Liigu otse sisu juurde

Homme avatakse Tartu 2024. Kümme soovitust avatseremoonia nautimiseks

Homme avatakse Tartu 2024. Kümme soovitust avatseremoonia nautimiseks Euroopa kultuuripealinna tiitliaasta avatakse juba homme, 26. jaanuaril Tartu kesklinnas suurejoonelise avatseremooniaga „Kõik on kokku üks!“. Avaetendusel, mis tähistab terve 2024. aasta vältava kultuuriprogrammi algust, astuvad üles tuntud Eesti artistid, näitlejad ja tantsijad. Etenduse lavastaja on Taavi Tõnisson ja dramaturg Eero Epner.  Kultuuripealinna meeskond jagab kümme soovitust, […]

Mees voolikuga jõe peal.
25. jaan. Krõõt Filippov

Homme avatakse Tartu 2024. Kümme soovitust avatseremoonia nautimiseks

Euroopa kultuuripealinna tiitliaasta avatakse juba homme, 26. jaanuaril Tartu kesklinnas suurejoonelise avatseremooniaga „Kõik on kokku üks!“. Avaetendusel, mis tähistab terve 2024. aasta vältava kultuuriprogrammi algust, astuvad üles tuntud Eesti artistid, näitlejad ja tantsijad. Etenduse lavastaja on Taavi Tõnisson ja dramaturg Eero Epner. 

Kultuuripealinna meeskond jagab kümme soovitust, kuidas jaanuarikuus õues toimuvast pidupäevast rõõmu tunda. 

 1. Kus avatseremoonia toimub?

Avatseremoonia kontsertetenduse lava on Emajõe kaldapealne, mis jääb Tartu maamärkide Kaarsilla ja Rahu silla vahelisele Atlantise-poolsele kaldaäärsele. Lisaks kasutatakse jõelavana veel 35 meetri pikkust ehk suurimat Eesti sisevetel seilavat jõepraami. 

 1. Kus kohast ma seda kõike näha saan?

Etendust on võimalik jälgida Vabaduse puiestee poolsel kaldal, kuhu on selleks paigaldatud ka eraldi ekraanid. 

 1. See toimub ju õues. Mida ma selga panen ja kuidas õues käitun?

Tartu 2024 saadik, alpinist Kunnar Karu soovitab järgmist:

*Puhka eelneval ööl end korralikult välja.

*Liiguta varbaid ja näppe pidevalt – isegi kui seisad, saad alati varbaid saabastes liigutada ning näppe kinnastes liigutada. Seda saab teha ka teistele märkamatult.

*Riietu kihiliselt – kui liigutad, saad mõne kihi vähemaks võtta, et ei higistaks; kui jääd seisma ootele, saad mõne kihi lisaks selga panna.

* Alumiseks kihiks vali alati pikk ja soe aluspesu.

*Võimalusel kata pea, käed ning kael ja nägu külma eest kinni.

*Eelista talvesaapaid – mida paksema talla osaga seda parem.

*Tule kohale positiivse tujuga, isegi kui ilmataat lubab külma ilma. Positiivne meel aitab külma paremini taluda.

 1. Ma saan aru, et tegu on toreda rahvarohke üritusega. Mina aga olen liikumispuudega ja ligipääsetavus on minu jaoks teema. Mida pean tegema? 

Kohapeal saab avatseremooniat jälgida invatribüünilt, kus on ratastooli- ja istumiskohad liikumisraskustega inimestele. Invatribüünile pääseb Vabaduse puiestee kõnniteelt. Sõiduteelt kõnniteele liikumist võib takistada kõrge äärekivi. Lähimad invaparkimiskohad asuvad Tartu turuhoone juures ja raekoja hoone taga. Kehtiv puudega inimese sõiduki parkimiskaart tagab tasuta parkimise Tartu linna tasulises parkimispiirkonnas. Eraparklates tuleb järgida kehtestatud korda.

Puuetega inimestele ja väikelastega peredele on avatud ligipääsetav tualett Tartu turuhoones. Lisaks asuvad invatualetid Tartu kaubamaja 3. korrusel ja tasuline Tartu keskpargis (Küüni tänava pool). Kuna sündmus toimub õues, soovitatakse kõigil riietuda kihiliselt, kaela panna soe sall, kätte kindad ja jalga villasokid.

 1. Kuidas ma kesklinnas liigun?

Selleks, et vältida 26. jaanuaril Tartus liiklusummikuid ja parkimisprobleeme, soovitab Tartu 2024 meeskond liigelda linnas avapidustuste päeval linnaliinibussidega, millega sõit on kõigile tasuta.

Eribuss 24A väljub Lõunakeskuse sissekäigu nr 5 juures olevast bussipeatusest ja sõidab 26.-27.01 õhtul kella kaheksast kuni kolmeni hommikul marsruudil ERM-Kesklinn-Lõunakeskus–ERM. Teistest suundadest tulijaid teenindavad eriliin 24B, mis sõidab kell 20–03 marsruudil ERM – Annelinn – ERM, ning 24C, mis sõidab kell 22–03 marsruudil ERM – Kesklinn – ERM. Detailsem info eriliinide kohta siit.

 1. Kuhu ma auto jätan?

Võru, Põlva, Valga, Tallinna suundadelt tulijaid saavad oma sõidukid jätta Lõunakeskuse parklasse, kust saab kesklinna sõita selleks päevaks käima pandud eribussidega.

Mitmed kesklinna parklad on 26. jaanuaril suletud: Turuhoone parkla on suletud kl 16.00—00.00; Vanemuise tn 15 parkla – kl 14.00—00:00; suletuks jäävad Narva mnt 2, 2e, 2c parklad.

ERMi juures on avatud A-parkla (ajutiselt suletud 26.01 kell 19.00–21.30), B-parkla, C-parkla ja Tartu Lumepargi parkla. Nendes parklates saab tasuta parkida.

Täpsemat infot Tartu parkimistasude ja parklate kohta leiab linna kodulehelt. Kehtiv puudega inimese sõiduki parkimiskaart tagab tasuta parkimise Tartu linna tasulises parkimispiirkonnas. Eraparklates tuleb järgida parklakorda.

 1. Kus ma saan joogipoolist?

Kuuma jooki pakuvad kõik kesklinna kohvikud. Selleks võta kaasa oma tops või küsi oma jook korduskasutatavasse Ringo topsi. Tagastustelgid asuvad Raekoja platsil ja Vabaduse puiesteel. Ringo topse renditakse ühe euro eest. Peale kasutamist saab raha tagasi. Tagastustelgid on nähtavad, märkad neid kindlasti. Teine alternatiiv on tops tagastada mugavalt Ringo konteinerisse. Viimased leiad üles kollaste värvide järgi.

Lisaks müüakse alkoholivaba glögi Vabaduse puiesteel. Topsi pant on 1.- Saab maksta ka kaardiga.  Jook maksab …

 1. Mis saab pärast?

Õhtu jätkub üllatusterohke rongkäiguga, mis suundub mutantauto Reisiva Siili juhtimisel mürtsuva muusika ja tantsu saatel järelpeole. Tule ja saa osa aasta vingemast rongkäigust, kus rahva jalad panevad tatsuma Púr Múdd ja DJ Magnuss Eriņs. ERMi poole suunduval teekonnal on oodata veel mitmeid üllatusi, millest rongkäigulised osa saavad.

Rongkäigus Vabaduse puiesteelt ERMi saavad pidulised sõita ka Släp!i kleepsubussiga (erikujundusega Tartu linnaliini buss), mis stardib kell 20.30 Vabaduse puiesteelt ja liigub koos rongkäiguga ERMi juurde. Eelisjärjekorras lubame bussi liikumisraskustega inimesed, eakad ja lapsed

 1. Kust ma leian kõige uuemat infot?
  www.tartu2024.ee/avamine
 2. Ma ei saa kohale tulla. Kuidas ma saan peost osa?

Avatseremoonia teleülekannet näeb ETVs algusega kell 19.00. Otseülekanne ETVs algab kell 19. Jupiteri telekanalis on võimalik vaadata avatseremooniat viipekeelse tõlkega.