Liigu otse sisu juurde

President kuulutas jääle ehitatud laval Euroopa kultuuripealinna avatuks!

Euroopa kultuuripealinna aasta Tartus ja Lõuna-Eestis kuulutas jõelaval avatuks president Alar Karis. Ellujäämise kunstidest kõnelev terve aasta vältav enam kui tuhande sündmusega kultuuriprogramm algab nüüd! 

President Karis laval.
27. jaan.

Tartu 2024 sai avapaugu Taavi Tõnissoni lavastatud etendusega „Kõik on kokku üks!”, mis tuletas publikule meelde koosolemise ja ühtehoidmise tähtsust ning viis rännakule läbi Tartu aja- ning kultuuriloo. Kultuuripealinna aastal on Tartu Eestis ja Euroopas erinevate inimeste ning kultuuride kohtumise paik.

Etendust mängiti tõenäoliselt suurimal laval, mis Eestis kunagi jõejääle ehitatud. Animatsioonid, valgusšõu ning heliefektid haarasid lisaks laval toimuvale ka ümbritseva Emajõe ning kaldad. Vaid korra esitletaval vaatemängul osales üle saja näitleja, tantsija ja muusiku. Üles astusid Trad.Attack!, Sander Mölder, Lonitseera ja paljud teised tuntud Eesti artistid. 

President Alar Karis tõi avakõnes välja, et Tartu on olnud Eesti kultuuri- ja vaimu keskuseks läbi aegade. „Ma loodan, et nende vaim, kelle õlgadel me seisame, kannab võimsalt kogu Tartu kultuuripealinna aastat nii siin minu kodulinnas kui kogu ülejäänud Eestis.”

Värske kultuuripealinna inimesi tervitasid ka Euroopa Komisjoni esindaja Kadri Simson ja Tartu linnapea Urmas Klaas. Linnapea tegi oma kõnes kummarduse president Lennart Merile ning jaatavale Euroopale. 

„President Meri on öelnud, et Euroopa Liidu toimimise eelduseks on jaatus. JAH erinevusele, mis on omakorda JAH tugevusele. Usun ja loodan, et Tartu ning Lõuna-Eesti õlgadel olev Euroopa kultuuripealinna aasta on jaatava Euroopa aasta,” ütles Klaas. 

Tartu 2024 juht Kuldar Leis pidas avamist suureks õnnestumiseks, mis tõestab meie võimekust maailmatasemel kultuuri loomisel. „Kultuuripealinna aasta on avatud veel kauaks meelde jääva etendusega. See loob suured ootused ees seisva osas, mis tutvustab Eesti kultuuri eripära kogu Euroopas – aasta alles algab!” ütles Leis.

Avapidustused jätkuvad meelelahutusliku rongkäiguga Eesti Rahva Muuseumi, mida juhib mürtsuva muusika ja tantsu saatel Reisiv siil. Muuseumi noka all esineb tantsutab pidulisi DJ Heidy Purga ning peaesineja Sigma DJ-sett. Eesti Rahva Muuseum algab täismajale õhtune peovöönd ÖÖ24.

Kultuuripealinna näol on tegu aasta aega kestva rahvaliikumisega, mis on tänavu ühtlasi suurim kultuurisündmus Eestis. Publikuni tuuakse terve elukaare ulatuses üle tuhande eriilmelise sündmuse, mis tutvustab Tartu ja Lõuna-Eesti eripära ning kultuuririkkust nii kohalikele kui ka väliskülalistele kogu maailmast. 

Kultuuripealinna programm jutustab juhtidee „Ellujäämise kunstide” lugu – need on teadmised, oskused ja väärtused, mis aitavad tulevikus paremini elada. Ühtse kogukonnana soovib kultuuripealinn neid teadmisi jagada ning samal ajal teistelt juurde õppida.

Tartu linn on paigaldanud kesklinna publikut loendavad kaamerad. Samuti mõõdetakse publiku arvu droonifotodega. Uuel nädalal saabuvad mobiilside positsioneerimisel põhinevad andmed Tartut külastanute arvust. Korraldajad võrdlevad eri mõõtmistulemusi omavahel ning annab ligikaudse publiku arvu teada lähiajal.

Eesti Televisiooni otseülekanne on järelevaadatav Jupiteris. Meeleolukaid pildi- ja videokokkuvõtteid leiab Delfist. Tartu 2024 toob eesseisval kultuuriaastal publikuni terve elukaare ulatuses üle tuhande eriilmelise sündmuse. Tutvu programmiga: tartu2024.ee/programm.

Vaata meeleolukaid fotokokkuvõtteid avapidustustest siin