Liigu otse sisu juurde

KUULA! | Lonitseera andis välja kultuuripealinnast Tartust ja Lõuna-Eestist jutustava singli

Tartu ansambel Lonitseera värske lugu „Kunsti näha” püüab kunsti näha Euroopa kultuuripealinn Tartu 204 tegemistes ja viib lüürilisele rännakule läbi Lõuna-Eesti laevateede.

Ansambel Lonitseera liikmed seisavad, käed rinnal risti.
Lonitseera. Foto: Ekvilibrist
24. jaan.

„Laul keerleb ümber Emajõe ja selle, kuidas meie isiklikud panged ta jõeveega täituvad. Ühel on pang pooltühi, teisel jälle pooltäis – aga mõlema kogemus kehtib. Mis toimub me elukeskonnas, see toimub ka meis endis ja kultuuripealinna aastal hoiame Lõuna-Eesti fluidumit kahe käega. See laul on minu Tartu kogemus ja armastuskiri kodukohale, nagu mõni varasemgi Lonitseera laul, ainult et Kukerpillide mõjutused on kohale jõudmas,” ütles laulu autor Kaisa Kuslapuu. Loos teeb lisaks Lonitseerale kaasa bändžomängija Karl Laanekask.

Tänavu on Tartus ja Lõuna-Eestis väga palju põnevat toimumas, kuid aega on igal inimesel ikka sama palju – irooniliselt 24 tundi. „Nüüd võiks kõik Eestis elavad inimesed uudishimu ja pealehakkamise letti lüüa ja viia end kultuuripealinna sündmuste kavaga kurssi, sest head mälestused ja uued sõbrad ei teki iseenesest,“ lisas Kuslapuu. 

Lonitseera muusikapala räägib kultuuripealinnast neile iseloomuliku huumori ja mängulisusega. Ansambli muusikastiili on iseloomustatud kui „dramaatiline indijatspopp”, „peen huumor hea bassiga” või „suht kaasalauldav muusika”. Nii sobitub nende stiil hästi ka Tartu 2024 „dramaatilise juhtmõtte“ ja „suht kaasahaarava programmiga“. 

Lonitseera debüütalbum „Tapeet” (2022) pälvis 2023. aasta Eesti Muusikaauhindadel aasta autorilaulualbumi tiitli ning nende „Loni jõulud“ on nominent ka 2024. aasta muusikaauhindadel.

Singli “Kunsti näha” visuaal. Autor: Katarina Skott

„Kunsti näha” kõlab esimest korda avalikult Lonitseera ja Karl Laanekase esituses Euroopa kultuuripealinna tiitliaasta avatseremoonial „Kõik on kokku üks!” Emajõe kallastel reedel, 26. jaanuaril kell 19.

Singli kujunduse autoriks on Katarina Skott, muusika salvestas ja järeltöötles Marcus Ellervee. Laulu kirjutas Kaisa Kuslapuu, esitab Lonitseera:

Kaisa Kuslapuu – vokaal, klaver
Katariina Tirmaste – flööt, taustavokaal
Kristin Kaha – taustavokaal
Mart Nõmm – kontrabass
Tõnis Kirsipu – löökpillid 

Karl Laanekask – bändžo (külalisena)

Kunsti saab näha ja kuulata siit.