Rahvusvaheline foorum võtab luubi alla kultuurivahetuse loomevaldkonnas
Kultuurikompass toob Tartus kokku kultuurikorraldajad, loovisikud ning poliitikakujundajad üle Euroopa, et leida lahendusi rahvusvahelist kultuurivahetust takistavatele väljakutsetele.

Järjekorras neljas rahvusvaheline Kultuurikompass toimub 18. ja 19. mail Eesti Rahva Muuseumis ning TYPA trüki- ja paberikunstikeskuses ning kannab pealkirja “Kas kultuur tunneb piire?”. Foorumil arutavad Euroopa tipptegijad, kuidas loob kultuuri globaliseerumine võimaluse tulevikus püsima jääda ja tõsta esile kohalikku eripära. Kultuuritegijad keskenduvad loovisikute rahvusvahelisele mobiilsusele ja residentuuridele.
Kultuurikompassi eestvedaja Angela Aderi sõnul on loovisikute ja korraldajatele mobiilsus ametialaselt ülioluline. “Sellel on omad laiemad mõjud, millega tuleb loomeinimestel ja kultuuripoliitika kujundajail arvestada,” rääkis ta.
Maailmas on tuhandeid loovisikuid, kes tahavad elada ja töötada mujal. Siiski on mitmeid põhjuseid, miks nad seda täna teha ei saa, olgu need sotsiaalsed, majanduslikud või poliitilised.
“Näeme, et globaalselt kultuuri loomine annab võimaluse loovisikutel üksteiselt õppida ja pakkuda parimaid praktikaid, et kohalikud eripärad püsima jääksid. Ka selleks, et Euroopa kultuuripealinn oleks edukas, peame toetama kunstnike piiriülest mobiilsust,” lisas Ader.
Foorumi esimesel päeval saab Eesti Rahva Muuseumis kuulata valdkonna ekspertide ettekandeid ja osaleda kolmes residentuuride mitmekesisust tutvustavas vestlusringis. Muuseumisse kerkib üheks päevaks EXPO ala, kus huvilised saavad tutvuda erinevate mobiilsuse ja residentuuride võimalustega Euroopas. Avapäeva ülekannet on võimalik jälgida ka interneti vahendusel.
Teisel päeval saab TYPAs kohtuda loomeresidentuuride ja Euroopa kultuuripealinnade võrgustiku liikmetega. Toimuvad töötoad, arutelud ja ekskursioonid Tartu ning Lõuna-Eesti residentuuridesse.
Kultuurikompassil esinevad ja jagavad kogemusi: Irmeli Kokko (loomeresidentuuride ekspert), Bojana Panevska (On the Move), Terje Toomistu (Tartu Ülikool), Kendal Henry (CEC ArtsLink), Marie Le Sourd (On the Move, Res Artis), Marie Fol (On the Move, Res Artis), Mikko Fritze (Tallinn 2011), Baiba Bartkevica (Liepaja 2027), Gediminas Banaitis-Skrandis (Kaunas 2022), Kati Torp (Tartu 2024) ja paljud teised.
Esimese päeva foorum on tasuta. Teise päeva tegevustele saab piletid osta Piletilevist. Rohkem Kultuurikompassist leiab infot Tartu 2024 kodulehel: www.tartu2024.ee/kultuurikompass.
Kultuurikompassi programmi koostasid Tartu 2024 ja MTÜ Eesti Loomeresidentuuri juhatuse liige Evelyn Grzinich. Kultuurikompass on korraldatud Tartu 2024, OÜ Acento ja Tartu linnavalitsuse koostatud keskkonnasõbralike ürituste korraldamise juhendi järgi.