksimaalne sooritusaeg on 2h 40 min. Kirvemeeste kategooria teise koha sai Mikk Mustmaa (Majakratt OÜ) ja kolmanda Margus Palolill (Vanaajamaja MTÜ).

Õpilaste kategooria parima soorituse tegi Erki Vinni Hiiumaa Ametikoolist, teise koha sai Mikko Kokkmaa ja kolmandaks tuli Siim Esko. Just Hiiumaa Ametikooli palkehituse õppurid on need, kes on valdkonna järelkasvu ehk väärtusliku ja kvaliteetse tööjõu alustalasid. „Palkmaja ehitaja oskuste omandamine võtab väga palju aega, siin läheb ikkagi viis aastat, kümme aastat kvaliteetse ehitusvilumuse saavutamiseks. Tänased parimad võistlejad on juba paarkümmend aastat selle alaga tegelenud,” lausus Hobbitoni juhatuse liige Ragner Lõbu.

Järgmine rahvusvaheline palkmajaehitajate meistrivõistlus toimub järgmise aasta kevadel Tallinnas, kus jätkatakse traditsioonilise ehituskunsti väärtustamist ja edendamist.

Eesti Puitmajaliit tänab kõiki osalejaid ja toetajaid ning soovivad veel kord õnne igale võitjale!

Palkehituse võistlust korraldavad Eesti Puitmajaliit (Woodhouse Estonia) koos Lõuna-Eesti palkmajatootjate ning Hiiumaa Ametikooliga.

Võistluse toetajad: RMK, ABB, Tervemaja, NorDan, AkzoNobel, ESSVE, Sansin, Fiskars, Husqvarna, Majand, Prefab Ehitus, Kyocera Senco, AruCad, Velux Eesti, Vanaajamaja MTÜ, Eesti Vabaõhumuuseumi Maaarhitektuuri Keskus, Räpina vald.