Liigu otse sisu juurde

Lõuna-Eesti kogukonnaprogrammi raames algab Vooremaal teemapäevade sari „Päritud ellujäämiskunstid“

Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi kuuluva Lõuna-Eesti kogukonnaprogrammi raames algab laupäeval, 16. septembril Vooremaal teemapäevade sari „Päritud ellujäämiskunstid“, mille fookuses on esivanemate tarkused ning parem toimetulek iseenda ja eluga. Esimene sündmus, mis leiab aset Kõrenduse külas, keskendub vaimsele tervisele.

Päritud ellujäämiskunstid eestvedajad Eneli Kaasik ja Kalvo Kaasik. Foto: Terje Atonen
11. sept. Kaidi-Lisa Kivisalu

Tartumaa Arendusseltsi tegevjuht ja Lõuna-Eesti kogukonnaprogrammi koordinaator Kristiina Tammets ütles, et „Päritud ellujäämiskunstid“ võtab tähelepanu alla Tartumaa rahva iidsed tarkused, teadmised ja oskused. „Kohalikud meistrid avavad perepärimuse laeka ning nende juhendamisel saavad huvilised omandada praktilisi oskuseid, mis aitavad kiirelt muutuvas maailmas paremini toime tulla ning võimaldavad ühtlasi tugevdada sidet oma juurtega,“ lausus Tammets. Ta lisas, et tänu sellele sündmuste sarjale jõuab kultuuripealinn ka Vooremaale.

Tartumaa teemapäevade „Päritud ellujäämiskunstid“ eestvedaja, MTÜ Loomemõis juhatuse liige Eneli Kaasik rääkis, et tegemist on septembrist maini vältava sündmuste sarjaga, mis toimub neljas erinevas paigas üle Vooremaa. „Kuidas hoida vaimset tervist, valmistada pärimustoitu või ravisalve, meisterdada looduslikest materjalidest pille, voolida ürgkeraamikat – see on valik teemasid, mille osas meie pered kogemusi jagavad,“ selgitas Kaasik. „Iga sündmuse kujundab sündmuspaiga pererahvas ning kohaliku perepärimuse kaudu saavad huvilised tuttavamaks kogu Vooremaa elulaadi ja traditsioonidega.“

Tartumaa teemapäevade „Päritud ellujäämiskunstid“ avasündmus toimub sel laupäeval, 16. septembril Kõrenduse külas Erto talus. Järgmisena kohtutakse 11. novembril Mokko maahotellis Palamuse külje all, seejärel 2. märtsil Elistvere loomapargis ja sari lõpeb 18. mail Juulamõisa pärimuskohvikus. Kogu ettevõtmise korraldab MTÜ Loomemõis. Rohkem infot leiab siit.