Liigu otse sisu juurde

Lukas Alsys: andke võimalusi avastamata talentidele

16. veebruaril külastas Euroopa kultuuripealinna tiimi Kaunas 2022 regionaalne koordinaator Lukas Alsys, kes jagas kogemusi Tartu 2024 meeskonnale ja Lõuna-Eesti omavalitsuste esindajatele.

Mees ja naine kahelpool kultuuripealinna stendi.
16. märts Kaidi-Lisa Kivisalu

Fotol Annela Laaneots ja Lukas Alsys. Foto: Annela Laaneots

“Edu võti on koostöö,” ütles Lukas Alsys. “Haaravad sündmused saavad võimalikuks artistide ja kogukondade koostöös”. Alsys soovitab kultuurikorraldajatel kohe kultuuripealinna tiimi poolt tulevatest ettepanekutest kinni haarata. “Kaunase enda kogemus näitas, et mõned kultuurikorraldajad reageerisid alles siis, kui kultuuripealinna tiitliaasta lähenedes algas suuremahuline teavitustöö. Selleks ajaks oli programm juba valmis, kuna nii suure sündmuse kui Euroopa kultuuripealinn ettevalmistused algavad mitu aastat enne tiitliaastat.”

Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 korraldustiimile soovitas Lukas Alsys, et mitmete avalike ideekorjete eestvedamist, et mitte ainult teada-tuntud tegijad, vaid ka tõusvad andekad tähed saaksid endast märku anda ja nende ägedad ideed jõuaksid kultuuripealinna programmi.

“Lukasega kohtumine andis lootuse ja arusaamise, et isegi kui mustrid omavalitsuses on väga kindlalt paigas olnud juba aastakümneid – saab neid sellest hoolimata muuta. Isegi kui tundub, et külal, linnal, asulal, kogukonnal ei ole mingit sädet – seda saab sütitada. Kultuur ühendab!” ütles Viljandi linnavalitsuse kultuuri- ja noorsootöö spetsialist Vilja Volmer-Martinson.

“Sain inspiratsiooni Lukase ettekandest,” sõnas Nõo valla avalike suhete spetsialist Liia Sirel. “Eriti kõnetasid mind nende kogukondade kaasamine ja ühised naaberkonna kultuuritegemised, millest kavatsen kindlasti edaspidisteks korraldavateks sündmusteks ideid noppida,” ütles ta. “Väga oluline oli teada saada, kuidas teisedki kultuuripealinna aastal toimetavad. Mõtlema peame juba varakult jätkusuutlikkusele, mis saab siis, kui tiitliaasta on lõppenud.”

Sirel lisas, et meie Euroopa kultuuripealinna korraldava 20 omavalitsused leiavad võimestavat tuge regulaarsestest kohtumistest, mis hoiavad kõiki ühtses infoväljas.  

Setomaa Kultuurikeskuste juht Jane Vabarna sõnul on ettevalmistus kultuuripealinna aastaks pikk, kuid võimalus olla kaasatud, motiveeritud ning teemaga kursis on kõigil olemas. “Hea oli vahetult tutvuda praeguse Euroopa kultuuripealinna Kaunase kontseptsiooniga,” ütles Vabarna. “Konkreetsete sündmuste näited olid väga õpetlikud. Eriti need, kuidas luua väheste vahenditega suursündmusi.”

Nii nagu Eestis kannab Euroopa kultuuripealinna tiitlit Tartu linn koos 19 Lõuna-Eesti omavalitsusega, viiakse ka Kaunases Euroopa kultuuripealinn ellu Kaunase linna ja seda ümbritseva piirkonna, Kaunase rajooni, koostöös.

Euroopa 2024. aasta kultuuripealinna programmi viib ellu Tartu linn koos 19 Lõuna-Eesti omavalitsusega: Antsla vald, Elva vald, Kambja vald, Kanepi vald, Kastre vald, Luunja vald, Nõo vald, Otepää vald, Peipsiääre vald, Põlva vald, Rõuge vald, Räpina vald, Setomaa vald, Tartu vald, Tõrva vald, Valga vald, Viljandi linn, Võru linn ja Võru vald.