Liigu otse sisu juurde

Noorteprogramm Tartu 2024 Extended alustas esimese missiooniga

4. – 5. märtsil võõrustas Euroopa kultuuripealinna kultuurist ning kirevatest inimestest pakatav Raekoja platsi kontor 25 noort, kes pääsesid läbi tiheda sõela Tartu 2024 Extended noorteprogrammi. Kahe vooru (kirjalik enesetutvustus ning grupiintervjuu) põhjal välja valitutest koosnev esimene lend hakkab üheskoos õppima, kuidas kultuurisündmuseid korraldada. Kirke Pertel võttis kokku kahe päeva emotsioonid.

Noorukid erinevates poosides.
16. jaan. Kaidi-Lisa Kivisalu

Foto: Eeva Vitsut

Noorteprogrammi avakohtumine algas seltskonnamängudega, mis peale nimede ning nägude kokku viimise andis ka noortele võimaluse üksteist tundma õppida. Mängude eesmärk oli luua sõbralik ja avatud õhkkond, mis kuni 8. juunini ehk esimese lennu lõpuni noorte vahel valitsema jääb.

Pisikese pausi järel riputasid korraldajad õhku aga küsimuse: „Mis on puudu?“. Noored laskusid oma kodukandi või Lõuna-Eesti kultuurisündmustesse, et leida, mida veel oleks huvitav kogeda ja millele peaks rohkem tähelepanu pöörama. Nende ideede ja huvide alusel jaotus kogu seltskond neljaks grupiks, mis hakkasid idandama omaenda sündmuseid, mida hiljemalt 1. juuniks ellu viia.

Foto: Eeva Vitsut

Inspireerivad sessioonid mentorite Harald Lepisku ning Mary-Ann Talvistuga andsid indu noortele, kes saadud tagasiside põhjal arendasid oma ideid edasi. Noored kujundasid ekspertide toel üldpilti sellest, milline planeeritud üritus peaks välja nägema. Iga grupp pidi oma ideed ka teistele esitlema, kuid seda ühe ruumis oleva eseme kaudu.

Seejärel ootas noori Ülikooli Kohvikus toekas õhtueine ja pärast kiiret jalutuskäiku ülikooli suursuguse ja pimeduses valgustatud hoone külje all jätkus õhtu meeleoluka programmiga.

Järgmine päev algas oma tugevuste leidmisega, mis põimus järgnenud grupisiseste rollide ning tööülesannete jaotamisega. Lisaks tutvustas Helene Toomeoks Tartu Noorsootöö Keskuse üldist olemust ning 19. märtsil eesootavat 14+ noortepidu, mis ühtlasi hõlmab esimese lennu teist missiooni. Osalejad kogunesid töörühmadesse ja planeerisid noortepeo korraldamist. Peagi sai sõna võtta Tartu 2024 kommunikatsioonispetsialist Kaidi-Lisa Kivisalu, kes viis noored kurssi Euroopa kultuuripealinna ajaloo ja üldiste faktidega, mis tulevikus kindlasti kasuks tulevad.

Foto: Eeva Vitsut

Tartu 2024 Extended esimese lennu kõige esimene kohtumise lõpus jäid õhku vaid positiivsed ja ärevil emotsioonid, mis noorte endi mõtetes peegeldus. Näiteks Carolyn Mardim kirjeldas oma tundeid pärast üritust järgnevalt: „Ma olen positiivselt üllatunud, kui tahtejõulised ja lennukate ideedega eakaaslased mul on!“.

Laura Liisa Svätski tõdes samuti meeldivalt meelestatult: „Absoluutselt igaüks tundus olevat enda jaoks täpselt õiges kohas ehk ma ei suuda ära oodata kõike, mis toimuma hakkab.“ Osalenute sõnadest on lihtne tajuda, milline meeleolu noorte vahel rõkkas ning kindlasti ei jõuta ära oodata uusi kohtumisi ning põnevaid missioone!

Foto: Eeva Vitsut