Liigu otse sisu juurde

Kunstifestival “Linnast välja”

Kunst tuleb mugavustsoonist välja: maanteele, järve äärde, lennuväljale, metsa taha…sinu juurde!

Lugu

Kas kunst saab peatada ääremaastumise? Kas maailmatasemel kunst võib asuda ka metsa taga ja põlluserval? Kas Tartumaa üks rahvusvaheliselt tuntud maamärke võiks olla läbi linnast välja looklev kunstitee?

Eesti ja väliskunstnike loodud teosed moodustavad inspireeriva trajektoori, mis kulgeb mööda tuntud ja vähem tuntud teid ning juhib tähelepanu põnevatele, väärtuslikele ja ka unustatud paikadele. Kunstiteel uidates saavad nii loojad kui pealtvaatajad välja murda harjumuspärasest keskkonnast ja kinnistunud mõttemustritest.

Teosed jäävad pealtvaatajaid rõõmustama ka pärast festivali lõppu, kuni need loodussõbralikult (ja inimsilmale esteetiliselt) lagunevad. Kunst ei pea olema igavene, ent see saab juhtida tähelepanu igavestele teemadele – loodushoid, jäätmekäitlus ning pärandmaastike väärtustamine.

Elamus

Festivali tähtsündmuseks on Tartust välja kulgeva kunstitee avamine 2024. aasta suvel. Tartu valla looduskaunist maastikku ilmestavad seinamaalingud, keskkonnahoidlikud skulptuurid ja installatsioonid. Kunsti leiab järve äärest ja põlluservast, jalakäijate tunnelist ja Raadi lennuväljalt – paikadest, kust seda oodatagi ei oskaks! Kunstiteed täiendavad kuraatorituurid, ekskursioonid, paiksed näitused Tartu vallas ning rändnäitus Elva ja Nõo vallas. Avalikesse töötubadesse on oodatud nii noored kui vanad kunstisõbrad.

Kunstiteosed valmivad festivali eel toimuvas rahvusvahelises kunstilaagris ning töötubades. Loomeprotsessi oluliseks osaks on loodushoid: teosed on mõeldud vananema koos keskkonnaga, samuti arutatakse loodushoidliku kultuuri üle festivali ajal toimuvatel seminaridel.

Kunstitee on mõeldud täienema ka edaspidi ning kõik loodud teosed jäävad kultuurisõpru rõõmustama ka pärast festivali lõppu! Valmiva veebikaardi abiga saavad kõik huvilised maalilise marsruudi omal käel läbida.

Mõju

Loome kunstile võrdsema ja lihtsama ligipääsu ning väärtustame kultuurielu ja elukeskkonda Tartust väljaspool, aitame kaasa keskkonnateadliku kunsti, maapiirkondade kunstielu ning koostegemise väärtustamisele Euroopas ja Eestis. Kultuuripealinna-aastal loodav kunstitee jääb ka edaspidi keskkonda ilmestama ning kunstnikke ja pealtvaatajaid inspireerima. Soovime panna aluse rahvusvahelise kunstifestivali traditsioonile Tartu vallas.

Emajõgi õhtuhämaruses.