Liigu otse sisu juurde

Laboratorio Module 24

Teatrit, tantsu ja installatsioonikunsti siduv lavastus otsib ja pakub inspiratsiooni

Lugu

Laboratorio Module 24 on inspireeritud kunstnike ühisest armastusest looduse, loodusfilmide, hobuste, õdede ja vendade, miniatuuride ning VHS kassettide ühte sulanduvate salvestuste vastu. Lavastuse visuaalne keel viib vaataja teekonnale läbi enda mõtete, luues erinevaid maastikke ning illusioone ning sulatades aeg-ajalt etendajad üheks elutute objektidega.

Elamus

“Laboratorio Module: katse 24, inspireeriv Tartu” on lavastus, mis seob füüsilise teatri, tantsu-, meedia- ja installatsioonikunsti. Laboratorio on vastulause ühekordsele kunstile. Taaskasutatavad on nii füüsilised materjalid lavakujunduses kui ka lavastuse enda keskne idee: see areneb, kasvab, seguneb ja taasseguneb juba varem looduga, muutudes protsessiks, mis defineerib end üha uuesti läbi uute kunstnike, kohtade ja teemade. Pärast Tartu etenduste lõppu taaselustatakse projekt kahe aasta pärast kultuuripealinnas Oulus, lisades algkontseptsioonile uusi, kordumatuid ideid.

Laboratorio idee autorid on Milla Virtanen ja Leevi Lehtinen. Peateos koosneb moodulitest, mida autorid ise nimetavad katseteks. Mooduleid võib vaadata ka iseseisvate kunstiteostena, millest igaühel on oma teema: Tartu moodul on pühendatud identiteedile ja inspiratsioonile. Laboratorio esimene lavastus toimus 2021. aasta novembris Kuopios, Soomes.

Tartus etenduv “Module 24” on algse Laboratorio tütarlavastus, mis valmib värskelt moodustatud kunstniketiimi koostöös. Projekt valmib Anssi Laiho (Soome), Johhanna Anett Toomeli ja Helle Mari Toomeli (Eesti), Milla Virtaneni ning Leevi Lehtineni (Soome) koostöös. Laboratorio 24. moodul etendub Aparaaditehase Armastuse saalis kaheksal korral 5. – 13. juulini 2024.

Aga mis muudab Tartu inspireerivaks? Etenduse käigus toovad projekti autorid ning nende Tartu koostööpartnerid välja oma isiklikud inspiratsiooniallikad, luues alateadliku kollaaži esinejate kollektiivsest identiteedist ja neid sütitavatest nähtustest.

Etendusel siseneb publik justkui laboriruumi, kus esinejad läbi katsete oma inspiratsiooni jagavad. Lavastuse visuaalne keel viib vaataja teekonnale läbi enda mõtete, luues erinevaid maastikke ja illusioone ning sulatades aeg-ajalt ühte etendajad ja elutud objektid.

Laboratorio esimene projekt kandideeris Videosäde auhinnale, mida antakse välja parimale videokujundusele Soome teatris.

“Module 24” on osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammist.

Mõju

Eesti ja Soome loomekoostöös jõuab lavale etendus, mille osad on inspireeritud just siinsest olustikust ja keskkonnast ning kannavad kultuuripealinna vaimu. Projekt elab omakorda edasi ülejärgmises kultuuripealinnas Oulus.