Liigu otse sisu juurde

Valga häälestamine

Lummav installatsioon nihutab piirilinnas heli ja valguse piire ning näitab, kui suur on ühe noodi vägi.

Lugu

Üksainus noot annab kõigile maailma muusikutele suuna kätte ja võimaldab neil ka kõige keerukamaid heliteoseid algusest lõpuni õigesti mängida. Üheainsa noodiga saab luua kuulaja ümber täiusliku heliruumi. Aga mis saab ruumist siis, kui muuta noodi kõrgust, valjust või rütmi?

Kogemus

17. maist 27. septembrini saavad Valga kultuuri- ja huvialakeskuse lähemad ja kaugemad külastajad osa audiovisuaalsest installatsioonist, mis ühendab erinevaid meediume ja häälestab erinevad meeled ühele lainele. Me kõik teame, et helisid saab kuulda, aga mis siis kui saaksime neid ka näha?

Installatsiooni muusikaline sisu on inspireeritud numbrist 440, mis viitab nii Valga tänavusele 440. sünnipäevale kui ka la-noodile (sagedus 440 Hz), mille abil koorid ja orkestrid end enne musitseerimist õigele helikõrgusele häälestavad. Kuna installatsioon ise on osaliselt generatiivne ning ajas aeglaselt muutuv, on võimalik sama kunstiteost mitmeid kordi kogedes iga kord isemoodi elamus saada!

Kuuldu muudavad “nähtavaks” laserkiired, mille värv, asend ruumis, langemisnurk ja muud parameetrid sõltuvad heliimpulssidest, suurendades nii sidusust eri meediumite vahel ning luues ruumi, mis reageerib heli muutustele. Kui muutub heli rütm, sagedus või tugevus, muutuvad ka ruumi mõõtmed ja struktuur.

Kultuuri- ja huvialakeskuses ootavad külastajaid ka installatsiooni valmimist ja toimimist tutvustavad trükised.

Mõju

Teos ilmestab Valga kultuurimaastikku, pakub põnevat avastamist igas vanuses kunsti- ja tehnikahuvilistele ning kutsub uudistama nii kohalikke kui ka kaugemaid külastajaid.