Liigu otse sisu juurde

Pärt & Händel

Kahe nimeka muusikakollektiivi esituses avaneb barokkmuusika ja nüüdisloomingu uudne kõlamaailm.

Lugu

2024. aasta üheks suursündmuseks kujuneb kontsert Kultuuripealinnas, 25. augustil Tartus Pauluse kirikus, kus esinevad Põhjamaade juhtiv barokkorkester Concerto Copenhagen (CoCo) ja kahe Grammy auhinnaga pärjatud Eesti Filharmoonia Kammerkoor (EFK). Ettekandele tulevad eri ajastute suurmeistrite, Georg Friedrich Händeli ja Arvo Pärdi teosed, millega täitub CoCo kauaaegne unistus esitada barokkmuusika kõrval ka Pärdi loomingut. Suur soov saab teoks koos Tõnu Kaljuste ja Eesti Filharmoonia Kammerkooriga, keda peetakse Arvo Pärdi loomingu hinnatud asjatundjateks ja interpreetideks.

Elamus

Kahe Euroopa tippkollektiivi sünergias luuakse muusikaline sild erinevate ajastute vahel, ühendades 18. sajandi kõlamaailm tänapäeval enim mõju avaldanud muusikaga. Esmakordselt esitab CoCo Arvo Pärdi loomingut ajastu pillidel, mille kõlale mõeldes on sündnud nii mõnedki Pärdi varased tintinnabuli-stiilis teosed. Inimhääle ja loodusmaterjalidest vanamuusika pillide vahendusel jõuab kuulajateni uudne lähenemine ja tõlgendus.

Concerto Copenhagenit peetakse üheks põnevamaks vanamuusikale pühendunud ansambliks, kelle hingestatud ja filigraanselt meisterlikud esitused on publikut võlunud kogu maailmas. Nende mitmekesist repertuaari rikastab lisaks kuulsatele barokiajastu teostele ka Skandinaavimaade vähetuntud muusika.

Eesti Filharmoonia Kammerkoor on kujunenud üheks rahvusvaheliselt tuntumaks Eesti muusikakollektiiviks. Kahe Grammy ja maineka Gramophone’i auhinnaga pärjatud koor on esinenud mainekate festivalidel ja kontserdipaikades kogu maailmas, näiteks Viini kontserdimajas, Sydney ooperimajas ja Carnegie Hall’is. BBC muusikaajakiri Classical Music on EFK valinud kümne parima koori hulka maailmas.

Mõju

Kahe suurmeistri loomingut lahutavad sajandid, kuid nende muusikat ühendab ajatu ilu ja vaimne sügavus, mis omandab aja jooksul üha uusi tähendusi ning annab jõudu, toidab vaimu ja rikastab hinge publikul ka tänapäeval.