Liigu otse sisu juurde

GALERII. Asi ametlik! Tartu tõi Kreekast Euroopa kultuuripealinna teatepulga koju

Tartu sai Kreekas kätte Euroopa kultuuripealinna tiitliaasta teatepulga. Nüüd saab kultuuripealinna aasta Tartus avastardi suure avatseremooniaga 26. jaanuaril.

Laval kolm auhinnaga inimest.
Tartu 2024 juht Kuldar Leis (vasakul), Austrias Bad Ischli kunstiline juht ja Norras Budø juht võtsid Ateenas vastu kultuuripealinna rändtrofeed.
18. jaan.

Tartu koos Lõuna-Eestiga sai kultuuripealinna kandja rändtrofee kätte sümboolses kohas – Euroopa kultuuripealinna hällis Ateenas, kust traditsioon 1985. aastal algas. Sellest ajast peale on tiitlit kandnud üle 60 linna Euroopas, hiljem ka linnad koos regioonidega.

„Nüüd võib tõesti öelda, et tõime Euroopa kultuuripealinna tiitli koju!” rõõmustas Tartu 2024 juht Kuldar Leis. „Oleme teinud viis aastat ettevalmistusega trenni ning lõpuks on aeg soorituseks. Esimene suur kultuuripealinna pidu saab alguse juba 26. jaanuaril suure avatseremooniaga Tartu südalinnas,” rääkis ta.

Igal aastal valitud Euroopa kultuuripealinnad saavad alguse traditsiooniliselt suure avatseremooniaga, mille eeskuju on justkui olümpiamängude avamine. „Talvise Emajõe kallastel lahti rulluv etteaste saab olema mastaapselt vaatemänguline kontsertetendus,” lubas Leis.

Euroopa kultuuripealinna tiitlit kannab Tartu koos Lõuna-Eestiga, kuid tähelepanu all on kogu Eesti, rääkis linnapea Urmas Klaas. „Meie haridus- ja kultuuriprogramm pakub loovideega „Ellujäämise kunstide” aasta läbi enam kui tuhat eriilmelist sündmust, mis tõstab esile Eesti kultuuri eripära nii siin kui ka mujal Euroopas.”

Kultuuripealinna programmist leiab kultuuri rokist sümfooniani ja suitsusaunast tehisintellektini. „Endale meelepärase leiab igaüks,” lisas Leis.

Kultuuripealinna rändtrofee jõudis Kreekast Tartusse. Pildil Tartu 2024 tiim.

Kultuuripealinna traditsioon on kõige järjepidevam ja olulisem ettevõtmine Euroopa kultuurivaldkonnas, rõhutas tiitli üleandmisel Kreeka kultuuriminister Lina Mendoni. Tunnustuse eesmärk on tõsta esile Euroopa kultuuride rikkust ja mitmekesisust, suurendada Euroopa kodanike ühisesse kultuuripiirkonda kuulumise tunnet ning edendada kultuuri panust linnade arengusse.

Lisaks Tartule koos Lõuna-Eestiga on 2024. aasta Euroopa kultuuripealinna kandjaks Põhja-Norra linn Bodø ja Bad Ischl koos Salzkammerguti regiooniga Austrias.

Üleandmise tseremoonia galerii: Tartu tõi Euroopa kultuuripealinna tiitli Kreekast koju.