Ligipääsetavus
Tartu 2024 eesmärk
Ligipääsetavus Tartu 2024 külalisele
Ligipääsetavus Tartu 2024 korraldajale
-
Ligipääsetavuse kavandamise, määratlemise ja kirjeldamise abimaterjal
Tartu 2024 ligipääsetavuse abimaterjal korraldajateleSelles materjalis on loetelu levinumatest lahendustest ja teenustest, mille abil saab korraldaja tagada sündmuse paremat ligipääsetavust erinevate vajadustega külastajate jaoks. Samuti aitab see materjal määratleda ja kirjeldada Kultuuriaknasse sisestatava ja Tartu 2024 programmikalendris kuvatava sündmuse ligipääsetavust.
Kuidas kasutada materjali Kultuuriaknasse sündmuste sisestamiseks?
- Loe abimaterjal läbi ning otsi, milliseid ligipääsetavust tagavaid lahendusi ja teenuseid oma sündmusel pakud. Neist lahendustest ja teenustest tuleneb, millistele gruppidele on sinu sündmus osaliselt ligipääsetav.
- Märgi Kultuuriakna sündmuse lisamise vaate rippmenüüs “Vali ligipääsetavus” need grupid, kellele on sinu sündmus pakutavate lahenduste ja teenuste kaudu osaliselt ligipääsetav. Näiteks: “Osaliselt ligipääsetav kuulmispuudega inimestele” ja “Väikelapsega pere sõbralik”.
- Lisaks loetle sündmusel pakutavaid ligipääsetavust tagavaid lahendusi ja teenuseid ka Kultuuriakna sündmuse lisamise vaate tekstikastis “Põhitekst”. Näiteks: “Sündmuse videosisul on eesti- ja ingliskeelsed subtiitrid, personal on valmis abistama erivajadustega külastajaid, hoonesse pääseb sisse nii ratastooliga kui lapsevankriga, olemas on mähkimis- ja imetamisruum.”
-
Publiku teekonna kaardistamise tööleht
Tartu 2024 publiku teekonna kaardistamise töölehtSee materjal aitab läbi mõelda soovitud sihtgrupi teekonda sündmusele (nt teavitus, toimumiskohta saabumine), selle ajal (nt erinevad võimalused kogemiseks kohapeal või ülekandes) ning järgnevaid tegevusi (tagasiside andmine, korduvkülastused).
-
Ligipääsetava sündmuse kontrollnimekiri
Ligipääsetava sündmuse kontrollnimekiriSee annab ülevaate tegevustest, mida võiks ligipääsetavuse disainimisel ja korraldamisel ära teha. Tegemist pole täieliku loeteluga ja pigem on sellel nimekirjal inspireeriv otstarve.
-
Käsiraamat “Sündmusi kõigile”
Käsiraamat “Sündmusi kõigile” annab korraldajale ülevaate, mida peaks teadma ürituse kavandamise eri etappides puuetega ja erivajadustega inimestest, ligipääsetavusest ja seda tagavatest lahendustest. Käsiraamat on ka üks Tartu 2024 ligipääsetavuse kavandamise, määratlemise ja kirjeldamise abimaterjali alusmaterjale. Käsiraamatu koostas Soome ühing “Kulttuuria kaikille” (“Kultuur kõigile”) ja see anti eesti keeles välja MTÜ Kakora eestvedamisel. MTÜ Kakora kodulehelt leiab teisigi kasulikke abimaterjale.
-
Eesti Puuetega Inimeste Koja kodulehekülg - ligipääsetavus
Eesti Puuetega Inimeste Koja kodulehekülje alajaotuses “Ligipääsetavus” juhatatakse lugeja sisse sündmuste ligipääsetavusse, veebide ligipääsetavusse ja veel mitmesse teemasse. Selgitatakse ka ligipääsetavusega seotud põhimõisteid.
-
Puuetega inimeste ühenduste kontaktid
Puuetega Inimeste Koja kodulehe alajaotuses “Koja liikmed” leiab loendi puuetega inimeste ühendustest ja liitudest ning nende kontaktinfo. Korraldajana mõne grupi osalusvõimalusi analüüsides ja kavandades on väga mõistlik võttagi ühendust vastava puudega inimeste organisatsiooniga ning küsida nõu.
-
Artikkel “Ligipääsetavuse reeglid, mida mõistetakse tihti valesti”
Väga olulise osa ligipääsetavusest moodustab sündmuse kohta käiva info ligipääsetav edastamine. Suur osa infoedastusest toimub veebilehtedel, mille ligipääsetavust saavad korraldaja ja tema veebimeister oluliselt mõjutada. Sel teemal annab hea eestikeelse sissejuhatuse Mari-Ell Metsa artikkel “Ligipääsetavuse reeglid, mida mõistetakse tihti valesti” ettevõtte Trinidad Wiseman kodulehel.
-
Artikkel “Ligipääsetavus – kelle jaoks?”
Ligipääsetavusest, selle kujundamisest ja vajalikkusest meie ümber räägib ülevaatlikult Mari Puurami artikkel “Ligipääsetavus – kelle jaoks?” Tervise Arengu kodulehel.
-
Eesti ligipääsetavuse rakkerühma materjalid
Põhjalikumalt saab ligipääsetavusest Eestis, sealhulgas kultuuris, turismis ja hariduses lugeda riigiasutuste koostöös tegutsenud Ligipääsetavuse rakkerühma kodulehelt. Kultuurikorraldajal soovitame alustuseks lugeda selle lehekülje sektsioonist “Aruanded ja raportid” dokumente “Lõpparuanne”, “Turismi arutelude lõpparuanne” ja “Audiovisuaalmeedia arutelude lõpparuanne”.
-
Tartu 2024 ligipääsetavuse lehe veebihaldus: Kalle Paas ([email protected])