Liigu otse sisu juurde

Rahamaa

Kuidas pärast rahapesukriisi ühtse Euroopana edasi minna? Eesti ja Taani koostöös otsitakse lahendusi ausama tuleviku ehitamiseks.

Lugu

Euroopa kultuuripealinn Tartu koputab Euroopa südametunnistusele! Eesti-Taani koostöös sündiv Eesti Draamateatri lavastus „Rahamaa” räägib musta raha hukatuslikust mõjust demokraatiale ning ärgitab küsima, kuidas igaüks meist saab euroopalikke väärtusi kaitsta. Juunikuus Kammivabrikus esietenduv lugu põhineb Eesti pangandust raputanud rahapesuskandaalidel ja selle tagajärgedel. Lisasündmusena luuakse loengu- ja videosari, mis avab teemat majandus-, õigus- ja  kultuuriteaduslikust vaatenurgast.

Elamus

Eesti pangandust raputanud rahapesuskandaalide tegelik ulatus sai nähtavaks Ukraina sõja ja Venemaale kehtestatud sanktsioonide tõttu. Siis muutus nähtavaks, kui suur mõju mustal rahal kogu Euroopale tegelikult on. Lavastus koos lisasündmuste sarjaga püüab vastata kahele suurele küsimusele: kuidas oli niivõrd mastaapne rahapesu Euroopas üldse võimalik, millised on selle tagajärjed ja kuidas selle mõju murda?

Juunis 2024 etendub Kammivabrikus Eesti-Taani ühislavastus. Loo keskmes on Tartust Annelinnast pärit noormees, kes satub tutvuste kaudu tööle pealinna panga välispanganduse osakonda. Näidendi „Rahamaa” autor on Mehis Pihla ning selle lavastab Hendrik Toompere jr, muusikalise kujunduse loob Eesti-Taani parimaid džässartiste ühendav ansambel eesotsas Maria Faustiga. Lavastus tuleb neljakeelne: kõlab nii eesti, inglise, taani kui ka vene keel. Kokku antakse 11 etendust, etendused on ingliskeelsete subtiitritega.

Etenduste eel toimuvad miniloengud, kus otsitakse vastust küsimusele, kuidas kujundada ümber Euroopa majandust ja poliitikat, et must raha ei õõnestaks ühiseid väärtuseid. Oodatud on kõik huvilised, eriti aga tudengid kui Eesti ja Euroopa tuleviku kujundajad.  Lisaks valmivad videoloengud, mis on kättesaadavad internetis.

„Rahamaa” ärgitab kõiki mõtlema, millist Euroopat me näha soovime ja mida me ühiselt ette võtta saame. Rahapesu ei ole ainult „finantssüsteemi siseasi”, vaid selle tagajärjed väljenduvad meie kõigi igapäevastes valikutes – näiteks, milliste ettevõtete tooteid ja teenuseid tarbida.

Mõju

Tartu linnal on võimalus muutuda ühiskondlikult oluliste debattide keskuseks, nii Eestis kui ka väljaspool, üritustesari soodustab uusi valdkonnaüleseid kontakte ning kultuurikoostööd. Näidend võimendab teemasid, mis on relevantsed kõikjal Euroopas, ning sel on levikupotentsiaali nii lugemismaterjalina kui ka võimalike uute lavastustena.