Liigu otse sisu juurde

Euroopa kultuuripealinna praktikant Kadri Martin Lõuna-Eesti regionaalse projektitaotlusvooru infopäevadest 

Tartu 2024 koos Lõuna-Eesti omavalitsustega kutsus alates mai lõpust kuni juuni keskpaigani üles kultuurikorraldajad osalema infopäevadel, kus tutvustati Euroopa kultuuripealinna programmi loomise võimalust. Kokku toimus 11 infopäeva, kus osales 19 Lõuna-Eesti omavalitsust. Euroopa kultuuripealinna praktikant Kadri Martin jagab muljeid infopäevadest, mis toimusid 24. maist kuni 14. juunini.

Ettekanne konverentsisaalis.
07. veebr. Kaidi-Lisa Kivisalu

Kadri Martin. Foto: erakogu

Praktikandina infopäevadest osa võttes, sain võimaluse kogeda erinevaid Lõuna-Eesti paiku ning kuulda, mis on kohalike jaoks oluline ja mida oodatakse kultuuripealinna programmist. Minu jaoks oli väga värskendav taipamine, et üksteise kõrval paiknevad vallad võivad olla erineva kultuurilise väljavaatega või viljeleda erinevaid kultuurilisi praktikaid. Need erinevused täiendavad teineteist ja kokkuvõttes loovad meie kultuuri. Kui iga kaasatud omavalitsus panustab Tartu 2024 programmi oma üritustega, siis saame kokku üritustekärje, mis tõstab esile Lõuna-Eesti omapära.

Minu jaoks on Tartu 2024 regionaalne kultuuriprogramm hämmastav, sest Eestis ei ole varem sarnast plaani ellu viidud, kus 19 Lõuna-Eesti omavalitsust tulevad ühiselt kokku ja annavad enda panuse kultuuri edendamiseks. Mõelda vaid – see on veerand Eestit. Kogu ettevõtmine aitab rikastada ja esile tuua Eesti kultuuri eripärasid nii eestlastele endile kui ka meile külla tulevatele väliskülalistele. Muljetavaldav on ka see, et tiitli aastal võib oodata sündmustele inimesi näiteks Saaremaalt või Ida-Virumaalt, ehk sündmused toovad inimesi üle Eesti kokku nagu seda teeb praegu laulu- ja tantsupidu, kus eestlased tulevad ühiselt kokku ja tunnevad rõõmu koosolemisest.

Foto: Kadri Martin

Samuti oli tore näha, kuidas osalejad ise tunnevad suurt huvi just koostöö vastu. Enamus küsimusi, mida infopäevadel küsiti, olid koostööga seotud. Näiteks kuidas välismaa sõprusvaldadega koostööd teha või kuidas naabervallaga koostööd tõhustada. Küsimusi esitati ka juba küpsevate ideede programmi sobivuse kohta ning paljudel olid juba suurepärased ideed olemas. Näiteks Kambja vallal on mõte korraldada tiitli aastal laulupidu, kus saaksid osaleda kõik huvilised ning mis saab olema põlvkondadeülene ja ühendaks inimesi.

Igal infopäeval osalenud vallal ja linnal on kultuuriliselt palju pakkuda ja usun, et 2024. aastal saame kõik osa ühest suurimast kultuurisündmusest Eesti ajaloos, kuna iga programmi panustav vald ja linn näitab enda kultuurilisi omapärasid, mida ei leiaks kusagilt mujalt Eestist.

Tulin praktikale Tartu 2024 programmi, kuna programmi tegevus on mulle silma jäänud ja kultuuri edendamine on mulle südamelähedane ning samuti soovisin saada kogemust kultuuri kommunikatsiooni valdkonnas. Kuna Tartu on mulle väga armas, ei soovinud ma kaugemale praktikakohta otsima minna, vaid mõtlesin ringi vaadata tudengilinnas. Nii meenuski mulle antud projekt ja otsustasingi Tartu 2024 tiimiga ühendust võtta, et panustada nende suurepärasesse töösse. Kuna projekt saab olema üheks suurimaks kultuurisündmuste ahelaks üle Lõuna-Eesti, on mu suur rõõm kaasa lüüa niivõrd külluslikus kultuuri projektis.

Foto: Kadri Martin