Lõõmavas suvekuumuses võivad keskkonnaprobleemid mõjuda külma dušina, ent ometi peame neile ühiselt otsa vaatama ja tegutsema. “Jää mind vaatama” toob Tartusse ja Tartumaale 5. juulist kuni 18. augustini kestva mahuka programmi, mis tutvustab kunsti ja teaduse abil otsesemaid ja kaudsemaid probleeme, mida poolustel ja mägedes sulav jää endaga kaasa toob. Näitusel saab näha eritehnikas kunstiteoseid, millest osad loodakse spetsiaalselt kultuuripealinna jaoks kohalikus residentuuriprogrammis. Näitusel osalevad rahvusvahelised kunstnikud kolmest Euroopa kultuuripealinnast: Tartu/Eesti, Bodø/Norra ja Bad Ischl/Austria, samuti Saksamaalt kui korraldusühingu peakorterist.
Teaduslikku nähtust tutvustatakse kaasahaaravalt, õhutades eri põlvkondi koos tegutsema ja avastama praktilistes töötubades, mis tutvustavad jätkusuutlikke igapäevaseid harjumusi ja võimaldavad vastastikust arutelu praeguste kliimaprobleemide üle. Projekti partnerid – Tartu Kunstimaja, TYPA trüki- ja paberikunstikeskus, Teaduskeskus AHHAA, Jääaja Keskus ja Kõrgem Kunstikool Pallas – kutsuvad näitustele, töötubadesse, etendustele, vestlusringidesse ja giidituuridele erinevas vanuses külastajaid. Kunst suurendab isiklikku kokkupuudet keskkonnateemadega, luues emotsionaalset seotust jää temaatikaga ja innustab seega inimesi tegema keskkonnasõbralikumaid valikuid.
Vähene kokkupuude loodusega võib meid muuta keskkonna suhtes ükskõikseks. “Jää mind vaatama” programm toimub paralleelselt nii linna- kui maapiirkondades, et taastada inimeste loomulik side keskkonnaga ja suurendada meie empaatiavõimet keskkonnaprobleemide suhtes. Ka väikestel loodust säästvatel tegudel oma kodukandis võib olla ulatuslik positiivne mõju.
Jää sulamine on üleilmne probleem. Riigid, mis kogevad jää teket, nagu Eesti, Norra ja Austria, saavad jagada oma teadmisi soojema kliimaga riikidega, kus jää sulamist nii teravalt ei tajuta. Just koostööd tehes, isiklikke kogemusi ja kohalikke edulugusid jagades õpime kõige paremini. Veebipõhine etenduskunstide nädalavahetus ühendab kõiki 2024. aasta Euroopa kultuuripealinna. Performatiivsed kunstnikupositsioonid saavad nähtavaks rahvusvahelisele publikule, ilma et reisimine tekitaks heitmeid.