Skip to main content

Lisa oma kudumitesse särtsu Tartu 2024 mustritega

Pakase eemale peletamiseks pole midagi paremat kui soe kudum. Kuna käes on kudumishooaja haripunkt, lõi Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 kõikidele käsitööhuvilistele viis uut mustrit, mida pimedatel õhtutel kududa. Värsked värvmustrid on sobilikud nii nobedate näppudega kudumismeistritele kui ka neile, kes veel lõngaeksperdid pole. Kududa võib kõiki mustreid koos, saab ka valida vaid üksikud lemmikud ja neid töö sisse jäädvustada.

18. sept. Kaidi-Lisa Kivisalu

Kultuuripealinna tiimi kuldsete kätega kuduja, turunduse projektijuht Anette Aim, jagab paremaks töötulemuseks oma soovitusi: “Värvmustrite puhul on hea kasutada kahte kontrastse värviga lõnga, sest nii tuleb muster selgelt esile. Lõnga suuruse ja materjali valiku pärast pead murdma ei pea, kuna kõik lõngad sobivad suurepäraselt,” sõnas Aim. Ka töömeetodi valiku puhul saab Anette sõnul olla loominguline. Ta selgitas: “Kudumistehnika vali ise. Vea lõng ringi peale kaasa või kasuta hoopis roosimistehnikat. Kõik on teretulnud.”

Jaga valminut kudumit või proovilappi meiega sotsiaalmeedias viidates Tartu 2024 kontodele (@tartu2024, #tartu2024).


Muster 1: Tartu 2024 logo

Tartu 2024 logo kannab endas mitu tähendust. Nool tähistab kultuurist kantud edasiminekut. Tartu 2024 esitleb tervele Euroopale kõige olulisemaid tulevikku viivaid kunste, mida saab kogeda eriti ehedalt just Tartus ja Lõuna-Eestis. Nool viitab jätkusuutlikkusele – nii pürgimusele korraldada kultuuri keskkonnahoidlikult, kui sellele, et tegus osalus kultuuris kasvatab igaühe ja terve ühiskonna heaolu.

Nool märgib kultuuril põhinevat koostööd. Kultuuripealinn on tervet piirkonda ühendav ja jõustav eesmärk. Nool on ka risttee – see osutab Eesti asukohale Euroopa kaardil, maale, mis on koduks eesti keelele ja kultuurile, kui ka kohtumispaigaks Euroopale.

Lae alla vertikaalne (suurem) ja horisontaalne muster.


Muster 2: Templimärk “Jätkusuutlikkus”

Jätkusuutlikkuse märk lähtub Eestis laialdaselt kasutatud päikese, maa ja ilmamärkidest. Tänapäevases tähenduses sümboliseerib see igaühe eriomast osavõttu tervikust. Templimärgi elemente leidub Urvaste õllekannult (ca 1825) ja õllekapil Tartu-Maarja kihelkonnast. Sarnasusi esineb ka nii kindamustritel Kodaverest (1845) kui ka tänapäevastel männimärki kujutavatel arhitektuurijoonistel.

Vali endale sobiv suur või väike muster.

Muster 3: Templimärk “Omapärasus”

Lõuna-Eestis väga levinud kaheksakannal põhinev motiiv märgib kodu ja meie kohta maailmas, seeläbi nii ühtsust kui omapärasust. Kaheksakanna ristil on viide kindlale kohale, mis tänapäeval sümboliseerib külalislahket uhkustunnet meie piirkonna üle. Inspiratsiooni on ammutatud tülltanult Otepäält (1887) ja meeste sukakirjadest Setumaalt (1896).

Kasuta suuremat või väiksemat mustrit.

Muster 4: Templimärk “Ärksameelsus”

Templimärk tähistab kriitilist ja ettevõtlikku ärksameelsust. Märgi aluseks on Lõuna-Eestile omane geomeetriline naise vöökirja motiiv, nn sitikakiri. Teaduse ja tehnoloogiatähenduses meenutab see ka ketilüli, kiipi ja mängutegelasi, millest element inspireeritud on.

Lae alla suur või väike sümbol.

Muster 5: Templimärk “Koosloovus”

Koosloovust ehk võimet koos luua ja igaühe seotust loodava tervikuga iseloomustab ühiselt uue väärtuse loomise märk. See on inspireeritud viljateradest ja õitest. Märgi loomisel on kasutatud kanga trükiplaadilt leitavat mustrit Kodaverest (1833-1863 vahemikus), õllekannu Puurmannist (1825) ning õllekappa Tartu-Maarjast (ca 1900).

Vali endale sobiv suurem või väiksem muster.