Liigu otse sisu juurde

Peedist Pesumasin

See on Eesti Maanteemuuseumi, Eesti Põllumajandusmuuseumi ja Tartu Linnamuuseumi ühine näituseprojekt leiutamisest, leidlikkusest ja taaskasutusest. Pole tähtis, kas oled noor või vana või millised on su oskused: näitus nakatab igaüht isetegemise pisikuga!

Lugu

“Tegi peedist pesumasina” on väljend nõukogude ajast, mil inimesed muutusid kitsastes oludes uskumatult leidlikuks. Kui toona oli do-it-yourself mõtteviis seotud defitsiidiga, siis nüüd kannustab isetegijaid keskkonnateadlikkus. Tarbimiskeskses maailmas meeldib inimestele oma kätega asju valmistada, selle asemel, et alati midagi uut osta.

Jaga meiega oma mälestusi või esemeid, mis aitavad rääkida leiutamise ja leidlikkuse lugu. Tutvu näituse teemade ja kogumiskampaaniaga projekti kodulehel.

Elamus

Kolm eriilmelist muuseumit, kolm vaadet isetegemisele.

Eesti Maanteemuuseum tutvustab, mida ja kuidas leiutati teeäärsetes töökodades ja kodustes garaažides. Garaažikultuur, remontimine ja isevalmistatud sõidukid on Eestis siiani au sees.

Eesti Põllumajandusmuuseum inspireerib osalejaid aianduse ja aiamaadega, tarbetekstiiliga, hoidiste valmistamise ja isetehtud põllumasinatega. Täiesti võimalik, et aastal 2024 paneme kõik näpud mulda, et toidukraami kasvatada.

Tartu Linnamuuseum näitab, kuidas elati nõukogudeaegses linnas defitsiidi tingimustes. Kui vajalikku polnud saada, pidi ise vanast uue tegema või selle paremaks tuunima. Ise valmistati riideid, iluvahendeid, hobivarustust ja isegi olmetehnikat. Linnamuuseum on kogunud erinevaid lugusid ja esemeid – tule ammuta nutikaid taaskasutusideid.

Lisaks näitustele ootab kodu- ja välismaiseid isetegijaid põnev haridus- ja publikuprogramm ning rahvusvaheline teaduskonverents. Isetegemine vajab laiemat arutelu ja kõlapinda.

Mõju

Kolme muuseumi ühisnäitus paistab ühiskonnas välja ning aitab propageerida kestlikku mõtteviisi. Kohalikule külastajale pakub näitus äratundmisrõõmu, välisturistile põneva sissevaate meie kultuuri. Igal juhul inspireerib loovate isetegemisoskuste kogemine uuesti leiutama ja säästlikult elama. Mis on sinu peet ja mida sina sellest teha oskad?