Liigu otse sisu juurde

Euroopa kultuuripealinnade kandidaadid kohtusid Tartu sõpruslinnas Veszprémis

Tartu sõpruslinn Veszprém (Ungari) korraldas eelmisel nädalal Euroopa kultuuripealinna kandidaatide ja sõpruslinnade konverentsi. Tartut esindas sündmusel Tartu 2024 projektijuht Kalle Paas, kelle sõnul aitas konverentsil tehtud töö kaasa nii valmivale kandidatuuriraamatule kui leida uusi koostööpartnereid Euroopas.

Nõupidamine suure puidust laua ümber.
25. juuli Kalle Paas

Konverentsi raames kohtuti

Veszprémi, Magdeburgi (Saksamaa), Ptuj (Sloveenia), Leedsi ja Milton Keynesi (mõlemad Suurbritannia) esindajatega ning arutati võimalikke koostööprojekte. Mitmed võimalikud ühised ettevõtmised jõuavad juba sel aastal valmivasse Tartu kandidatuuriraamatusse.

“Veszprém kandideerib 2023. aasta Euroopa kultuuripealinnaks ning nende taotluses on kesksel kohal terve Balatoni järve piirkonna esindamine ja edendamine,” selgitas Paas. Tema sõnul on Tartul ja

Veszprémil mitmeid põhimõttelisi sarnasusi ja ühiseid huvisid, näiteks kandideerib Tartugi Euroopa kultuuripealinnaks koos Lõuna-Eesti ja Viljandiga.


Veszprémi sõpruslinnade kohtumine. Foto: https://www.facebook.com/porga.gyula.veszprem 

“Tartule tulevad kasuks ka

Veszprémi jagatud kandideerimiskogemused, kuna nemad on tänavu Euroopa kultuuripealinna lõppvoorus ehk meist nii-öelda aasta eespool,” jätkas Paas. Tema sõnul on üks võimalik linnadevahelise koostöö valdkond üksteise kultuurikorralduse õppeprogrammide toetamine.

Lääne-Ungaris asuv

Veszprémi linn on tuntud lisaks ajaloole ja Balatoni järve lähedusele ka suurte muusikasündmuste poolest.

Veszprémi tänavamuusikafestivali külastab iga-aastaselt ligi 150 tuhat inimest, samas kui popile, jazzile ja maailmamuusikale keskenduv

VeszprémFest meelitab linna üle ilma tuntud artiste.

Veszprémi lossimäel on üles astunud näiteks Craig David, Katie Melua, Herbie Hancock, Buena Vista Social Club, Emeli Sandé, Kool and the Gang, Diana Krall, The Gypsy Kings, Candy Dulfer, Chick Corea, Joe Zawinul jt. Nimetatud sündmuste eestvedajad jagasid oma kogemusi ka kultuurilinnade konverentsil.


“Veszprémi festivalid viivad järjepidevalt ellu publiku-uuringuid, mis aitavad kujundada järgmist kontsertprogrammi ja turundusplaane ning leida koostööpartnereid,” kirjeldas Paas esitletut. Projektijuhi sõnul otsib Tartu 2024 kandidatuurimeeskond nüüd võimalusi, et kutsuda ungarlased Tartusse jagama muusikasündmuste arendamise kogemusi.

2023. aasta Euroopa kultuuripealinna tiitli võidab üks Ungari linn.

Veszprém on konkursi lõppvoorus koos Debreceni ja Györiga. Tiitlivõitja selgub 2018. aasta lõpus.

Tartu kandideerib 2024. aasta Euroopa kultuuripealinnaks. Käesoleva aasta oktoobris toimub taotluste kaitsmine eelvoorus ja selguvad Eesti linnad, mis pääsevad edasi 2019. aasta septembris toimuvasse lõppvooru.


Gyula Porga, Veszpremi linnapea, Kalle Paas, Tartu 2024 projektijuht, ja Tibor Navracsics, Euroopa Komisjoni hariduse, kultuuri, noorte ja spordi volinik

Foto: https://www.facebook.com/porga.gyula.veszprem