Liigu otse sisu juurde

Maailma Maaliin

Maailma Maaliin on teistmoodi ekskursioon, marsruut-kunstikogemus, mis kutsub avastama põnevat ääremaad. 35 bussieksursiooni pakuvad võimaluse kogeda erilisi paiku erinevatest kultuuritaustadest inimeste (aga ka mitte-inimestest elanike) silmade läbi.

Lugu

Lõuna-Eesti on koduks inimestele rohkem kui 80 erinevast etnilisest grupist. Piirkonna mitmekesine maastik pakub kodu ka paljudele teistele bioloogilistele liikidele.

Tuttavlikel radadel liikudes ja oma lähikonna inimestega suheldes harjume maailma ühtemoodi nägema ja tõlgendama. Samas on meie kõrval palju teisigi radu, kus kohtab põnevaid inimesi, aga ka taimi, linde ja putukaid. Kõik nad kannavad endaga põnevaid teadmisi ja kogevad maailma oma eripärasel moel – nende kogemustest veidi osa saades muutub rikkamaks ka meie maailm.

Lõuna-Eesti äärt mööda kulgev kunsti-maaliin seob omavahel tuttavad ja tundmatud rajad ja toob meid üksteisele lähemale. Kuigi ääred on kohad, mida peetakse väheolulisteks, sest need jäävad keskusest kaugele, on ääred samas ka paigad, kus tähendused võivad olla rikkalikumad ja dünaamilisemad. Ääred eraldavad, aga ka ühendavad. Astudes sammu lähemale isiklikele piiridele, seistes ääre peal, võime leida ääretu avaruse ja rõõmu.

Elamus

See teistmoodi ekskursioon viib mänguliselt avastama, kuidas paistab elu siis, kui astuda kõrvale enda tavalistelt radadelt. Äärepealses maailmas saab tajuda, kuidas kogeb maailma putukas ja kuulda kokkupuudetest Sri Lanka deemonitega. Ekskursioon annab võimaluse leida vastuseid ka küsimusele, miks inimesed valivad ääremaal elamise ning mida on vaja kodutunde tekkimiseks.

Juunist septembrini toimub kokku 35 bussiekskursiooni. Sõit algab piirilinn Valgast ning viib ka pisut üle piiri Võrumaale. Reisijad saavad osa 3,5-tunnisest huvitavast kunstiprogrammist, mille on loonud kunstnikud koos kohalike Lõuna-Eesti inimestega ning kus olulist rolli mängivad ka mitte-inimestest olendid.

Mõju

Koos kohalike inimestega loodud kunstiline kogemus näitab kui paljude jaoks on Lõuna-Eesti kodu. Kui astume pisut välja harjumuspärastest piiridest, võime avastada otse enda kõrvalt palju põnevaid teadmisi, oskusi ja lähenemisi, mille peale ise poleks tulnudki.

Me püüdleme selle poole, et oskaksime enda kõrval olevat keskkonda ja selle elanikke rohkem märgata ning väärtustada. Hoolimata sellest, et ühe ja sama ruumi jagamine koos teistega võib mõnikord olla tülikas, on sellel ka suur väärtus.

Maailma Maaliin kutsub uudishimulikke äärepealset maailma avastama, sest nii pakub elu palju enam avastamisrõõmu!

Lillelise näomaalinguga tüdruk.