Liigu otse sisu juurde

Jaan Ulst Veszprémi Tänavamuusika Festivalist: “Meil ei ole sellise mahuga festivali.”

Tartu 2024 delegatsioon külastas 2023. aasta Euroopa kultuuripealinna Veszprémi Ungaris. Programmiliini Elu ja Keskkond juht Jaan Ulst ja muusikaviktoriinide korraldaja kommunikatsiooni assistent Kaidi-Lisa Kivisalu osalesid külastuse raames linna suurimal muusikaürituse Tänavamuusika Festivali rahvusvahelise žüriis koos Good Music Live - Kaunas kommunikatsiooni koordinaatori Giedrė Korotkovaitėga. VEB2023 (Veszprém-Balaton 2023) meeskond intervjueeris rahvusvahelisi žüriiliikmeid.

Jaan Ulst with colleague.
09. sept. Kaidi-Lisa Kivisalu


Jaan Ulst. Foto: Kovács Bálint

VEB 2023: “Kas teie linnades toimub sarnane festival või kas kavatsete tulevikus oma linnas sellist üritust korraldada?”

Giedrė Korotkovaitė: Jah, Vilniuses on tänavamuusika päev, mis toimub mais, kuid seal ei esine rahvusvahelised bändid. Veel üks erinevus on see, et sündmus kestab ainult päeva.

Jaan Ulst: Eesti poole pealt võib öelda, et meil ei ole sellise mahuga festivali, nagu ma siin näinud olen. Nii palju kontserte toimub korraga, lõpetad ühe bändiga ja juba järgmine mängib.

Kaidi-Lisa Kivisalu: Võib toimuda ühekordseid üritusi. Näiteks esimese liikumispiirangu lõpus toodi bändid tänavatele kohvikute lähedale majanduse elavdamise eesmärgil mängima. Kuid tõesti, midagi nii mastaapset meil ei ole.

Jaan Ulst: Tartus on kaks aastat toimunud Autovaba puiestee. Tegu on ühe kuu pikkuse interdistsiplinaarse festivaliga. Seal on tegevusi noortele. On erilavad, kus õhtuti astuvad üles tuntud artistid. Seal on ruumi rahvatantsurühmadele ja kohti kus lõõgastuda. Festivali eesmärk on sulgeda tänav autodele ja anda see inimestele tagasi.

Giedrė Korotkovaitė: Võin lisada, et Leedu tänavamuusikapäeva puhul peavad bändid ainult registreeruma. Kõik saavad mängida, reegleid pole. Kuid ka suuri lavasid pole, inimesed saavad lihtsalt tänavapilti ja mängivad muusikat.


Giedrė Korotkovaitė . Foto: Kovács Bálint

VEB 2023: Kuidas inimestele need üritused meeldivad? Kui populaarsed nad on?

Jaan Ulst: Kui rääkida Autovaba puiesteest, siis see on väga populaarne, eriti perede seas. Erineva fookusega üritused toovad kohale erinevaid inimesi. See on kogu puiestee pluss. Aga autoomanikud ütlevad, et see üks tänav võetakse neilt ära. On teatud vastupanu, aga ma arvan, et see aasta läks juba palju paremini kui esimesel, sest inimesed näevad selle kasu.

VEB 2023: Mis kasu võib selline sündmus kogukonnale või linnale tuua?

Giedrė Korotkovaitė: Ma arvan, et sellised üritused juhivad rahva tähelepanu muusikutele. Inimesed näevad, et on palju noori, kes proovivad ja tahavad muusikat teha, et nad armastavad seda. Muusikud saavad näidata oma annet.

Kaidi-Lisa Kivisalu: Ma ei tunne festivalil esinevaid Ungari artiste. Võib-olla on nad väga kuulsad, aga ma arvan, et kuna tegemist on tänavamuusika festivaliga, on nad pigem vähem tuntud. Ma näen selles festivalis potentsiaali tõsta esile tundmatuid artiste ja anda lava tuleviku tähtedele, tõusvatele noortele muusikutele. See võib olla hea pinnas oma karjääri arendamiseks. Kui mõelda üldiselt muusikafestivalidele, siis need on tavaliselt suunatud kuulsatele nimedele või pigem nišižanritele. Kuid sellel festivalil on nii palju žanre ja nii palju erinevaid esinejaid, et järgmine suur staar võib täna mängida.

Giedrė Korotkovaitė: Muusika sünnib tänavatel ja baarides. Muusika peab olema inimeste keskel, meie elus.


Kaidi-Lisa Kivisalu. Foto: Kovács Bálint

VEB2023: Kas saaksite rääkida oma Veszprémi külastuste kogemustest ja muljetest?

Kaidi-Lisa Kivisalu: Veszprém on armas linn, kus inimesed on imeliselt külalislahked. Arvan, et saan ilmselt rääkida meie kõigi eest: meie päevad on tegevustega täispakitud. Põnevust on olnud palju.

Jaan Ulst: Olin eile koos muusikute ja publikuga tänaval. Nägin, kuidas erineva taustaga inimesed nautisid samal ajal muusikat. Seda mitmekesisust näeme ka kohalikus arhitektuuris, kus uus ja vana kohtuvad. Olen kuulnud erinevatest plaanidest renoveerida hooneid ja muuta linna elamisväärsemaks. Ma saan aru, et see on üks Euroopa kultuuripealinna eesmärke: tuua siia rohkem inimesi. Mitmekesisus on ka meie tegevuse võtmesõna, eriti looduslik mitmekesisus. Hea on näha, et see mõtlemine on siin väga sarnane.

Giedrė Korotkovaitė: Kõik on väga hästi organiseeritud. Bändid on laval õigel ajal, ma ei ootanud seda. Programm on olnud tõesti väga hea: Ungari bändide programm ja muidugi öine programm. See on nii hea, et bändid üle Euroopa mängivad siin. Leedus tavaliselt näeksid Leedu bände või Leeduga seotud bände, kuid siin on kõik kutsutud ja see on lahe.

Kaidi-Lisa Kivisalu: Ma näen, kui inspireeriv on festival teistele muusikutele. On olemas ametlik kava ja ööprogramm, kuid võid kõndida juhuslikule tänavale ja näha inimesi, kes mängivad oma kitarre.

Jaan Ulst: Jah, publikut on palju!

Kaidi-Lisa Kivisalu: Inimesed kogunevad nende ümber vaatama. Võib-olla on see salaprogramm, mida teete ja esinejad on seal, kus nad peaksid olema. Aga äkki linn pakatab loovusest ja inimesed on lihtsalt inspireeritud oma kitarre võtma ja mängima tulema.


Foto: Kovács Bálint