Liigu otse sisu juurde

Kakskümmend Lõuna-Eesti omavalitsust allkirjastasid Tartu 2024 koostöölepingu

Põlva maakonna, Tartu maakonna, Valga maakonna ja Võru maakonna omavalitsuste ning Viljandi ja Tartu linna juhid allkirjastasid esmaspäeval koostöölepingu, mis toetab Tartu kandidatuuri 2024. aasta Euroopa kultuuripealinnaks. Hea tahte leping sõlmiti sümboolselt Suurel Munamäe tipus.

Omavalitsuste esindajad Tartu 2024 fotoseina ees.
29. apr. Kalle Paas

Tartu linnapea Urmas Klaas tänas Suurel Munamäel toimunud sündmuse avakõnes omavalitsusi hea koostöö eest ning tõstis esile Lõuna-Eesti linnade ja valdade ühiseid eesmärke. “Me kandideerime Euroopa kultuuripealinnaks, sest see teeb meid Euroopas veel nähtavamaks ja annab väliskülalistele põhjuse siia kauemaks jääda,” lausus Urmas Klaas.


Lõuna-Eesti omavalitsusjuhte Suurel Munamäel tervitanud Rõuge vallavanem Mailis Koger soovis sisulise ja hea koostöövaimu jätkumist. “On ajalooline päev, kui kakskümmend omavalitsust panevad seljad kokku ühise eesmärgi nimel ning edaspidi võib meie koostöö veelgi tiheneda paljude väikeste projektide raames, millest koosneb kultuuripealinna programm.”


Tartu 2024 kandidatuurimeeskonna juhi Erni Kase kinnitusel on Euroopa kultuuripealinna valimised jõudnud otsustavasse etappi. “Nelja kuu pärast on selge, milline Eesti linn ja piirkond pälvib tunnustuse rahvusvaheliselt žüriilt,” sõnas Kask. “Ma tunnetan Lõuna-Eestis positiivset ootust ja tegutsemisvalmidust, mis on edukaks kandideerimiseks väga oluline, sest tiitlivõit tähendab viie aasta pikkust töist teekonda, mis algab juba sel sügisel.”


Suurel Munamäel muusikalise tervitusega esinenud Võrumaa juurtega laulja ning looja Mari Kalkun julgustas Tartut ja Lõuna-Eestit kõnelema oma lugu. “Omanäolisus on see, mis kõnetab inimesi ka väljastpoolt meie piirkonda,” sõnas Kalkun. “Oma loo kõnelemiseks peame aga tundma õppima iseennast ja oma juuri ning leidma selle, mis on unikaalne, kuid samas universaalne,” arutles muusik.


2024. aasta Euroopa kultuuripealinnaks kandideerivad koos Tartu linnaga Põlva maakonna, Võru maakonna, Valga maakonna, Tartu maakonna omavalitsused ning Viljandi linn.

Milline Eesti linn võidab 2024. aasta Euroopa kultuuripealinna tiitli, selgub juba augustis. Konkursi lõppvooru jõudnud Eesti linnadelt Narvalt ja Tartult oodatakse lõplikku taotlust ehk kandidatuuriraamatut 1. augustiks. 26.-27. augustini külastab lõppvooru jõudnud linnasid Euroopa kultuuripealinnade žürii. 28. augustil kaitsevad linnade esitlusmeeskonnad rahvusvahelise žürii ees oma lõppvooru taotlusi, misjärel žürii kuulutab välja 2024. aasta Euroopa kultuuripealinna tiitli võitja.