Liigu otse sisu juurde

Laura Põld, Gary Markle ja Anica Huck loovad suitsusaunade põhjal Ellujäämise Kunste

Tartu 2024 tõi Eestisse algatuse “MagiC Carpets”, mis ühendab Euroopas 20 kultuurivaldkonna organisatsiooni, kellele antakse kunstiprojektide algatamise kaudu ühine hääl maailma muutmiseks. Kogukonda kuulub 20 organisatsiooni. Tegijatel on selja taga 147 edukat residentuuri. Kogukonnas on tänaseks kokku osalenud 4020 kogukonna liiget.

Sauna seinapragude vahelt immitseb suitsu.
21. nov. 2022 kroot.filippov

MagiC Carpetsi avastart Eestis saab alguse rahvusvaheliste kunstnike residentuuri näol Lõuna-Eesti tehnoloogilise kunsti talus Maajaam, kus kolm eriilmelist kunstnikku mõtestavad Ellujäämise Kunstide kaudu suitsusauna traditsiooni.


Kuraator Ann Mirjam Vaikla valis loomemaja lähtekohaks suitsusauna. Seda põhjendab ta tasakaalu kadumisega kapitalistliku maailma ja traditsioonidest lähtuva elukorralduse vahel. “Algatus analüüsib kriitiliselt moderniseerunud maailma varjukülgi. Eestlastele on suitsusaunas käimine kultuuriliselt omane. See on meie DNAs. Siin on nüüd huvitav vaadata, kuidas kunstnikud tajuvad meie omapära.” Vaikla täiendab: “Kogu programm lähtub Tartu 2024 kunstilisest kontseptsioonist Ellujäämise Kunstid ehk just nendest teadmistest ja oskustest, mis aitavad meil tulevikus paremini elada.”  

Residentuuris osalejate taust on erinev. Laura Põld on traditsioonilisi käsitöötehnikaid praktiseeriv kaasaegne kunstnik, Gary Markle moe- ja tekstiilikunstniku taustaga, Anica Huck ühendab oma kunstniku praktikas kunsti, teaduse ja tehnoloogia. Kõik kolm kunstnikku tutvuvad novembris ja detsembris Lõuna-Eesti suitsusauna traditsiooniga ja loovad oma kogemuse ainetel kunstilisi sekkumisi. Residendid külastavad suitsusaunu piirkonna erinevates paikades Valga- ja Võrumaal ning kohtuvad valdkonna asjatundjatega.

Suitsusaunad on oluline osa Võru- ja Setomaa igapäevaelust. 2014. aastal arvati Võrumaa suitsusaun UNESCO vaimse kultuuripärandi sekka.